Vágólapra másolva!
Ha az olvasó esetleg nem hallott volna erről a sportágról, nem meglepő. Kevesen ismerik, pedig már az 1900-as évek eleje óta játsszák, világszerte elterjedt, és 1991-ben megtartották az első világbajnokságot. De mi az a broomball?

Talán jégen játszott gyeplabdához lehetne hasonlítani leginkább. A legendák szerint az egész Kanadában kezdődött, amikor - és most több változat következik, ahogy igazi legendához illik - villamosvezetők az ebédszünet alatt / korcsolyázni nem tudók / nők, akiket nem hagytak jégkorongozni / kelet-kanadai indiánok kitalálták, hogy vízbe mártott és megfagyasztott seprűkkel (broom seprűt jelent) milyen jól lehet a jégen labdát kergetni.

Persze sokat fejlődött a sport, és régóta nem seprűkkel, hanem speciális ütőkkel játsszák. Az ütő hosszú fa- vagy alumíniumnyélből és a nyél végén lévő széles, lapátszerű gumiból áll, amivel a kb. 10 centis átmérőjű labdát próbálják belőni az ellenfél kapujába.

A játék talán legmeglepőbb része, hogy jégen játsszák, de nem korcsolyában, hanem cipőben. Mégsem fullad tömeges bukásba a mérkőzés, mert a cipők talpa különleges, tapadó gumiból készült. Ha nem is a jég miatt, de előfordulnak esések, ezért a játékosok a hokisokhoz hasonló sisakot, könyök- és térdvédőt, kesztyűt, ágyékvédőt hordanak. A szabályok is hasonlítanak a hokiéihoz.

Egy csapat kapusból, két védőből és három támadóból áll, és az nyer, aki a kétszer húsz perces félidő alatt legalább két góllal többet lő, mint az ellenfél.

Világbajnokságot nyilván csak akkor lehet rendezni, ha több olyan ország van, amelyben szurkolótábora, játékosa és hivatalos szövetsége van egy sportnak. A broomballra ez igaz: a jeges sportokban hagyományosan erős országok (pl. Kanada, USA, Finnország, Oroszország) mellett többek között Olaszországban, Japánban, Ausztráliában is játsszák.

A broomball jó kis sport: gyors, látványos, jég kell hozzá, de korcsolyatudás és teljes hokifelszerelés nem. Most, hogy jön a tél és a jégpályák időszaka, el lehet gondolkodni a kipróbálásán itthon is.

Kun László