Denevérek visszatelepítése Sződligeten

denevérek
Vágólapra másolva!
Több szempontból is rendkívüli denevérkolóniának ad otthont a Sződligeti Nagyboldogasszony-templom tornyának kupolabelseje.
Vágólapra másolva!

Mintegy 3 évvel ezelőtt került a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának természetvédelmi szakembereinek látókörébe az itt élő szülő kolónia. Az ellenőrzések során kiderült, hogy 3 denevérfaj közösen használja a tornyot (rőt koraidenevérek, közönséges kései denevérek és fehérszélű törpedenevérek). A tavaly nyári ellenőrzés során a rőt koraidenevérek (Nyctalus noctula) mennyiségét 1500-ra, a közönséges kései denevérekét (Eptesicus serotinus) 40-re, a fehérszélű törpedenevérek (Pipistrellus kuhlii) számát 300 egyedre becsülték. Az elmúlt két évben a rőt koraidenevérek állománya ráadásul a toronykupolában telelt, így egész évben itt szállásolják el magukat.

Forrás: https://www.dunaipoly.hu/hu/hir/deneverek-visszatelepitese-szodligeten

A plébánia és az egyházközösség hozzáállása kiemelkedően pozitív, az emberek örülnek az állatoknak,

tisztában vannak természetvédelmi értékükkel és a környezetben betöltött szerepükkel. Az Igazgatóság munkatársai figyelemmel kísérik a denevérpopuláció alakulását, részt vesznek a környezeti nevelés munkájában és koordinálják a torony tisztítását, azaz a felgyülemlő denevérguanó időnkénti letakarítását.

A legyengült, sérült, beteg, illetve telelésükben megzavart denevéreket a lakosság és a Igazgatóság szakemberei is a Fővárosi Állat és Növénykertben lévő Állatkerti Vadállatmentő Központba juttatják el, ahol állatorvosi felügyelet mellett kapják meg a megfelelő kezelést és ellátást. Amint állapotuk stabilizálódik, a denevérek a mentőközpont teleltető helyére kerülnek.

Az idei télen rőt koraidenevérek nagy számban kerültek a mentőközpontba. Volt közöttük olyan kolónia, amely a városban, lakás átalakítás miatt-, egy másik kolónia a Gerecse hegységben erdészeti munkák során egy telelő fa kivágása miatt vált otthontalanná a tél folyamán. A mentőközpontban telelt rőt koraidenevérek repatriálása - azaz a természetes élőhelyre való visszaengedése - két helyszínre összpontosult.

Mindkét helyszín esetében a tényleges visszahelyezést megelőzte a denevérek itatása és ideiglenes jelölése, mely a visszaellenőrzés miatt fontos.

Forrás: https://www.dunaipoly.hu/hu/hir/deneverek-visszatelepitese-szodligeten

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság tiszaugi ártéri élőhelyen elhelyezett denevér hotelébe az Igazgatóság 2021. február 6-án kihelyezett 89 rőt koraidenevért az itt telelő helyi állományhoz.
A másik repatriálásra alkalmas helyszín a sződligeti templomtorony, ahová 2021. február 25-én, 86 rőt koraidenevért, 15 fehérszélű törpedenevért és 1 durvavitorlájú törpedenevért (Pipistrellus nathusii) helyeztek ki.

Forrás: https://www.dunaipoly.hu/hu/hir/deneverek-visszatelepitese-szodligeten

A toronykupolában hozzávetőlegesen 1500 rőt koraidenevér töltötte a telet. A visszaellenőrzésre 2021. március 06-án került sor. A telepítés sikerességét igazolta, hogy az Igazgatóság dolgozói találtak olyan telelő denevért, amely a mentőközpontból került a toronyba, tehát az állatok hosszú távon is megfelelőnek tartják ezt a helyszínt.

(Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park:

https://www.dunaipoly.hu/hu/hir/deneverek-visszatelepitese-szodligeten)