A session véget ért - John Peel, 1939-2004

Vágólapra másolva!
Tavaly október 25-én, a perui Cuzcóban szívroham végzett a feleségével nyaraló veterán lemezlovassal, John Peellel. Az Egyesült Királyság legendás dj-je a BBC történetének egyik meghatározó figurája volt: főként a Radio One és a Radio4 hullámain ténykedett. Rockkal, poppal kezdte, de később az elektronikus muzsikák felé nyitott, még a Fabricnek is készített egy mixalbumot. A Freee Magazin tisztelgő portréja.
Vágólapra másolva!

"Felbecsülhetetlen, mennyit tett a modern zenéért"" - nyilatkozta Andy Parfitt, a Radio One egyik vezetője Peel mintegy negyvenéves rádiós karrierjéről. Négy évtizeden keresztül töltött be meghatározó szerepet a populáris műfajok fejlődésében. És ami nagyon ritka manapság: szinte mindenre nyitott volt, ami új. Nem zárkózott stílusokba, sok kor- és munkatársával ellentétben nem vált popmatuzsálemmé. (Popmatuzsálemeknél maradva: szinte "mindenki" belefért jeles műsorába, de se a Beatles, se a Rolling Stones nem járt nála.)

Feltörekvő zenekarok és szerzők a földkerekség számos pontjáról küldözgették neki a demóanyagokat. Tudták, hogy úgyse kerülnek a süllyesztőbe, vagy ha mégis, Peel legalább meghallgatja előtte. És az évek múlásával egyre nagyobb szenvedéllyel érdeklődött az újdonságok iránt. Nem fásult bele, soha nem unta meg. Rendületlenül dolgozott, keresett-kutatott, mindig a felfedezés vágya vezérelte.

Érdekes fintora a sorsnak, hogy "pont ott halt meg, ahova mindig kívánkozott" - fűzte hozzá Parfitt. Élete nyaralását töltötte feleségével, Sheilával a hajdani inka birodalom gyönyörű fővárosában. Még Tony Blair miniszterelnök is megemlékezett róla: "ritka jelenség, különleges egyéniség volt. Különböző hangokat és alkotókat kutatott fel, s tett hozzáférhetővé és népszerűvé."

"A rádió egyik óriásának számított" - így Mark Thompson, a BBC igazgatója. "Nemcsak a BBC-dolgozóknak, hanem a szerteágazó életkorú hallgatók millióinak is hiányozni fog" - fűzte hozzá. "John volt számomra az egyik legszimpatikusabb ember a világon. Zenerajongóként és műsorvezetőként pedig örök inspirációt jelentett" - mondta a szintén Radio1-dj, Jo Whiley, akivel általában együtt közvetített a Glastonbury Fesztiválról.

John Peel az 1967-es alapítástól dolgozott a Radio1-nál, a késő éjszakai Top Gear programot vezette akkoriban. "Szórakoztató és kedves ember volt, örök hálával tartozunk neki mindazért, amit értünk tett" - vélte Michael Bradley, az Undertones csapat basszistája. "Mindig érzékelte, mi történik, mi az új, ujjait a zeneipar ütőerén tartotta". Olyan irányzatokat fedezett fel, majd tett még a fősodorrá válás előtt ismertté, mint a punk, a reggae vagy a hiphop. "Neki köszönhetjük, hogy korábban alig hallott, később viszont annál jelentősebb underground muzsikákat ismerhettünk és szerethettünk meg" - emlékezik James Dean Bradfield, a Manic Street Preachers énekese. "Egy teljesen új világ kapuját jelentette".

Damon Albarn, a kultikus Blur énekese se fukarkodott a szép szavakkal: "John támogatása jelentette pályafutásunk egyik legmeghatározóbb eseményét." "Mihelyst befejeztünk egy új, jónak ígérkező számot, szinte mindig arra gondoltunk, hogy nem várhatunk tovább, el kell küldenünk Johnnak" - fejtegette az Orbital duó. "Egyfajta zenei nagypapa szerepét töltötte be. Ő volt az, akinek a véleménye tényleg számított."

Szinte a végtelenig sorolhatnánk a nekrológokat, de alighanem ennyi is elég annak érzékeltetéséhez, hogy kit is vesztett el - nem túlzás - az egyetemes zeneuniverzum. Hiszen érdeklődése rengeteg, egymásról gyakran tudomást se vevő, rendkívül távol álló stílusra, műfajra terjedt ki. Mintha nem is napjainkban ténykedett volna, hanem egy letűnt világ utolsó harcosai egyikeként teljesítette volna küldetését. A teljesség megszállottjaként, előítéletek, beidegződések és dogmák nélkül "művelte a népet". Elképesztően széles palettán ténykedett, egyedülálló lexikális ismeretekkel rendelkezett. Amit ő nem tudott, az szinte nem is számított. Összegző egyéniség volt, soha nem veszett a részletekbe, nem ragadt le egyetlen stílusnál sem.