Erős forint tarthatja szinten a kamatot

Vágólapra másolva!
Bár korai még azt állítani, hogy befejeződött volna Magyarországon a kamatemelések sorozata, a piaci elemzők nagy része úgy látja, hogy egyelőre nehéz komoly érveket hozni a további szigorítás mellett. Így a jelek szerint Járai Zsigmond egy kamatszintet nem változtató monetáristanács-üléssel búcsúzhat jegybankelnöki hat évétől.
Vágólapra másolva!

A jegybanki alapkamat változatlanul hagyását várják jövő hétfőn a Világgazdaság által megkérdezett elemzők. Ez a konszenzus egybevág a Reuters várakozásaival is. A Reuters felmérésében részt vevők többsége szerint az infláció emelkedésének év eleji időszakában nem nyúl a kamathoz az MNB és az első kamatcsökkentésre csak a második félévben kerülhet sor.

A tartás mellett szól a forint erős árfolyama, valamint az, hogy a monetáris tanácsban (MT) többségben vannak a változatlan kamatszint mellett érvelő tagok - mondta Tóth Illés, a Budapest Economics szakértője. Véleménye szerint főként a forint miatt van ok a nyugalomra, míg a januári magas infláció óvatosságra is inthet. A következő hónapok nagy kérdése pedig az lehet, milyen lesz az új MNB-elnök "fajsúlyosabb kommunikációja". Az elemző szerint a ritkább, de hatásosabb megszólalások a piac szemében egyértelműen növelnék a jegybank hitelességét.

Januárban ötéves csúcsra, 7,8 százalékra ugrott az év/év inflációs mutató, ez pedig igencsak messze van a tavaly decemberi 6,5 százaléktól és az egy évvel ezelőtti 2,7 százaléktól. Ennek, valamint a további áremelésekről szóló híreknek a hatására az elemzők emelték inflációs előrejelzéseiket - derül ki a Reuters felméréséből. Így 2007-ben átlagosan 7,2 százalékos drágulást várnak, szemben az egy hónapja jósolt 6,5 százalékkal (a konvergenciaprogram 6,2 százalékkal számol); 2008-ra pedig 3,8 százalék a konszenzus, míg januárban 3,7 százalékot mondtak. Jó hír viszont, hogy a 2009-es elemzői előrejelzés változatlanul három százalék.

Az elemzők többsége úgy látja, hogy az MT - korábbi kommentjeinek megfelelően - még biztosan megvárja a január-februári béradatokat. Ezekből kiderülhet ugyanis, hogy mekkora a hatósági áremelések másodlagos hatása, valamint a versenyszférában a munkaadók mennyire engedékenyek a bérekkel kapcsolatban. A jegybank árgus szemekkel figyeli azt is, nem okoz-e tartós inflációs hatásokat az év eleji áremelkedési hullám.

A hétfőn megismerhető új inflációs jelentésben várhatóan a korábbinál "szebb" számok szerepelnek, azaz szelídebb inflációs pályát vázol majd föl az MNB - véli Bebesy Dániel, a CIB Bank elemzője. A tavaly novemberi prognózisban ugyanis 267 forintos euróval és 65 dolláros olajárral számoltak, míg jelenleg 253 forint körül jár az euró, a Brent pedig 60 dollárnál. A szakértő véleménye szerint a forint a következő hónapokban is erős maradhat, elsősorban a feltörekvő piacoknál megfigyelhető optimizmus miatt.

Hasonló eredményre jutott a portfolio.hu 19 szakértő válaszával készített felmérése. Eszerint hétfőn marad a nyolcszázalékos irányadó ráta, majd a második félévben fokozatosan - összességében 100 bázisponttal - csökkenhet.