Lent is, fent is ázott az ország

Vágólapra másolva!
Miközben a fél ország a rekordokat döntögető Dunát igyekezte a medrében tartani, Budapesten leszakadt az ég. A budai hegyekről lezúduló vizet nem tudták a belvárosi csatornák elvezetni, ezért több belbudai utca patakká változott. Pilismarótnál és Tahitótfaulnál embereket kellett kitelepíteni. Tahitótfaluban egy ideiglenes gát is átszakadt.
Vágólapra másolva!

Szombaton a legkritikusabb pontok a Dunakanyarnál, valamint Szentendrei-sziget környékén fekvő településeknél voltak. Pilismaróton az üdülőövezetből 83 embert telepítettek ki, kikapcsolták a telefont, és az áramot is. A településen ugyanakkor elkészültek a tervezett védművek, de a gátat várhatóan egész éjszaka erősítik.

Tahitótfaluban átszakadt az ideiglenes gát, a víz 50 lakóingatlant öntött el, összesen 35 embernek kellett elhagynia otthonát. A szakemberek szerint ugyanakkor a második, hagyományos védvonalat továbbra is tartani tudják. Lezárták a 11-es utat is Budakalász után, mert a kirándulók zavarták az árvizi védekezést.

Rekordokat döntögetünk

Révkomáromnál már apadásnak indult a Duna. A folyó szombat délután háromkor tetőzött, ekkor vízszintje 888 centiméter volt, ami közel fél méterrel haladta meg a 2002-es rekordszintet. A legmagasabb vízállás több mint két és félszer volt magasabb, mint a folyó normális vízállása.

Egy elöntött állattartó gazdaság Esztergom határában 2013. június 8-án Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

A várost védő 9,4 méter magas betongát elegendőnek bizonyult az ár megfékezésére. Szivárgásokra ugyan volt példa, ám nagyobb gondok nem akadtak. A hajógyár körzetében homokzsákokkal kellett megerősíteni a töltést, de fokozott védelmet kapott az a terület is, ahol a város ivóvízkútjai vannak.

Párkányban még emelkedik a Duna vízszintje, és már szombat reggel lezárták a várost Esztergommal összekötő Mária Valéria hidat. A folyó vízszintje a határvárosnál szombat este hat órakor a vizugy.hu-n közölt információ szerint 806 centiméter. A tetőzést éjszakára várják.

Budapestnél a Duna szombaton délután megdöntötte a 2006-os rekordot. A Vízügy.hu este hét órai adatai szerint 869 centiméter a folyó vízszintje. Tarlós István, Budapest főpolgármestere szerint 930 centiméteres vízállásig meg tudják védeni a fővárost. A főpolgármester pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy 895 centiméter körül várják a Duna tetőzését hétfőn. Kitelepítés esetén a fővárosi katasztrófavédelem 15 ezer embert tud elszállásolni a kőbányai Hungexpo területén.

Margitsziget szombat délután Fotó: Tuba Zoltán - Origo

Az Origo tudósítója szerint a Batthyány térnél délután már szivárgott a víz a felső rakpartra a Vízivárosban. A közöségi médiában közzétett fotók is aggasztóan magas vízállást mutatnak, egyes helyeken csupán fél-egy méternyire van a Duna a töltés tetejétől.

Víz alatt volt Víziváros

Körülbelül fél négy körül Budapesten leszakadt az ég. A körülbelül egy órán keresztül szakadó eső baleseteket okozott, a budai hegyekről lezúduló esővízet pedig az alacsonyabban fekvő területek csatornái nem tudták elnyelni. A Batthyány tér, a Bem tér és a Margit híd budai hídfője környékén patakok és tavak alakultak ki, sok ház pincéje és alagsori helyisége elázott. A csatornázási művek és a tűzoltók szivattyúkkal igyekeztek a Dunába emelni az utcán és az épületekben összegyűlt vizet.

Patak a Gyorskocsi utcában
A képre kattintva galéria nyílik! Fotó: Tuba Zoltán - Origo

Délután teljesen lebénult a budai belváros közlekedése, mert a rakpart az árvíz miatt, a mellékutcák pedig a lezúduló eső miatt voltak járhatatlanok. Ráadásul a Bem rakpartot a BKK is lezárta, mert teherautókkal és buszokkal igyekeznek megakadályozni azt, hogy a Duna felnyomja az út alatt levő HÉV-alagutat.

A budai esőzést nem csak a csatornák, de a budai Széna téren található Mammut bevásárlóközpont sem bírta. A bevásárlóközpontnál tartózkodó tudósítónk szerint először egy első emeleti cipőbolt teteje szakadt be a felhőszakadástól, majd az alsóbb szintek is teljesen leáztak. Az áruházban leálltak a mozgólépcsők, amelyekről ömlött a víz.

Online térképen is keresik a segítőket

Az épp segítségre szoruló településeket internetes térképen is listázzák. Az Árvíz 2013 Összefogás nevű Facebook csoport által szerkesztett térképről meg lehet tudni, hogy melyik településen keresnek önkénteseket és hol segédkeznek elegen az árvíz elleni védekezésben. Az egyes térképpontok nem csak a települést nevezik meg, rájuk kattintva a kapcsolattartó nevét, telefonszámát vagy a gyülekezési helyet is meg lehet tudni.

Interaktív lakossági tájékoztató Forrás: ESRI Hungary

Az ESRI Hungary nevű térinformatikai cég által üzemeltetett, a Vízügy.hu-ról is elérhető interaktív térképen pedig a legsürgősebb problémákat lehet megnézni. A térképhez tartozik egy ingyenes androidos app is, amivel a fotót és üzenetet lehet küldeni a védekezést koordináló szerveknek. A program GPS-koordinátát is csatol a fényképhez, így pontosan lehet általa azonosítani a megáradt vízfolyások okozta jelenségeket és károkat.

Aki segíteni szeretne, jelentkezzen a Katasztrófavédelemnél. Az önkéntesen jelentkezők a lakóhelyük szerint illetékes területi katasztrófavédelmi szervnél kaphatnak további információkat itt. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság árvízhelyzeti zöldszáma 06-80-205-500, de információkat a következő számokon is lehet kérni 06-1-469-4347, 06-1-469-4168 és 06-20-820-0089. Fővárosi tömegközlekedési információk itt, a lezárt közútakról szóló adatok pedig itt vannak.