Egyre többen nem törlesztik hiteleiket

Vágólapra másolva!
Az idén akár 10-15 százalékkal is nőhet a hazai követeléskezelő cégek forgalma, ez elsősorban a lakossági szegmens bővülésének számlájára írható - véli Pongrác László, a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetségének (Makisz) elnöke, a Sigma Rt. vezetője.
Vágólapra másolva!

Egyre nagyobb volumenű ügyek kerülnek a követeléskezelőkhöz, ám a növekvő átlagállomány csak részben kompenzálja, hogy a kinnlevőségeket, éppen méretükből fakadóan, egyre kisebb hatékonysággal lehet majd behajtani - írja a Világgazdaság.

Az emelkedő kamat, a gyengülő forint 10-12 százalékkal növelte az év elejéhez képest a magánszemélyek havi törlesztőrészleteit, amelyet a háztartások többsége még fel tud vállalni, ám ha ehhez hozzáadjuk a szeptembertől emelkedő energiaárakat, az áfanövekedést vagy a gyógyszerárak drágulását, akkor már azt látjuk, hogy ennél jóval nagyobb terhet jelentenek a megszorítások - hangsúlyozta Felfalusi Péter, az Intrum Justitia Kft. ügyvezetője. A reálkeresetek terén 3-5 százalékos csökkenést prognosztizálnak a szakemberek, ám a gondot az jelenti, hogy ahol a nagyobb kinnlevőségek összpontosulnak, ott ennél nagyobb visszaesésre van kilátás.

Több háztartás büdzséje pedig már most is ki van "feszítve" - jegyezte meg Felfalusi Péter, aki szerint a megszorító intézkedések hatása leginkább 2007 második-harmadik negyedévében csúcsosodhat ki. Az mindenesetre már elővetíti a várható tendenciát, hogy az átlagos ügyérték az év az elejéhez képest mintegy 20 százalékkal nőtt, azaz a lakosság egyre nagyobb összeggel tartozik, jóval nagyobb mértékben, mint azt az infláció indokolná. Az elkövetkező hónapokban a lakosság fizetőképességének érezhető gyengülését prognosztizálja Kiss Imre, az Eye Watch Global Network Kft. ügyvezető igazgatója is, s ez kedvezőtlenül érinti majd a hiteltörlesztéssel kapcsolatos eddigi fizetési gyakorlatot is. A lakossági tartozások kezelése az ügyfelek magas számának ellenére ma még távolról sem működtethető költséghatékonyan - véli -, s ez a behajtások során további nehézségeket jelent majd.

A fedezetlen hiteleket könnyebb szívvel mondják fel a bankok, ráadásul ezek értékben kisebb volument képviselnek a fedezett hitelekhez képest - jegyezte meg az Intrum Justitia Kft. ügyvezetője. A nemfizetések számának növekedése a fogyasztási hiteleknél és az autólízingnél is jelentkezhet a piaci szereplők szerint, s a közüzemi számlákra is továbbgyűrűzhet, ám mint Kiss Imre megjegyezte: a szolgáltatás megvonásának veszélye többnyire kellő nyomatékot jelent a számlák kiegyenlítésére.

Az ingatlanhitelek terén egyelőre nagyobb volumenű felmondásra nem számítanak a piaci szereplők - vélhetően azért is, mert ez meglehetősen érzékeny területnek számít. A hitelintézetek inkább a hitelek átütemezése mellett voksolnak.