Bízik a hiány lefaragásában az IMF

Vágólapra másolva!
A kedvező növekedési és szerkezeti kilátásokat ugyan beárnyékolja az ikerdeficit és a gazdaságpolitika hitelességvesztése, de az elengedhetetlen költségvetési konszolidációra bizalommal tekint az IMF. A Nemzetközi Valutaalap jelentése szerint a hitelesség visszaszerzéséig nem szabad a kamatokat csökkenteni - írja a Világgazdaság.
Vágólapra másolva!

A várakozásoknál alapvetően enyhébbek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) megállapításai Magyarországról. A valutaalap szakértői szerint az utóbbi időben a versenyképesség növekszik, a beruházások és az export élénkülése miatt várhatóan javul a gazdasági bővülés szerkezete.

Ezzel együtt az IMF is úgy látja: a költségvetési és folyó fizetési mérleg fenntarthatatlanul magas deficitje rontja a kilátásokat, és tovább súlyosbítja a helyzetet a gazdaságpolitika hitelességvesztése. Előbbi kapcsán megjegyzi: ha az ikerdeficitet nem fékezi meg a gazdaságpolitika, az árfolyam- és kamatkockázatok magasak maradnak. Mivel a lakossági megtakarítások várhatóan a legjobb esetben is csak mérsékelten növekednek, és a teljes magánszektor megtakarítása várhatóan nem elegendő a magánberuházások növekedésének finanszírozására, a folyó fizetési mérleg túlzott mértékű hiányának csökkentése kizárólag az alacsonyabb költségvetési hiány révén teljesülhet.

A hitelességvesztés terén a dokumentum kiemeli: a közelmúlt gazdaságpolitikai intézkedései számos vonatkozásban csalódást keltőek voltak, és annak visszaszerzésének egyetlen módja szintén a költségvetési kiigazítást segítő határozott és konkrét intézkedések meghozatala.

A kritikák ellenére az IMF bizalommal tekint Magyarországra. A költségvetési konszolidációt - mellyel kapcsolatban sok piaci szereplő szkeptikus - kellőképpen ambiciózusnak tartja a jelentés, és a küldöttség megállapítja, hogy fontos intézkedések bejelentése történt meg.

A küldöttség még a 120 milliárd forintos megtakarítás megvalósulása esetén is veszélyét látja annak, hogy a hiány a GDP 0,7 százalékával nagyobb lehet, elsősorban az előre jelzettnél esetleg alacsonyabb bevételek miatt. Éppen ezért az IMF sürgeti, hogy határozzák meg a célkitűzés veszélybe kerülése esetén megléphető, kiadási oldalt érintő intézkedéseket.

Emellett a jelentés továbbra is tartalmazza a tavaly "bedobott" javaslatot: az államháztartási körben megvalósuló bérbefagyasztás a GDP 0,5 százalékának megfelelő megtakarítást eredményezhetne. A monetáris politika mozgástere rendkívül korlátozott, szögezik le a szakértők, akik szerint a piaci bizalom visszatérése - amelyet eltökélt költségvetési politika támogat - csak egy bizonyos idő eltelte után tenné lehetővé a kamatcsökkentést.

Az euróövezeti csatlakozás kapcsán a jelentés azt írja, hogy a közös pénz bevezetésével járó előnyök egyértelműek; egy hiteles, megfelelően kitűzött időpont stabilizálná a várakozásokat - írja keddi számában a Világgazdaság.