Elküldték a hiányjelentést Brüsszelbe

Vágólapra másolva!
Elkészítette jelentését az államháztartás helyzetéről a KSH, az MNB és a PM. Az EU tagok mindegyike készít ilyen jelentést az Európai Bizottság tájékoztatására. A jelentés szerint az államadósság jobb mint a maastrichti kritériumokban előírt. A PM szerint idén összesen 5 százalék körül alakul majd a GDP arányos államháztartási hiány.
Vágólapra másolva!

Pénteken kapja meg az Európai Unió a magyar államháztartás helyzetéről készült jelentést. A Központi Statisztikai Hivatal, a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyminisztérium közösen készítette el a dokumentumot. Ilyen jelentést az Európai Unió valamennyi tagállama készít az Európai Bizottság, illetve az unió statisztikai hivatala, az Eurostat számára.

A jelentés szerint az államháztartás eredményszemléletű, vagyis uniós módszertan szerinti hiánya az elmúlt évben a tervezettnek megfelelően alakult, a bruttó hazai termék 6,1 százalékát tette ki. Ezt az adatot a jelentés készítés szabályai szerint a Központi Statisztikai Hivatal számolta ki a nemzeti számlák összeállítására vonatkozó előírások betartásával, eredményszemléletben.

A Pénzügyminisztérium úgy látja, hogy az idén az államháztartás uniós módszertan szerinti hiánya az eredeti pályának megfelelően alakul, vagyis 4,7 százalékot fog kitenni GDP arányosan, melyhez - a korábbi jelzéseknek megfelelően - hozzá kell számolni a Gripen vásárlások miatti 0,3 százalékot.

A jelentés tartalmazza azt is, hogy mekkora volt az államadósság mértéke a múlt esztendőben. Ennek nagyságát a jelentés-készítésben kialakult munkamegosztás szerint a Magyar Nemzeti Bank határozta meg. A kormányzati szektor adóssága 2005-ben a maastrichti kritériumnak számító 60 százalék alatt volt, a bruttó hazai termék 58,4 százalékát tette ki.

Az államháztartás hagyományos, pénzforgalmi múlt évi mérlegéről a Pénzügyminisztérium már korábban közölt adatot. E szerint a pénzforgalmi egyenleg tavaly a vártnál és az előirányzatnál egyaránt kedvezőbben alakult. A hiányprognózis - önkormányzatok nélkül - a múlt évben 1 023 milliárd forint volt. Ezzel szemben a tényleges deficit közel 40 milliárd forinttal kevesebb 984 milliárd forint lett.