Járay Jenő: Legtöbben vesére várnak

Vágólapra másolva!
Járay Jenő urológus, sebész, nefrológus. Egy dialízisre járó betegétől hallott először veseátültetésről 1969-ben, pályája kezdetén. Röviddel ezután már az első kísérletező team tagjaként dolgozik. Elmondása szerint rendkívül hosszú tanulási folyamat és komoly gyakorlati érzék szükséges ahhoz, hogy valakiből szervátültetéseket sikeresen végző sebész váljon. A Vendégszoba látogatói a szervátültetés magyarországi helyzetéről, szabályozásáról, finanszírozásáról kérdezték.
Vágólapra másolva!

Manapság mennyibe kerül egy szervátültetés? És mit foglal magában? [egy jó csaj18001]

- A költségek változóak: a műtét eseti finanszírozású, a szívátültetés 9 millió Ft/eset, a tüdőátültetés 25 millió, májátültetés 16 millió, veseátültetés 4,5 millió. Ez a költség a műtét és azt követő időszak fedezetéül szolgál. A visszatérő beteg már nem esetfinanszírozott, a költségek "A", "B", "C" besorolásúak.

Meddig lehet elmenni a szervátültetésekben? Vannak-e pl. az agynak kicserélhető részei? [en_vagyok11]
- Az idegrendszer alkotórészei nem cserélhetőek, mert az idegsejt pusztulása annak nyúlványainak pusztulását is jelenti.

Professzor úr, jól tudom, hogy Magyarországon - az amerikaival pont ellentétesen -, ha valaki nem nyilatkozik, hogy tiltja szervei felhasználását, akkor automatikusan donorrá válhat? [leonidák]
- A magyar törvény a tiltakozás hiányát mint feltételezett beleegyezést fogalmazza meg, ami lehetővé teszi, hogy még életünkben tiltakozzunk szerveink eltávolítása ellen. Erre lehetőség nyílik oly módon, hogy a családi orvoson keresztül a magyar ember tiltakozó nyilatkozatot tesz, melyet központilag az ÁNTSZ-ben nyilvántartanak.

Kedves Uram, Ön mit gondol, jó ez a magyar törvény? Énnekem eszemben sem lenne tiltakozni, mivel eddig nem foglalkoztatott a dolog. Mely országokban van ez még így? [mytica]
- A magyarhoz hasonló törvénykezés csaknem minden európai országban hasonló, kivéve Hollandiát, Angliát és Németországot. Ezek a donációt donorkártyás rendszerrel biztosítják, melynek az az eredménye, hogy kevesebb szervet tudnak eltávolítani, mint a többi európai ország.

Mennyire vesznek figyelembe pénzügyi, gazdaságossági kérdéseket akkor, amikor szervátültetésekről döntenek? [mérleg28]
- A szervátültetés gazdaságosabb beavatkozás, mint ugyanazon betegség konzervatív kezelésének totális összege, ezért a szervátültetést mindenhol előnyben részesítik. Az egyed kiválasztásában gazdasági szempont nem játszik szerepet.

Melyik szervből van Magyarországon a legnagyobb "hiány"? (vagy melyikre van a legnagyobb igény)? [leonidák]
- A szervre várók száma mindenhol magasabb, mint az elvégezhető szervátültetések száma. Hazánkban legtöbben vesére várnak, szám szerint nyolcszázötvenen.

Emberséges dolog-e rossz, hátrányos életet teremteni azoknak, akik egyébként meghalnának? [gagyi84]
- A szervátültetés nem jelent a beteg számára hátrányosabb életet, statisztikai adatokkal az élet minőségjavulása egyértelműen alátámasztható. A beteg sikeres műtétet követően eredeti foglalkozását folytathatja, illetve normális életet élhet, például gyerekeket szülhet.

Szemet, kezet átültetni tudnak? [manócska1985]
- Szemátültetés nincs, csak szaruhártya, kézátültetés már történt, eredményei csekélyek.

Mennyit költ Magyarország egy év alatt szervátültetésekre, és hogy viszonyul ez más országok adataihoz? [fuvola15]
- A pontos választ nem tudom megadni: megközelítőleg 1 milliárd forintot. Más ország költségvetési adatait nem ismerem.

Mégis olyan kevés az átültetés ily módon. Talán nincs megfelelő TEAM? [Editka24]
- De van megfelelő TEAM. A szervátültetések számát alapvetően az elérhető donorok száma határozza meg.

Milyen szervátültetés van? [lustadög]
- Szív, máj, vese, hasnyálmirigy. A tüdőátültetést Bécsben végzik.