Eden válasza Bulganyin elvtárs leszerelési üzenetére

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Szabad Nép:

(Moszkva, TASZSZ)


Anthony Eden, Nagy-Britannia miniszterelnöke az alábbi üzenetet intézte N. A. Bulganyinhoz, a Szovjetunió Minisztertanácsának elnökéhez:


Deutsches Historisches Museum

Eden 1956-ban

Köszönöm a leszerelés kérdésében június 6-án hozzám intézett üzenetét. Mint megjegyezte, május 17-én az alsóházban kijelentettem, hogy örömmel üdvözöljük az Ön kormányának azt a közlését, hogy Önök csökkenteni szándékoznak a szovjet fegyveres erők létszámát. Mi a magunk részéről az utóbbi három év folyamán már jelentősen csökkentettük fegyveres erőink létszámát. Természetesen még jelentősebb csökkentést hajtottunk végre a második világháború befejezése után.

Úgy vélem, hogy hasznos az ilyen egyoldalú csökkentés. Mindamellett nem hiszem, hogy ez önmagában véve elegendő lenne a nemzetközi bizalom és biztonság olyan mérvű megszilárdulásához, ahogyan óhajtjuk.


Az ilyen bizalom elősegítéséhez arra van szükség, hogy a leszerelés nemzetközi egyezmény alapján történjék, amely hatékony ellenőrzést és felügyeletet, valamint megfelelő védelmi intézkedéseket irányoz elő a rajtaütésszerű támadással szemben.


Az utóbbi tíz esztendő alatt a nyugati hatalmak szívós erőfeszítéseket tettek ilyen egyezmény létrehozására. Az angol kormány továbbra is mindent el fog követni, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete útján biztosítsa a megegyezést a fegyverzet korlátozására és csökkentésére, valamint ez intézkedések ellenőrzésére vonatkozólag, beleértve az atomfegyvert is. Az ENSZ leszerelési bizottságában és albizottságában szívós munkára van szükség ahhoz, hogy olyan egyezmény jöjjön létre, amely megfelelő nemzetközi ellenőrző rendszer segítségével mindenki számára biztosítja a biztonságot.


Nem hiszem, hogy megvalósítható lenne az Ön Németországra vonatkozó javaslatainak elszigetelten való megvizsgálása. Fő törekvésem, hogy módot találjunk a fegyveres erők és a fegyverzet csökkentésére. Ahhoz azonban, hogy biztosítsuk a feszültség tényleges enyhülését Európában, arra is szükség van, hogy Nyugat-Európa népei tudják, fennmaradtak a biztonságukra vonatkozólag fennálló garanciák.


Másfelől olyan széleskörű intézkedések, amelyeknek célja, hogy figyelemmel legyenek mind a leszerelésre, mind a halaszthatatlan politikai problémákra, köztük Németország újraegyesítésére, igazi előrehaladást tennének lehetővé. Én mindig kész vagyok, hogy ebben a vonatkozásban tőlem telhetőleg segítséget nyújtsak.

Korábban:

Bulganyin levele Eisenhowerhez a leszerelésről

Eden, Robert Anthony, Sir (1897-1977). 1923-ban alsóházi képviselővé választották. 1931-től 1934-ig külügyminiszter-helyettes, 1935-től 1938-ig, valamint 1940 és 1945 között külügyminiszter. Churchill második kormányában 1951-55 között külügyminiszter és miniszterelnök-helyettes. Az általa vezetett Konzervatív Párt 1955-ös választási győzelme után miniszterelnök. Ugyanebben az évben angliai hivatalos látogatáson fogadta Hruscsovot. A szuezi konfliktus nyomán kirobbant belpolitikai válság következményeként 1957 januárjában lemondott.