Lemondott Prodi olasz kormányfő

Vágólapra másolva!
Két szavazaton múlott, hogy Romano Prodi kormánya nem kapta meg a többséget beszámolójára szerdán az olasz szenátusban. Mivel korábban már jelezték, hogy ha elbukják a szavazást, akkor távozik a kormány, Prodi benyújtotta lemondását az olasz elnöknek. Girogio Napolitanio államfő válságtanácskozást kezdeményezett. Akár előrehozott választás is lehet Olaszországban.
Vágólapra másolva!

Lemondott Romano Prodi olasz miniszterelnök. Prodi a délutáni, kudarccal végződött szenátusi szavazás után előbb válságtanácskozást tartott, majd az elnöki palotába, a Quirinaléba ment, hogy benyújtotta lemondását Giorgio Napolitano olasz államfőnek, aki ezt elfogadta.

A baloldali Unió koalíciós kormányát két szavazat pecsételte meg szerda délután a római szenátusban. Ennyin múlott ugyanis, hogy a kabinet megkapja a jóváhagyást a Massimo D'Alema külügyminiszter által előterjesztett beszámolóra. Ennek két fő vitás pontja az volt: az egyik, hogy a Prodi-kormány továbbra is fenn akarja tartani az afganisztáni olasz katonai missziót, a másik, hogy és bővítenin akarnak egy észak-olaszországi amerikai légitámaszpontot.

Ezt a két ügyet Prodi koalíciójának több tagja sem támogatta. A kormány így nem kapta meg a 160 szavazatos minimális többséget. D'Alema már korábban célzott arra, hogy ha a szenátusban leszavazzák, a kabinet lemond.

A szenátusban elszenvedett vereség az eddigi legsúlyosabb kudarc volt a 9 hónapja hivatalba lépett Prodi-kormány számára. A kabinetet ráadásul élesen megosztják olyan belpolitikai kérdések is, mint a költségvetés, a nyugdíjrendszer reformja, valamint az azonos nemű és a házasságkötés nélkül együtt élő párok jogi státusának rendezése.

Előrehozott választások is lehetnek

Az államfő csütörtökön kezdi meg konzultációit az új kormányról, de az sem kizárt, hogy előrehozott választásokat tartanak Olaszországban. Mint Antonio Di Pietro, az infrastrukturális ügyek minisztere a La Repubblica című napilap on-line kiadásának nyilatkozta, a jelenlegi koalíció inkább hajlana az új választásokra, mint a törékeny parlamenti többség fenntartására.

Ugyancsak a La Repubblica értesülése, hogy a kormányon belül viták voltak arról, hogy be kell-e nyújtani Prodinak a lemondását. Maga a kormányfő és D'Alema, aki egyben miniszterelnök-helyettes is, határozottan a lemondás mellett voltak, annál is inkább, mert, írja a római liberális lap, maga Napolitano is értésére adta Prodinak: "Az, akitől megvonják a bizalmat a külpolitika terén, már nem rendelkezik többséggel, és ebből le kell vonnia a következtetéseket."