A munkajogász válaszolt: szabadság, felmondási idő

Vágólapra másolva!
Munkajogi szakértőnket ismét sok munkaügyi szabálytalanságról, törvénytelen munkaadói gyakorlatról kérdezték. Néhány érdekesebb kérdést és választ gyűjtöttünk össze.
Vágólapra másolva!

Kevesebbet fizettek: átirányítás alacsonyabb munkakörbe

A munkaadóm - amióta ott dolgozom - egyetlen alkalommal sem a munkaszerződés szerinti béremet fizeti. A keletkezett bruttó bérelmaradás kb. 250 ezer Ft eddig.
A munkáltató hátrányomra meg akarta változtatnia a munkaszerződésemet, amit nem írtam alá.
Ezután - bár az eddigi beosztásom fejlesztőmérnök - az iskolai végzettségem villamosmérnök mégis 44 napra átirányított műszaki előadó beosztásba a logisztikai területre az átlagbérem megtartásával. A beosztás leírása gyakorlatilag adminisztrátor és raktáros tevékenységet takar.
Vélemény szerint élhetek-e a fentiek miatt a rendkívüli felmondás lehetőségével?

Dr. Sipos Márta: Az átirányítás miatt joga van munkaügyi bírósághoz fordulni, a rendkívüli felmondást nem javasolom, egyedül nem biztos, hogy jól meg tudja csinálni.

Szabálytalanságok a munkahelyen

Nagyon meglepő dolgok fordulnak elő munkahelyemen:

a. Minden nap saját gépjárművemmel járok a munkahelyemre. A tömegközlekedést a munkaidőm miatt nem tudom igénybe venni. A cég nem járul hozzá a költségeim csökkentéséhez. Ez havonta sok plusz kiadást jelent.

b. Étkezési hozzájárulást csak abban az esetben kapnák, ha a saját rendelésű ebédjüket fogyasztanám, de azt senki nem választja, hiszen nem lehet megenni. Ennek okából saját magam biztosítom az ételt, ami újabb kiadásokat jelent és ezt sem támogatja a munkahelyem.

c. A munkaruha használata kötelező lenne, a munka jellege miatt, azonban azt nekünk túlórában kellene kifizetni. Tehát nincs számunkra megfelelő ruházat biztosítva.

d. Napi 12 óra hosszát dolgozunka, amelyet 10 óra alapórabérrel számolnak el, a túlórát csak a fennmaradó 2 órára kapunk. A szombati napokat is alapórabérrel számolják, amely kötelező és ekkor sem kapunk plusz juttatást. Egy héten 57 óra az alapmunkaidőnk és ehhez jön még a túlóra.

Ezeket a felvételi megbeszélésen nem mondták el, hanem az első munkanapokban tapasztaltam. Ezek engem felháborítanak és igazságtalannak tartom. Teljesen kiszolgáltatva érzem magam a munkaadómmal szemben. Szeretném megtudnni, hogy a fent felsoroltakkal kapcsolatban milyen törvények vannak, amik az én jogaimat védik. Illetve, hogy a kollektív szerződés ennyire megváltoztathatja-e a törvényeket?

Dr. Sipos Márta: Sürgősen kérjenek munkaügyi ellenőrzést, mert a problémák oka a törvénytelen munkáltatói gyakorlat. A munkába járást a munkáltatónak köteles támogatni, a heti törvényes munkaidő 40, ill. 48 óra, de kettő pihenőnappal/hét, a rendes munkaidő feletti időre túlóra pótlék jár, a munkaruha ilyen módon jogellenesen van megtéríttetve.

Több munkaviszony egy munkahelyen: a munkaidő-keret nem megkerülhető

Lehetséges-e, hogy egy személy több munkaviszonyt létesítsen egyidejűleg?
Amennyiben igen, úgy lehetséges-e az, hogy valamennyi munkaviszony egy cégnél létesüljön, nyilvánvalóan, amennyiben a tevékenységek teljesen elkülönülnek egymástól?
Ez esetben a napi munkaidő, illetve munkaidő-keret esetén a munkában töltött idő összeadódik-e? Itt nem gondolok túlmunkára vagy pótlékra, inkább arra, hogy meghatározott-e a napi munkaórák száma?
Jól gondolom-e, hogy az éves szabadság teljesen független attól, hogy mennyi munkaviszonyról van szó, az kizárólag az életkor és a gyermekek számától függ. Tehát 3 állás esetén sem triplázhatom meg az éves szabadságkeretemet?

Dr. Sipos Márta: Lehetséges egymás mellett több jogviszony is, de vigyázat: a túlmunka-szabály megkerülése nem lehetséges ilyen módon. A munkaidők, mivel nem eshetnek azonos időtartamra (ez esetben valahol nem végez munkát), utáni pihenőidő így gyakorlatilag nem adható ki szabályosan. Ez pedig munkaügyi bírságolást vonhat maga után.
A szabadságot kiadhatja a több munkaviszonyban a munkáltató, hogy azok nem esnek egybe, vagyis az egyikben szabadságát tölti, a másikban dolgozik...

Szabadság

2004 májusától 2005 novemberéig 13 éves lányommal betegsége miatt méltányossági gyesen voltam Mellette havi 72 órában dolgoztam. 2005 novemberétől teljes állásban vagyok. Kérdésem: hogyan kell számolni 2005-re a szabadságomat? 2006-ra 56 napom van, 2005-ben 25 nap szabadságot kaptam /Két kiskorú gyermekem van.


Dr. Sipos Márta: A szabadság jár a fizetés nélküli szabadság első éve után, ezt a gyes letelte után ki kell adni a munkáltatónak. Mivel 2005-ben gyes-en volt, csak a november-december havi időarányos szabadság jár ezen túl. Ha úgy nyilatkozott, hogy Ön vállalja a gyermekek nevelésében a nagyobb szerepet, 4 nap pótszabadság arányos része is jár.


Táppénzen, terhesen közalkalmazottként: Meddig jár a védettség?

20 hetes terhes vagyok, szülésig mindenképp szeretnék táppénzen maradni. A táppénz ideje alatt megszüntetheti-e a munkáltató a munkaviszonyomat? Határozatlan idejű szerződésem van, közalkalmazotti jogviszonyban állok.

Dr. Sipos Márta: Nem, a betegszabadság lejártát követő egy évig védett.

Szerkesztette: Karácsony Zoltán