Az MSZP dühös a Pénzügyminisztériumra

Vágólapra másolva!
Július közepe óta mindennapossá váltak a viták az MSZP és a Pénzügyminisztérium (PM) között. Konfliktus alakult ki az 53. heti nyugdíj kifizetése, az szja-csökkentés elmaradása, a lakáshitelek adókedvezményének eltörlése és a távhőszolgáltatás áfájának növelése miatt is. Úgy tűnik, az ingatlanadóra vonatkozó minisztériumi tervekkel betelt a pohár az MSZP-nél. A párt frakcióvezető-helyettese az [origo]-nak azt mondta: a PM szakembereinek nem az emberek riogatására alkalmas bejelentésekkel, hanem a számolgatással kellene foglalkozniuk.
Vágólapra másolva!

Már a nagyobbik kormánypárton belül is egyre nyíltabban bírálják a Pénzügyminisztériumot az utóbbi hetekben. Az MSZP politikusai szerint ugyanis a László Csaba által vezetett minisztériumból több olyan elképzelés is nyilvánosságra került, amelyek a szocialisták számára ismeretlenek, és ráadásul több esetben is elfogadhatatlanok voltak.

Az MSZP is beszállt az szja-vitába

Csökken jövőre az szja/uzletinegyed/ado/szja/20030829csokken.html

Az első vitatott bejelentés a személyi jövedelemadó jövő évi csökkentésének elhalasztása volt július közepén. Ezt először a kisebbik koalíciós partner SZDSZ kezdte el bírálni. A szabad demokraták közölték azt is, hogy semmi esetre sem járulnak hozzá a PM elképzeléséhez. Később már az MSZP politikusai is olyan nyilatkozatokat tettek, hogy az szja jövő évi csökkentése szükséges és lehetséges is. Az ügyben végül múlt héten született megegyezés a kormány és a pártok között, amikor a PM politikai államtitkára bejelentette, hogy mégis lesz adócsökkentés.

13. heti nyugdíj: mégis idén fizetik

Novemberben kifizetik az 53. heti nyugdíjakat/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20030813novemberben.html

Az szja-val kapcsolatos vitával nagyjából egy időben kerekedett ügy a 13. havi nyugdíj első negyedének kifizetésével kapcsolatban is. Nyilvánosságra került ugyanis, hogy a PM azt tervezi: a korábbi elképzelésekkel ellentétben nem az idei év végén, hanem csak 2004 elején fizetik ki az összeget.

Ez ellen nemcsak a nyugdíjasok szervezetei, hanem MSZP-s politikusok is tiltakozni kezdtek. Egy július 25-én tartott sajtótájékoztatón szocialista képviselők közölték: ragaszkodnak ahhoz, hogy a nyugdíjasok még idén megkapják az ígért összeget. László Csaba végül több mint két héttel később, az augusztus 13-i kormányülést követő sajtótájékoztatón jelentette be, hogy novemberben kifizetik az 53. heti nyugdíjat.

A kormánymegbízott is a sajtóból értesült

Csak a rászorulóknak marad a lakásépítési adókedvezmény/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20030806csak.html

A szocialisták tiltakoztak a PM azon terve ellen is, amely a lakáshitelhez igénybe vehető adókedvezmények megszüntetésére vonatkozott. Ez az elképzelés úgy került nyilvánosságra, hogy azt - saját bevallása szerint - előtte még a kormány lakásügyi megbízottja, Csabai Lászlóné sem ismerte. Hogy ennek a tervnek mi lesz a sorsa, egyelőre nem tudni. Az MSZP határozott tiltakozása után a kormányszóvivő augusztus elején azt közölte, hogy ezekben a hetekben tárgyalnak majd a kérdésről.

