Az orosz Alekszander Morozevics fölényes elsőségével fejeződött be Bielben a hat résztvevős, kétfordulós, 18-as kategóriájú nagymesterverseny. A világranglistán negyedik nagymester folytatta fantasztikus sorozatát, amelyet éppen tavaly a svájci városban kezdett meg. Morozevics másfél pontos előnnyel győzött, 15 Élő-pontot is gyűjtött. Az indiai Krishnan Sasikiran is másfél ponttal előzte meg a holtversenyben végzett  triót. Az ukrán Ruszlan Ponomarjov három vereséget szenvedett, hosszú kihagyás után sokat hibázott. A 30 játszmából 16 végződött döntéssel, érdekes partikban bővelkedő jó verseny volt.

A címvédő Alekszander Morozevics folytatta páratlan sorozatát. Tavalyi bieli elsősége után holtversenyben első volt az orosz bajnokságon, tagja volt az Európa-bajnoki címet szerzett orosz válogatottnak. Idén Vlagyimir Kramnyikkal holtversenyben első lett a monacói Amber-versenyen. Az orosz csapatbajnokságon a bajnok Jukosz éltábláján remekelt. A tavalyi júliusi világranglistán az első húszban sem találtuk a nevét, annyira visszaesett, egy év alatt 64 pontot szerzett, és a negyedik helyre tornászta vissza magát. Bielben kettős győzelemmel rajtolt, három döntetlen után félpontos előnnyel zárta az első félidőt.

A második körben a nyolcadik fordulóban legyőzte egyetlen állva maradt riválisát, az indiai Krishnan Sasikirant. Öt győzelem és öt döntetlen az orosz nagymester mérlege, 2863 a performance pontszáma, 15 Élő-pontot is szerzett. Újoncként sikerrel mutatkozott be Sasikiran, az indiai nagymester kettőt vesztett, de négyszer nyerni tudott, 2755-ös a performance eredménye, 12 Élő-ponttal gazdagodott. Az ukrán exvilágbajnokot, Ruszlan Ponomarjovot láthatóan megviselte a FIDE vezérkarával vívott küzdelem, egyéni tornán másfél évig nem játszott, s ez meglátszott teljesítményén. Három vereség, s mindössze két győzelem, 2637-es performance, 12 Élő-pontot vesztett.

A svájci Yannick Pelletier háromszor kapott ki, de kettőt nyert, s a 9 Élő-ponttal átlépte a 2600-as küszöböt. A franciák ötszörös bajnoka, Etienne Bacrot a csapatbajnokságon százszázalékos eredményt ért el, 11-szer gratulálhattak neki ellenfelei. Bielben háromszor ő volt kénytelen kapitulálni, a 2639-es performance és 10 Élő-pont vesztés hű krónikája gyenge eredményének. Az angolok ifjú tehetsége, Luke McShane öt partit vesztett, egyetlen győzelmét Ponomarjov ellen érte el, a 2538-as performance mindent elárul, 14 Élő-pontot is elherdált.

A 9. forduló eredményei:
Pelletier (svájci, 2597) - Morozevics (orosz, 2743) 0 - 1 (Francia védelem, 40)
Sasikiran (indiai, 2666) - Bacrot (francia, 2712) döntetlen (Szláv védelem védelem, 16)
Ponomarjov (ukrán, 2722) - McShane (angol, 2643) döntetlen (Grünfeld védelem, 53)

Az utolsó forduló eredményei:
Morozevics (orosz, 2743) - Ponomaarjov (ukrán, 2722) döntetlen (Spanyol megnyitás, 41)
Bacrot (francia, 2712) - Pelletier (svájci, 2597) döntetlen (Francia védelem, 20)
McShane (angol, 2643) - Sasikiran (indiai, 2666) döntetlen (Sapnyol megnyitás, 87)

A verseny végeredménye:
1. Alekszander Morozevics (orosz) 7,5 pont
2. Krishnan Sasikiran (indiai) 6
3-5. Krishnan Sasikiran (indiai), Yannick Pelletier (svájci) és Etienne Bacrot (francia) 4,5