Simulékony nők, célratörő férfiak - viselkedési minták a munkahelyen

Vágólapra másolva!
Számos sztereotípia létezik a férfiak és a nők munkahelyi viselkedéséről, kapcsolataik jellegéről. Ezek szerint a hölgyek többet csevegnek férfitársaiknál, nehezebben vállalják fel a konfliktusokat, nem erősségük a nyílt versengés. A férfiak célratörőek, határozottak, racionálisan gondolkodnak  Kiss István szakpszichológust a nemekre jellemző munkahelyi viselkedési mintákról kérdeztük.
Vágólapra másolva!

Minden munkavállaló fejében él egy elvárás a női és a férfi kollégákkal szemben. Nők esetében például a simulékonyság, a mindenkivel szembeni kedvesség, a gondoskodás, a visszahúzódó, szerény attitűd szerepel a sztereotípiák között, mondja Kiss István.
Egy férfi esetében a kollégák más szempontokat tartanak hangsúlyosnak - tette hozzá. "Legyen célratörő, határozott, tervezze meg a cselekedeteit, lássa előre milyen hatása lesz lépéseinek. Logikusan, érzelmektől mentesen döntsön, tudja kiválogatni a legfontosabb információkat a világból."

Az elvárásoknak megfelelően viselkedünk

A nők és férfiak zöme a nemi sztereotípiáknak megfelelően viselkedik a munkahelyén. A nők például a fentiekhez híven munkahelyi problémák esetén általában óvatosan, körültekintően, diplomatikusan járnak el. Nem szívesen vállalják a nyílt konfliktust sem: az ugyanis nem igazán illik bele a kollégák által elvárt "gondoskodó" szerepkörbe - ahogy a kemény kezű vezetés sem: ugyanaz a mondat, ami egy férfi vezető szájából még éppen elfogadható lenne - például amikor helyreigazítja beosztottjait -, az egy nő szájából negatívan hangozhat.

"A kutatási eredmények szerint a keményen fellépő nőket kellemetlen, erőszakos, törtető alaknak tartják a kollégák. Érdemes ezért kerülni az ilyen jellegű viselkedést" - figyelmeztet a szakpszichológus.

A férfiak nyíltan felvállalják a konfliktusokat

Ahogy a nők, úgy a férfiak viselkedésében is megfigyelhető a nemi sztereotípiák erős hatása. A férfiak többsége - az elvárásoknak megfelelően - határozott, nyíltan felvállalja a konfliktusokat, érzelmektől mentesen dönt, kerüli a túlzott gondoskodást. Munkahelyi kapcsolataikat nem mélyítik el annyira, mint hölgy kollégáik, beszélgetéseik inkább a szakmai, mint a magánéleti problémákra korlátozódnak.

Az infoáramoltatás nemtől független

A pletykálkodás-cseverészés egyébként a közvéleménnyel ellentétben nemcsak a nőkre jellemző. Az "információáramoltatás" nemtől független jelenség. "Kutatási eredmények szerint a rengeteg információ okozta feszültség csak úgy enyhíthető, ha azokat megosztjuk mással. Így tehát ez nemtől függetlenül egy természetes igény egy olyan közegben, ahol munkája során nap mint nap rengeteg információhoz jutnak a dolgozók" - avatott be Kiss István.

Kevert csoportokban enyhébb a helyzet

A szakpszichológustól ugyanakkor azt is megtudtuk: az úgynevezett kevert csoportok esetében - ahol hasonló a női-férfi dolgozók aránya - általában nem érvényesül a nemi sztereotípiák által diktált szélsőséges viselkedés. "Nőkkel a stábban például mérsékeltebb a férfiak közötti öldöklő versengés, és férfiakkal a cégnél visszafogottabb lehet a női intrikák hatása. Mindkét esetben ugyanis rákényszerülnek a munkatársak a másik csoport jellemzőinek figyelembevételére: férfiként számolniuk kell az érzelmekkel, nőként pedig a nyílt, racionális fellépés követelményeivel" - mondta el.

Oroszi Babett