A magyarok fele fél az eurótól

Vágólapra másolva!
Magyarországon a lakosság 64 százaléka egyetért azzal, hogy az Európai Unió tagországainak közös pénze legyen, de 47 százalék ma még fél attól, hogy mi történik, ha a forint helyét átveszi az euró - derül ki az Európai Bizottság felméréséből. Az uniós lakosság fele a munkanélküliséget tartja az EU legégetőbb problémájának.
Vágólapra másolva!

Az EU-hoz tavaly csatlakozott tíz új tagállam lakosságának a korábbinál két százalékkal kisebb része, összesen 54 százaléka tartja előnyösnek hazája uniós tagságát. Magyarországon ez az arány mindössze 42 százalék. 55 százalékra emelkedett viszont azok aránya, akik szerint a közép- és kelet-európai államok belépése előnyökkel járt.

A lakosság átlagosan 53 százaléka (hazánkban 49 százaléka) véli úgy, hogy nem igazán tudja hallatni véleményét az unióban. 2004 májusához képest átlagosan 3 százalékkal romlott az unióról alkotott általános kép az emberekben: hazánkban az uniós átlag 47-tel szemben 43 százalék mondta azt pozitívnak. Az Európai Bizottságba vetett bizalom átlagosan 4, az Európai Parlamentbe vetett 5 százalékkal csökkent.

Az uniós alkotmány támogatottsága hét százalékkal visszaesett, de még így is átlagosan 61 százaléka támogatja a szerződést. Olaszország mellett Magyarország az egyetlen EU-tagállam, ahol az alkotmány támogatottsága egy év alatt nem csökkent, hanem nőtt, mégpedig kiugróan magas mértékben, 62-ről 78 százalékra.

Saját helyzetéről az uniós állampolgárok 37 százaléka azt mondta, hogy az öt évvel korábbihoz képest javult, míg 32 százalék szerint romlott. Magyarországon 24 százalék érezte javulásnak, 37 százalék romlásnak az előző öt évet. A magyar megkérdezettek 41 százaléka javulást vár viszont a következő öt évben, szemben a hanyatlásra számító 34 százalékkal.

Uniós átlagban a lakosság 50 százaléka a munkanélküliséget tartja az EU jelenlegi legfontosabb problémájának a gazdasági helyzet (27 százalék) és a bűnözés (23 százalék) előtt. Magyarországon ugyanez a sorrend (49, 33, illetve 29 százalékos aránnyal), de 27 százalék az egészségügyi rendszer alakulását, 18 százalék pedig az inflációt is aggasztónak tartja.

A felmérés idején Magyarországon a lakosság 51 százaléka voksolt Törökország uniós csatlakozása mellett és 38 százalék ellene. A megkérdezettek 87 százaléka úgy nyilatkozott ugyanakkor, hogy a belépéshez Ankarának javítania kell az emberi jogok tiszteletben tartásán. A 15 régi EU-tagállamban átlagosan 32, a tíz újban 48 százalékos Törökország felvételének támogatottsága a hétfőn kiadott Eurobarometer szerint.