Robotriporterek előnyben

Vágólapra másolva!
Egy világ, melyet csak robotok népesítenek be - ezzel a vízióval számos számítógépes játékban találkozhattunk már, és ezen programok palettáját színesíti majd az év vége felé az American McGee támogatást is élvező akciójáték, a Scrapland.
Vágólapra másolva!

A program főszereplője minden más karakterhez hasonlatosan egy robot, aki D-Tritus névre hallgat, és riporterként érkezik a játék világára, egészen pontosan Chimera városába. A városban épp megérkezéskor történik meg a lehetetlen: egy robot gyilkosság áldozatává válik. D-Tritus barátunk először a gyilkosok nyomába ered, de egyre jobban belegabalyodik maga is az események forgatagába, míg végül azon kapja magát, hogy az egész világ megmentésének a feladata a nyakába szakadt.

A történet folyamatosan tárul fel előttünk, amint szép lassan bejárjuk az egész várost, megcsodálva annak fényeit, illetve elborzadva rideg ipari negyedein. A nyomozás során egyre több karakterrel kerülünk kapcsolatba, akik robotokhoz képest talán túl rapszodikusan viselkednek. Ne örvendezzünk, ha végre találtunk egy szövetségest, mert könnyen lehet, hogy egy fél órával későb már az ellenségeink között tudhatjuk. A karakter valahol kívülálló, ami azt is jelenti, hogy nincs tisztában a hatalmi viszonyokkal, így folyamatosan sodródik az egymással torzsalkodó frakciók között.

A fent is említett robotok egy részét, akikkel kapcsolatba kerülünk, végérvényesen a magunk oldalára állíthatjuk, mégpedig úgy, hogy nemes egyszerűséggel átírjuk azt a programot, mely mesterséges intelligenciájukért felelős. Ne ijedjünk meg, nem kell képzett programozóknak lennünk az élvezetes játékhoz, hisz az egész művelet pár kattintással már meg is van. Ezt persze nem nézi jó szemmel minden robot, vagyis bizonyos esetekben szükség lesz némi erőszakra a meggyőzéshez.

Az átprogramozott robotokat magunk is irányíthatjuk, vagy amolyan gép-irányította parti tagokként el is küldhetjük őket saját útjaikra. Minden egyes droidnak meg vannak a maguk előnyei, amiért egyáltalán érdemes vesződni velük. A bankár robot például nagyon ügyesen húzza ki az óvatlan polgárok zsebéből a pénzt, így őt akkor érdemes előhúzni a cilinderből, ha pénz szűkében vagyunk. A functionary című kreatúra lelassítja az időt, lehetőséget adva olyan műveletek végrehajtására a főszereplő számára, melyekhez normál körülmények között túl lassú lenne. A leghatékonyabb talán a hírvivő robot, aki képes a híreket a levegőt szelve is célba juttatni, mely képességét szinte az egész nyomozás során rendkívül hatékonyan használhatjuk ki.

Korábban már tettünk rá utalást, hogy nem minden gépember nézi jó szemmel, hogy mi csak úgy átírkáljuk programjaikat, és mindezen felül ezen tevékenység még törvényellenes is! A városok utcáin két hatósági robot járkál, a rendőr, valamint a fantasy világokból ismert beholder. Az előbbi nem túl intelligens - no comment -, viszont a beholder most is legalább olyan sok gondot okoz, mint a mesék hőseit riogató rokona. A rendőr csak akkor támad ránk, ha éppen meglátja, amint egy robotot babrálunk, viszont a beholder kiszúrja az átprogramozott robotokat, így mindenképpen kerüljük el, hogy egy oldalunkra állított masina túl sokáig tartózkodjon egy gépi szemzsarnok közelében.

Fontos szerepet kapnak a játékban a különféle járművek, melyek között akadnak földön közlekedők, de légi hajók is. A földi járműveket megvásárolhatjuk, vagy GTA módjára el is orozhatjuk. Az irányítás pofon egyszerű: a billentyűzettel gyorsítunk és lassítunk, míg az egérrel a haladás irányát határozzuk meg. Sokkal érdekesebb a hajók esete, mivel őket mi magunk rakhatjuk össze. Összesen kilenc alaptípus szerepel a játékban, melyekre számos alkatrészt pakolhatunk - meg sem tudjuk számolni, hogy a hajtóművekkel, fegyverekkel, vagy kasztnidarabokkal hány különféle járművet szerelhetünk össze.

Fent már emlegettük a fegyvereket, így vegyük is gyorsan górcső alá, hogy mivel nevelhetjük meg a szemtelen gépszörnyeket. Kezünkbe vehetünk hagyományos eszközöket, melyek szintén hagyományos, vagy robbanó lőszereket ontanak magukból, de olyan sci-fi fegyverek is a rendelkezősünkre állnak, mint a lézerpisztoly, vagy a villámokkal dobálózó puska. Találhatunk a városban számos power-upot, melyekkel mind fegyvereinket, mind járműveinket hatékonyabbá varázsolhatjuk.

Egyelőre még elég kevés hír jelent meg a többjátékos módokkal kapcsolatban, de az bizonyos, hogy legalább tizenhatan csépelhetjük egymást a multiplayer összecsapásokban. Nehéz megjósolni, hogy mekkora sikert arat majd a Scrapland, de az tény, hogy ritka az olyan TPS, melyben az akciók mellett egy érdekesnek tűnő történettel, valamint olyan eredeti ötletekkel is találkozhatunk, mint a robotok átprogramozása.