A kommandósok lézerrel jeleznek

Vágólapra másolva!
Irakban amerikai, brit és ausztrál különleges ügynökök is tevékenykednek, mélyen az ellenséges területeken. Lézerrel világítják meg a bombázandó célpontokat, kémkednek és az iraki vezetőkre vadásznak. Szaddám Huszeint néhány órával Bagdad ostroma előtt kellene elkapniuk.
Vágólapra másolva!

Irak területén már a háború kitörése előtt elkezdtek tevékenykedni titkosügynökök. Az amerikai hadsereg különleges bevetésekre kiképzett Delta Force kommandósai már a Szaddám Huszeinnek adott ultimátum lejárta előtt Bagdadban voltak. Ezt a hírt a Pentagon egy név nélkül nyilatkozó munkatársa is megerősítette.

Forrás: EPA
Bagdad: több tucat ügynök működik a városban

Delta Force kommandósait Black Hawk helikopterekről dobták le, Bagdad közelében, nem lakott területen. Hogy érkezésük ne legyen feltűnő, legalább egy napot a város határain kívül kellett tölteniük. Mindannyian álruhában vannak, és tökéletesen ismerik a helyi viszonyokat. Több arab nyelvjárást beszélnek, hamis irataik vannak, sokan közülük a térségből származnak.

A Delta Force-nak állítólag 360 fős különítménye teljesít szolgálatot Irak különböző részein. A Tucson Citizen című amerikai lap C.I.A. forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a kommandósok kémkednek, segítik a bombázókat és keresik Szaddám Huszeint.

Az [origo] Irak-oldalahttp://www.origo.hu/irakTérkép a stratégiai pontokróljavascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep_telepulesek/terkep.html', 500, 620) Térkép a hadműveletekrőljavascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep/terkep.html', 500, 620)Friss hírek SMS-ben Irakról/o-mobil/hirek/20030319friss.html

Megfigyelik a katonai- és kormányépületeket. A lehetséges célpontokat lézerrel világítják meg, melynek jelzését csak a támadó repülőgépek pilótái észlelik. A műholdfelvételeken kívül ez segíti a támadókat abban, hogy megfelelő épületeket lőjenek ki, és megtalálják az ellenség titkos bázisait is. A támadások után a kommandósok feladata felmérni a támadások sikerességét is: a helyszínen kell meggyőződniük, hogy milyen veszteség érte az irakiakat.

Az AFP francia hírügynökség információi szerint GPS globális helyzetmeghatározó és navigációs műhold rendszerrel vannak felszerelve, és ezzel a támadó pilótákkal épp úgy tudnak kommunikálni, mint a hadvezetés központjaival.

Nekik kellene megtalálniuk Szaddám Huszeint és fiait, illetve az iraki vezetés legfontosabb tagjainak rejtekhelyét. Amerikai titkosszolgálati információk szerint Szaddám Huszein nem alszik kétszer ugyanazon a helyen, abban azonban biztosak, hogy Bagdadban van. Folyamatosan lehallgatják az iraki vezérkart, és ha komolyabb katonai kísérettel akarna távozni a városból, azonnal lebombáznák a konvojt.

A kémek szerint Szaddám hatalmas bunkerrendszert épített ki a város alatt, melyek alagutakkal vannak összekötve egymással. Így nem is kell a felszínre jönnie ahhoz, hogy helyet változtathasson. A bunkerrendszer legfontosabb pontjai kórházak, mecsetek, iskolák alatt vannak, hogy civilekkel védhesse magát a támadások előtt.

Az elnököt a kommandósoknak Bagdad ostroma előtt néhány órával kellene meggyilkolniuk. Az amerikai hadvezetésből kiszivárogtatott hírek a szerint a támadást "pre-H-hour"-nak nevezik, vagyis "H óra előtt"-nek. A H jelentése "hour of invasion" vagyis a "megszállás órája". Azért csak közvetlenül az invázió előtt támadhatnak Szaddámra a kommandósok, mert különben minimálisak lennének a merénylők túlélési esélyei.

Egyáltalán nem bizonyos, hogy sikerül megtalálni a diktátort, és sikerül be is jutni búvóhelyére, hogy a merényletet el lehessen követni. Az Öböl-háborúban is megpróbálták megölni az iraki elnököt, akinek titkosszolgálati jelentések szerint három hivatalos hasonmása is van. 1991-ben 260 olyan célpontot bombáztak az amerikaiak, amelyekről úgy vélték, hogy Szaddám Huszein búvóhelyei. Az akkori próbálkozások azonban hiábavalónak bizonyultak. Most Szaddám Huszeinen kívül körülbelül egy tucat vezető kivégzésével vannak megbízva a kommandósok.

Szaddám földijeitől rettegnek az amerikaiak/irak/20030326koztarsasagi.html

Hivatalos források is elismerték, hogy a brit SAS különítményesei és az ausztrál, szintén SAS-nak nevezett különleges kommandósok is ellenséges területen vannak. Az ő feladatuk elsősorban célpontok keresése. Az ausztrál védelmi tárca egyik munkatársa elmondta, hogy katonáik nem csak célravezetik a bombázókat, de egy esetben ellenséges területen, mélyen a hátországban, maguk semmisítettek meg egy rakétakilövő objektumot. Fontos feladatuk, hogy a Bagdad környékén titkos bázisokon várakozó iraki elit egység, a Köztársasági Gárda táborait felderítsék. Az amerikaiak szeretnék elkerülni a különlegesen kiképzett és felszerelt 30 ezer fős gárdával a közvetlen harcot. Az elmúlt napok Bagdad környékét ért légicsapásainak valószínűleg ők voltak a célpontjai.

A kémeket az iraki hatóságok folyamatosan keresik. Bagdadban a kormányzó Baath Párt milicistái rendszeresen házról-házra járnak ellenőrizni, hogy nincs-e idegen a lakásokban. Az Arabnews a hét elején arról számolt be, hogy két helyi viseletbe öltözött, hamis igazolvánnyal ellátott amerikai kémet elkaptak az irakiak. Ezt a hírt azonban más forrás nem erősítette meg.