Újabb gázvezetékkel nyomul Európában Moszkva

Vágólapra másolva!
Újabb gázvezetékkel köti magát Európa Oroszországhoz, miután az olasz ENI és az orosz Gazprom megállapodott a Déli Áramlat vezeték megépítéséről. A vezeték a Fekete-tenger mélyén Bulgáriába, majd egyik ága Románia felé, a másik Görögországon át Dél-Olaszországba tartana. A szintén Gazprom érdekeltségű Kék Áramlat Magyarország felé tartó ágának építése azonban kétségessé válhat, miután az orosz cég jelezte: annak Izrael lenne a végállomása. Az Európai Bizottság azt mondta, a Déli Áramlatot nem tekinti a Nabucco vetélytársának.
Vágólapra másolva!

Feleslegessé is válhat a Magyarországon is nagy vitát kiváltó Kék Áramlat gázvezeték megépítése, miután az olasz ENI és az orosz Gazprom a hétvégén megállapodott a Déli Áramlat megépítéséről. Az újabb orosz gázvezeték fekete-tengeri kiindulópontja azonos lenne a Kék Áramlatéval. A korábbi tervek szerint a Kék Áramlat Dél-Európán át érte volna el többek között Magyarországot, de Szergej Kuprjanov, a Gazprom szóvivője azt mondta, hogy végállomása Izrael lesz.

A Gazdasági Minisztérium egyelőre még nem adott választ az [origo] kérdéseire, hogy miként érinti a Déli Áramlat északi ága Magyarországot, illetve miként módosítja a Kék Áramlat tervét. Az ENI honlapján található térképből ugyanis úgy tűnik, hogy Romániából Magyarország irányába tartana a megépülő vezeték. Az MTI úgy tudja, hogy a gázvezeték Magyarországot is kiszolgálná.

A több mint 900 kilométer hosszú Déli Áramlat a Fekete-tenger mélyén Bulgárián át vezet majd, északi ága Románia felé, míg déli ága Görögországon át tartana Dél-Olaszországba. Az építést 2008-ban kezdik el, és a tervek szerint a vezeték 2011-től már működőképes lesz. Kosztasz Karamanlisz görög miniszterelnök kedden bejelentette, hogy országa részt vesz a Déli Áramlat építésében. Karamanlisz ezt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel hétfőn tartott megbeszélései után tette, nagyon fontos projektnek minősítve a vezetéket.

"A Déli Áramlat célja Európa energiabiztonságának megteremtése" - mondta Pierluigi Bersani olasz gazdaságfejlesztési miniszter a megállapodás aláírásakor. A Gazprom elnökhelyettese, Alekszandr Medvegyev szerint a projekt része az orosz gázszállítási útvonalak diverzifikálásának és Európa energiaellátása megerősítésének. Bírálók azonban úgy vélik, ezzel tovább növekszik az Európai Unió függése az orosz gáztól. Oroszország jelenleg az EU gázfogyasztásának 40 százalékát biztosítja, a kelet-európai országokban ez az arány még magasabb.


A Déli Áramlat délen Olaszország felé, északon Romániába tartana

Az Európai Bizottság a Déli Áramlatról szóló megállapodás bejelentése után azt mondta, hogy azt nem tekinti a Nabucco vetélytársának. A Nabucco Iránból vagy Törökországból - esetleg Oroszország érintésével - jutna az EU-ba, így Magyarországra is.