MSZP-s polgármesterek kontra kormány

Nem emelkedik a távfűtés áfa kulcsa/itthon/20030813nememelkedik.html

Vidéki városok szocialista polgármesterei és az SZDSZ-es főpolgármester a távhőszolgáltatás áfájának növelése miatt tiltakoztak a kormánynál. A nyugdíjkifizetéshez hasonlóan a PM ezúttal is engedett a nyomásnak: miután a szegedi, a pécsi és a nyíregyházai polgármester találkozott a kormányfővel, az MSZP közleményben jelentette be, hogy megegyezés született, és a távfűtés esetében jövőre is marad a középső, kedvezményes áfakulcs.

Az utolsó csepp: ingatlanadó

A nagyobbik kormánypárt legutóbb az ingatlanadóval kapcsolatos tervezett változtatások miatt keveredett vitába a Pénzügyminisztériummal. Múlt héten ugyanis nyilvánosságra került, hogy a PM változtatna az ingatlanadóra vonatkozó szabályokon. A minisztériumi elképzelésben az állt, hogy az önkormányzatok akár az ingatlan piaci értékének két százalékát is kivethetnék adóként.

Jövőre több építményadót fizethetünk/uzletinegyed/ado/20030828jovore.html

Egyes számítások szerint ez azt jelentené, hogy egy 60 négyzetméteres budapesti lakás után - a kétszázalékos felső határral és négyzetméterenként 250 ezer forinttal számolva - évi 240 ezer forintos adót kellene fizetni.

Miután az ellenzék tiltakozni kezdett a változtatások ellen, az MSZP is közleményt adott ki, amelyben közölték, hogy 2004-ben a helyi adókat illetően nem történik lényeges változás, és új adónem bevezetésére sem kerül sor.

MSZP: inkább számolgatni kellene

Az MSZP frakcióvezető-helyettesének szavaiból az derül ki: a pártnál az ingatlanadóra vonatkozó pénzügyminisztériumi elképzeléssel végleg betelt a pohár. Juhász Gábor az [origo]-nak azt mondta: a PM-ből hetek óta olyan elképzelések látnak napvilágot, amelyekről előzetesen nem egyeztettek és amelyek nem is bírják az MSZP támogatását. Juhász szerint ezek a bejelentések és kiszivárgott tervezetek csak arra jók, hogy riogassák velük az embereket.

Az MSZP is vitába száll László Csabával/itthon/20030725azmszp.html

A politikus közölte: két módon lehetne változtatni a jelenlegi gyakorlaton. Egyrészt a minisztériumnak alaposabb egyeztetéseket kellene tartani az MSZP-vel, másrészt a PM szakembereinek nem bejelentésekkel kellene foglalkozniuk, hanem számolgatással - tette hozzá a frakcióvezető-helyettes.

Juhász azzal indokolja az egyeztetések szükségességét, hogy a kormányalakításkor már megállapodás született arról, hogy a parlamenti hatáskörbe tartozó ügyek - például törvénymódosítások - esetében a minisztériumok egyeztetnek az MSZP-vel. A képviselő elmondása szerint augusztus végén már javult valamelyest a helyzet, és történtek egyeztetések. A Népszabadság információi szerint ugyanakkor az MSZP keddi elnökségi ülésén is téma lesz a PM ingatlanadóval kapcsolatos elképzelése.

Máté Dániel, a PM szóvivője arra a kérdésre, hogy terveznek-e bármilyen változtatást a nagyobbik kormánypárttal kialakult sorozatos viták miatt, közölte: László Csaba miniszter múlt héten több alkalommal is egyeztetett az MSZP-frakció vezetőivel és gazdasági szakértőivel a gazdaságpolitika aktuális kérdéseiről. Emellett Veres János politikai államtitkár részt vesz abban a háromtagú munkabizottságban, amely a jövő évi adótábla kialakításával foglalkozik. Az [origo] megkereste a kormányszóvivőt is, hogy László Csaba számíthat-e bármilyen retorzióra. A kormányszóvivői iroda munkatársa megkeresésünkre azt közölte, hogy Gál J. Zoltán korábban már a fenti vitás ügyekkel kapcsolatban kifejtette a kormány álláspontját, ezért most nem nyilatkozik újra.

Pethő András