Vágólapra másolva!
Orbán Viktor szinte csak a billegő körzetekre koncentrál, míg Gyurcsány Ferenc olyan választókerületekbe is elmegy, ahol kevésbé szoros eredmény született az első fordulóban. Kampányuk mondanivalója nem változott: az MSZP miniszterelnök-jelöltje nyugalomról és építkezésről beszél, míg Orbán Viktor gazdasági válságról és a várható megszorításokról, amelyeket csak a kormányváltás akadályozhat meg.
Vágólapra másolva!

Az országjárás négy évvel ezelőtt igen hatékonynak bizonyult: Orbán Viktor 27 választókörzetet keresett fel, és ebből 21-et meg is nyert a Fidesz. Gyurcsány Ferenc talán ezért is döntött úgy, hogy hiába vannak előnyben az első forduló után, nem kávéházi beszélgetésekkel - mint tette azt Medgyessy Péter - akarja mozgósítani szavazóit, hanem országos körúton. Gyurcsány már a múlt hét keddjétől turnézik, Orbán Viktor csak csütörtökön kezdett, és a napi adagja is kisebb, mint a kormányfőé.

A 110 második fordulós körzet közül a miniszterelnök péntekig összesen 41 helyre látogat el, Zala megye kivételével minden megyébe eljut. A Fidesz elnöke 10 megyében 21 helyszínt tervezett be péntekig. Ahová Gyurcsány Ferenc - és a vele kampányoló Kuncze Gábor - nem jut el, oda elmegy Hiller István, és az MSZP felső vezetése, illetve a kormány több tagja (Szili Katalin, Lamperth Mónika, Horn Gyula, Gráf József, Kiss Péter, Csizmár Gábor, Lendvai Ildikó, Újhelyi István, Juhász Ferenc, Rácz Jenő, Arató Gergely és Teleki László) is járja az országot - tudtuk meg az MSZP sajtóosztályán.

Ahová Orbán Viktor nem megy, ott Pokorni Zoltán, Áder János, Kövér László, Pelczné Gál Ildikó, Varga Mihály, Mikola István, Kósa Lajos és Schmitt Pál kampányol - mondták a párt sajtóirodáján. Így a Fidesz is képviselteti magát mind a 110 körzetben.

A két miniszterelnök-jelölt programja között sok átfedés van. Mindketten felkeresik - vagy már felkeresték - Dévaványát, Berettyóújfalut, Budaörsöt, Monort, Kecskemétet, Kiskunfélegyházát, Mosonmagyaróvárt, Győrt, Szombathelyet, Edelényt, Szerencset, Veszprémet és Zircet. Ezek azok a körzetek, ahol nagyon szoros eredmény született, tehát nem lehet kiszámítani a második fordulós végeredményt. Több olyan választókerület is van, ahol mindketten megfordulnak: Szegedet és Csorvást, Balmazújvárost és Polgárt, Orosházát, Gyált és Ráckevét keresi fel Gyurcsány Ferenc, illetve Orbán Viktor. Így összesen 17 olyan választókerület van, ahová mindketten elmennek. (Cikkünk második oldalán táblázatba rendezve nézheti meg az úti célokat és azt, hogy mennyi a szavazatkülönbség a felkeresett körzetekben.)

Orbán Viktor egyértelműen a szoros körzetekre koncentrál, Gyurcsány Ferenc taktikája már nem ilyen egyértelmű. Az látszik az útvonalból, hogy nem megy olyan körzetbe, amelyet nem nyerhetnek meg a szocialisták - Zala megyébe egyáltalán nem ment a kormányfő, bár Nagykanizsán jól áll az MSZP -, de olyanban járt, amelyet elvileg nem veszíthetnek el. Ilyen például Heves megye, ahol minden állva maradt körzetben meggyőző fölénnyel vezet az MSZP, mégis minden körzetbe ellátogat. Nyilvánvalóan udvariassági okok is közrejátszottak abban, hogy elmegy Kuncze Gábor körzetébe, Szigetszentmiklósra is. Nem megy el viszont például Jászapátiba, ahol Szekeres Imre MSZP-SZDSZ közös jelöltként matematikailag megverhető, s Orbán Viktor kampányol Járvás István mellett. Aszódon 100 szavazat a Fidesz előnye, de - valószínűleg a jobboldali tartalékok miatt - itt nem próbálkozik a miniszterelnök.

Gyurcsány Ferenc egyébként a mandátumok valamivel több mint felének a megszerzésére számít a második fordulóban. A Fidesznek Orbán Viktor szerint a 110-ből 68-70-et kellene hoznia a győzelemhez. Kuncze Gábor SZDSZ-elnök arról beszélt, hogy nincs kormányváltó hangulat, ezért nem tud fordítani a Fidesz, de Navracsics Tibor, Orbán Viktor kabinetfőnöke számít azokra az MDF-es szavazókra, akik az első fordulóban abban a hitben adták le voksukat az MDF-re, hogy ezzel a kormányváltásra szavaznak.

A kampányok hangvétele nem változott: Gyurcsány Ferenc két forduló közötti kampányának is az a lényege, hogy Magyarország békés hangra, nyugodt szóra, partnerségre és megértésre vágyik, olyan emberekre, akik a másikat nem szidják, ócsárolják. A miniszterelnök kampánykörútja minden állomásán hangsúlyozza, hogy az MSZP és az SZDSZ koalíciója a garancia minderre."Nem egyformán gondolkodunk, száz és száz különféle életet élünk, de mi szocialisták és szabad demokraták a koalícióban megtanultuk, hogy az együttműködésben érték és erő van, s hogy az együttműködés csak a tiszteleten alapulhat. Azért van, hogy az egyik pártnak sikerül a megállapodás, a másiknak nem, mert az egyiknél ez a tiszteletre épül, a partnerségre, a másiknál a legyőzés a fontos" - mondta legutóbb Dombóváron Gyurcsány Ferenc.

Ezzel szemben Orbán Viktor arról beszél, hogy a gazdaság szerinte tragikus helyzetben van, és ha marad a jelenlegi koalíció, akkor megszorítások következnek. Szerdán Edelényben például azt mondta: a jelenlegi koalíció négy évig kormányzott, és nem tud elszámolni azzal a rengeteg pénzzel, amit hitelként vett fel, illetve a privatizációból származott. A Fidesz elnöke szerint fel kell nyitni az emberek szemét, hogy megtudják, megszorító intézkedésekre számíthatnak, ha nem lesz kormányváltás. Felhívta a figyelmet a választásokon való részvétel fontosságára. Külön kiemelte a nyugdíjasokat, a fiatalokat és a romákat, akik a térről visszakiabáltak a pártelnöknek: "Itt vagyunk!".