Sok lúd Négy Mancsot győz?

Libatömés, libahízlalás, tömhetnek a magyarok
Vágólapra másolva!
Előreláthatólag 2014 tavaszán várhatók ítéletek azokban a perekben, amelyek a - magát állatvédő szervezetnek feltüntető - Négy Mancs ellen folynak, tájékoztatta Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára kedden az MTI-t.
Vágólapra másolva!

Az MTI érdeklődésére az államtitkár elmondta: a Négy Mancs ellen jelenleg két kártérítési per van folyamatban: az egyiket a Hungerit Zrt., a másikat a Hortobágyi Lúdtenyésztő Zrt. indította 2012-ben. 


A Hungerit Zrt. azért kezdeményezett jogi lépéseket a Négy Mancs ellen, mert a szervezet "piacromboló tevékenysége nyomán a társaság jelentős piacvesztést és így rendkívül nagy bevételkiesést szenvedett amiatt, hogy a Négy Mancs hamis színben tüntette fel a Hungerit Zrt.-t a kacsa- és libatömés elleni kampányában".

A Hortobágyi Lúdtenyésztő Zrt. hasonló indokok alapján perelte be a Négy Mancsot, mivel a szervezet tollfosztás elleni kampánya során kifogásolta a társaság tevékenységét. 


Forrás: AFP/Remy Gabalda

Budai Gyula utalt arra is, hogy a már említett kártérítési perek mellett a Négy Mancs magyarországi működésének több büntetőjogi vetülete is van. A Négy Mancs képviseletében Gabriel Paun kampányfőnök korábban ugyanis több termelőt személyesen jelentett fel állatkínzásért az illetékes hatóságoknál, de bűncselekmény hiányában mindegyik esetben megszüntették a nyomozást. 


A Hortobágyi Lúdtenyésztő Zrt. ezt követően hamis vád miatt ez év júliusában tett feljelentést a Debreceni Nyomozó Ügyészségen ismeretlen tettes ellen. A feljelentést azonban az ügyészség augusztusban elutasította arra való hivatkozással, hogy a bejelentést tevő Gabriel Paun nem vádolt hamisan, csupán helytelen következtetést vont le egyes tényekből. 


Az államtitkár - ahogyan arról az MTI-t tájékoztatta - a feljelentést elutasító ügyészégi határozat indoklását tarthatatlannak ítéli, mivel így a hamis vád esete soha, egyetlen bűnügyben sem valósulhatna meg, hiszen minden hamis vádló kimentené magát azzal, hogy ő csak helytelenül következtetett. Hozzátette: a feljelentést elutasító határozat ellen a sértettek jogorvoslattal éltek ugyan, de a panaszt a Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség elutasította. Budai Gyula szerint a főügyészségi elutasítás akadályozza, hogy a többi, hamisan megvádolt termelő ügyében is büntető eljárások induljanak. 


Utalt arra is, hogy az egyik folyamatban lévő kártérítési perben a felperes lúdtenyésztő indítványozta, hogy a bíró tegyen feljelentést a Négy Mancs korábbi kampányfőnöke, Marcus Müller - valódi nevén Friedrich Mülln - ügyében. Ebben a perben ugyanis számos, a valóságban ezen a néven nem is létező Marcus Müller nevét tartalmazó okirat, közokirat keletkezett. Ez pedig felveti "az intellektuális közokirat-hamisítás", a hamis tanúzás illetve a magánokirat-hamisítás gyanúját. A bíróság ezt az indítványt is elutasította. 


Budai Gyula úgy vélte: hasonló bűncselekmények gyanúja merülhetett fel Marcus Müller hamis nevével kapcsolatban a Fővárosi Törvényszék előtti kártérítési perben is. A Négy Mancs Marcus Müller idézési címeként egy bécsi átmeneti szállás címét adta meg a magyar bíróságnak. Egy nem létező névhez egy nem létező címet - hívta fel a figyelmet az államtitkár.