Vágólapra másolva!
A MDF lassú, de biztos fogyatkozásával párhuzamosan a párt meghatározó figurájává nőtte ki magát. Kitartott Dávid Ibolya elnök mellett, és a parlamenti frakció vezetőjeként, ő lett az MDF egyik arca.
Vágólapra másolva!

A párt első számú, nagy munkabírású kommunikátora, 2005-ben az Országgyűlés legtöbbet beszélő politikusa. Az 1950-es születésű képviselő vegyipari technikumot végzett, majd különböző vállalati munkahelyek - Chinoin, Csepel Művek, Autó- és Traktoralkatrész-gyár, Zöldért - után, a nyolcvanas években részt vett a Komplex Kisszövetkezet létrehozásában, ahol üzletkötőként tevékenykedett. 1987-ben gmk-t alapított, amely ruházati cikkeket állított elő kiskereskedelmi üzletek részére.

A demokratikus politizálásba a rendszerváltozás évében, az MDF balatonföldvári szervezetének egyik alapítójaként kapcsolódott be. 1991-ben a pártelnöki kabinetet irányította, 1993-tól 1998-ig pártszóvivő. 1994-ben még sikertelenül próbálkozott nyerni a Somogy megyei 4-es választókerületben, négy évvel később azonban már a Fidesz-szel kötött, második fordulós választási megállapodásnak köszönhetően, sikerült mandátumhoz jutnia. Ezt 2002-ben megismételte, igaz, akkor már a választások előtt megállapodott a Fidesz és az MDF.

Politikai karrierjét átmenetileg megtörte a Postabank-botrány, miután kiderült, hogy rajta volt a pénzintézet VIP-listáján, így a piacinál jóval kedvezőbb kamatozású hitelhez jutott házépítése befejezéséhez. 1999 júniusában lemondott valamennyi tisztségéről (alelnök, frakcióvezető-helyettes), visszafizette az erkölcsileg vitatható kamatkülönbözetet, és közel egy évre a háttérbe húzódott. A nevezetes Békejobb-plakáton, a formálódó jobbközép pártszövetség egyik arca volt.

Az elvesztett választások után Dávid Ibolya igyekezett erősíteni az MDF különállását - és ebben fontos szövetségese volt Herényi Károly. A frakciót Balsai István vezette, aki viszont ellenzékben is lojális maradt a Fideszhez, és a párt vezérszónokaként, nem felelt meg annak az elvárásnak, hogy stílusában vagy tartalmában megkülönböztethetővé tegye a pártját a Fidesz-től. 2003 februárjában bizalmatlansági indítvány körözött az akkor még 23 fős frakcióban, amelynek első aláírója épp Herényi volt. Balsai lemondott, és helyére őt választották frakcióvezetőnek. Ezt a posztot megtartotta azután is, hogy a frakció szétszakadt, és mindössze nyolc fővel alakult újjá.

Herényi magáról azt mondta, hogy hasonló kommunikációs és stílusbeli elveket vall, mint a pártelnök: "Szerintem azzal tudjuk a társadalmi elfogadottságunkat növelni, ha a frakció a parlamenti munkában Dávid Ibolya stílusát követi, hiszen az elnök asszony méltán az egyik legnépszerűbb magyar politikus. A tizenkét éve tartó adok-kapokban éppen ideje, hogy megjelenjen az a nyugodt hang, amely túllép a sérelmeken, személyes ambíciókon, és az embereket igazából érdeklő, lényegi kérdésekkel foglalkozik." - nyilatkozta Herényi frakcióvezetővé választásakor.