Sok a panasz a banki hitelekre

Vágólapra másolva!
Csaknem ötödével több fogyasztói panasz érkezett a pénzügyi felügyelethez 2006 első negyedében, mint egy évvel korábban. A hatóság a panaszok számának növekedését a szolgáltatások bővülésével, a felügyelet ismertségének szélesedésével és a fogyasztói érzékenység növekedésével magyarázza.
Vágólapra másolva!

Az idei év első negyedévében összesen 1040 fogyasztói panasz érkezett a Pénzügyi Szerveztek Állami Felügyeltéhez a felügyelt intézmények tevékenységére. A panaszok száma az előző negyedévhez képest 8,6 százalékkal, az előző év hasonló időszakához képest 17,9 százalékkal volt több.

Egy évvel korábban a biztosítási területen mutatkozott erőteljes, 33,8 százalékos növekedés a panaszok számában, az utóbbi esztendőben viszont a banki tevékenységhez kapcsolódó panaszok száma növekedett jelentős, 36,0 százalékos mértékben.

A panaszok utóbbi években folyamatosan emelkedő számát a felügyelet a pénzügyi szolgáltatások jelentős bővülésével, a felügyelet ismertségének szélesedésével és a fogyasztói érzékenység növekedésével magyarázza

A negyedév során pénzügyi hatóság 322 panaszügyet zárt le, amelyek 22,4 százalékát az ügyfelek szempontjából megalapozottnak talált.

A pénz- és tőkepiaci szektor szolgáltatóit érintő panaszok száma az előző negyedévhez képest 11,3 százalékkal, az előző év azonos időszakához viszonyítva 25,5 százalékkal nőtt. A növekedés teljes egészében a pénzpiaci szektornak köszönhető, mert a tőkepiaci panaszszám stagnált.

A panaszok megoszlásában változatlanul dominánsak a hitelezéssel kapcsolatos fogyasztói kifogások. Az összes első negyedévi szektorral kapcsolatos panasznak 61,5 százaléka, 369 panasz e tevékenységet érintette. A hitelezést 15 százalékkal a folyószámla vezetési szolgáltatás követte 91 panasszal. Az előző időszakhoz képest közel duplájára 55-re nőtt a banki ügyfelek feketelistájával kapcsolatos panaszok száma.

A fogyasztók nagy része nehezményezi a hitelek járulékos költségeit és a kapcsolódó szolgáltatások díjainak nagyságát (közjegyzői díj, értékbecslési és előtörlesztési díjak, életbiztosítás, kötelező folyószámla és esetlegesen kapcsolódó bankkártya szolgáltatás).

Többen kifogásolták a hitelkérelem elutasításakor az indokolás hiányát. Megjelentek az árfolyamváltozás miatti törlesztőrészlet módosulását kifogásoló panaszok is. Jelentős az ügyintézői hibák, elszámolások, tevékenységi pontatlanságok miatti panaszok köre, jellegük azonban egyedi.

Fotó: MTI
A biztrosítási szektorban a lassú ügyintézésre panaszkodnak a leginkább

A biztosítási és pénztári szektor szolgáltatóit érintően az idei első negyedévi 440 panaszügy a 2005. IV. negyedévhez viszonyítva 5 százalékos növekményt jelent, ami teljes egészében a biztosítási szektorból származik. Ha az előző év azonos időszakával vetjük össze az ügyszámot, akkor a panaszok száma 12 százalékkal nőtt.

A biztosítási szolgáltatókra érkezett panaszokon belül a legnagyobb arányt a kárügyintézés elhúzódása (126 panasz, 31,11 százalék) és a kárigény/szolgáltatási igény elutasítása (76 db, 18,77 százalék)alkották. Ezek mellett nagyobb számban merültek fel problémák az intézmények ügyvitelével (65 db), kifogások a szolgáltatás összegszerűségével (54 db) és az ügyfél-tájékoztatással kapcsolatban (37 db).

A szektorban a panaszok erős koncentrálódása figyelhető meg. A 10 legtöbb panasszal érintett intézményre, amely a piac 72 százalékát képviselik érkezett a panaszok mintegy 90 százaléka. A legnagyobb számú bejelentéssel érintett szolgáltató az egy panaszra jutó állomány már az előző. negyedévében is az első helyen szerepelt és ahhoz képest tovább nőtt a biztosítóra benyújtott panaszok száma.

A 2005. I. negyedévében a pénztári szektor szolgáltatóira az előző időszakkal azonos számú 34 panasz érkezett, Összetételük azonban változást mutat. Míg 2005. IV. negyedévében csak nyugdíjpénztárak tevékenységét kifogásolták, addig a tárgyidőszakban 7 panasz érkezett az egészségpénztárakra és egy önsegélyező pénztárra.

A pénztári panaszok többsége a tagsági viszonnyal és a számlavezetéssel volt kapcsolatos. Az egészségpénztári problémák a vásárolt termék vagy szolgáltatás elszámolási lehetőségét érintették.