A cél: lehozni a Napot a Földre

Vágólapra másolva!
A Népszabadság újságírója Zoletnik Sándor fizikussal, az ME előadójával beszélgetett.
Vágólapra másolva!

A világon mind több helyen kísérleteznek magfúzióval, amelynek az az oka, hogy a Napban zajló folyamatok földi megvalósításával az emberiség hihetetlen mennyiségű energiához jutna. De sikerül-e lehozni a Napot a Földre?
- A magfúzión alapuló atomenergia azért kínál vonzó alternatívát, mert kivédi az atomerőművekkel szembeni legfontosabb ellenérzéseket: nem termel radioaktív hulladékot, és fizikai okokból biztonságos. Sok szakember szkeptikusan ítéli meg ezt a lehetőséget, ugyanakkor a jelenleg működő nagyberendezések eredményeiből világosan látszik, hogy a maiakhoz hasonló, de nagyobb méretű berendezések már alkalmasak lesznek a fúziós energiatermelésre. A dél-franciaországi Cadarache-ban épülő, tízmilliárd eurós ITER nevű kísérleti eszköz számítások szerint 500 megawatt teljesítményre lesz képes.

Az eddigi kísérleti eszközök esetében az volt a gond, hogy a fúzióhoz szükséges plazmaállapot fenntartása jóval több energiát igényel, mint amennyit a néhány perces fúzió ideje alatt kinyernek.
- Az eddigi berendezések nem energiatermelésre készültek, hanem kísérleti eszközök voltak. A plazmaállapot fenntartásával kapcsolatos műszaki problémák megoldására keresték a választ. Azt már régóta tudjuk, hogy minél nagyobb egy fúziós berendezés, annál több energiát képes termelni. A remélhetően tíz év alatt elkészülő ITER még szintén kísérleti eszköz lesz - 2016-20 táján indulnak be nagy ívű kutatások -, de ha segítségével sikerül megoldani a műszaki problémákat, akkor hamarosan megépülhetnek az első, energiatermelésre is alkalmas erőművek. Ha sikerrel járunk, a magfúziós erőművek hosszútávra megoldást jelenthetnek az emberiség energetikai problémáira.

Mikor épülhet meg az első energiatermelő fúziós erőmű?
- Reményeink szerint 2025-30 körül, de nehéz megbecsülni a pontos időpontot.

Mi, magyarok milyen szerepet játszunk az ITER-ben?
- A nagy alkatrészek elkészítésében nem veszünk részt, de a szintén sok millió eurós diagnosztikai eszközök kidolgozásában számítanak ránk. Az ITER hat európai diagnosztikai csomagja közül négyben veszünk részt. A tríciumtermelő technológiában is fontos szerepet játszanak a magyar mérnökök.

Forrás: Népszabadság