A magyar hármasról ódákat zengenek a német lapok

schiff andrás
Vágólapra másolva!
Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar négy év után ismét együtt turnézott Schiff András zongoraművésszel Európa olyan kiemelkedően fontos koncerthelyszínein, mint a frankfurti Alte Oper és a bécsi Konzerthaus. A kritika „emlékezetes” és „különleges” hangversenyekről, „tökéletes egységről” és „megnyerő” előadásról számolt be.
Vágólapra másolva!

„Brahms I. zongoraversenye ritkán szólal meg ilyen harmonikusan, érzelmesen, differenciáltan, a zenekar és a szólista tökéletes összhangjában” – írta a Dorstener Zeitung kritikusa a Budapesti Fesztiválzenekar és Schiff András közös európai turnéjának első, dortmundi koncertje után. A szerző azt is hozzátette: boldogító este volt, a zenekart pedig megalapítása óta nem hallhatta a Konzerthaus közönsége ilyen megnyerően játszani.

Schiff András nagyon szabadon és éneklően játszott a Bösendorferen Forrás: BFZ

A Fesztiválzenekar utoljára 2011. októberében turnézott együtt Schiff Andrással, akkor a Carnegie Hallban adták elő Bartók Béla zongoraversenyeit. Ezúttal Dortmund után Frankfurtban, Bázelben és Bécsben muzsikáltak együtt. A rotterdami és eindhoveni hangversenyek szólistája Dimitris Sgouros volt, akit februárban a budapesti közönség is hallhat a Müpában.

A Der Westen kritikusát pozitív meglepetés érte, amikor a zenekar női tagjai kórussá alakultak, ahogy fogalmazott: „meleg hangon, valódi jelenléttel és egyáltalán nem amatőr módon” énekeltek. A szerző szerint nem ez volt az egyetlen dolog, ami kivételessé tette a koncertet. A magyar hármas: Fischer, Schiff és a zenekar nagy pillanatokkal ajándékozta meg a dortmundi közönséget. „Különleges, nagyon szép este volt” – írta a cikk szerzője, akit magával ragadott Schiff „lélegzetelállító játéka”, illetve a zenekar együttlélegzése és összhangja.

Fischer Iván és Schiff András Forrás: BFZ

A Frankfurter Rundschau a frankfurti koncertről szóló beszámolójában ugyancsak kiemelte, mennyi meglepetést tartogatott az este. „A ráadásnál nem csak Schiff András ült a zongorához, hanem a muzsikusok is körbevették a hangszert, és énekeltek.” A kritikus egyenesen multitalentumként jellemezte a zenészeket, előadásukat nagyon „lelkesítőnek”, az estét pedig „emlékezetesnek” találta.

A frankfurti koncertet megelőzően a Frankfurter Allgemeine Zeitung átfogó cikkben számolt Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar munkájáról. A riportban szó esett arról, milyen fontos exportcikk a BFZ, zeneigazgatója milyen reformötleteket vezetett be az elmúlt évtizedek során, hogy mi a lényege a Zsinagógakoncerteknek és miért olyan fontos kezdeményezés a TérTáncKoncert.

A Die Presse szerzője szerint semmi kétség afelől, hogy a Fesztiválzenekar nemzetközi viszonylatban egyike a legfontosabb zenekaroknak, és a legkülönbözőbb zenei kihívásokra is fel van készülve. A bécsi Konzerthausban „a lehető legjobban adták elő nagy figyelemmel összeállított programjukat”, Schiff András pedig „nagyon szabadon és éneklően játszott a Bösendorferen” – fejti ki a kritikus. A bécsi hangverseny összegzése így hangzott: „A művészet, mint egy nagyon vágyott új politikai kultúráért elmondott védőbeszéd. Ez volt az, ami ezt a koncertet különlegessé tette.”

A Fesztiválzenekar itthon négy teltházas Titokkoncerttel zárja az évet a Zeneakadémián.