Hazai kutatók segítenek megelőzni a szívizom-károsodásokat

sztetoszkóp, szív
A Szív Világszövetség (World Heart Federation) 1998-ban alakult az 1946-ban alapított Nemzetközi Kardiológiai Társaság (International Society of Cardiology) tagjaiból. A 2001-ben kiadott missziós nyilatkozat szerint egy hosszabb és jobb minőségű élet eléréséhez segítik az embereket a szívbetegségek és a stroke megelőzése és gondozása által, különös tekintettel a szegény és a közepes jövedelmű országokra. Az Egyesület a WHO-val szoros együttműködésben dolgozik. Legismertebb kezdeményezésük A SZÍV VILÁGNAPJA, amelyet 2000 óta tartanak meg, mindig szeptember hónap utolsó vasárnapján.(Forrás: https://jelesnapok.oszk.hu/prod/unnep/a_sziv_vilagnapja)
Vágólapra másolva!
A szív- és vázizomzat alkalmazkodó- és teljesítőképességét és regenerációját vizsgáló egymilliárd forintos, csaknem ötéves kutatási program fejeződött be a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) vezetésével, tájékoztott a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága.
Vágólapra másolva!

A programban a váz- és szívizomkutatás meghatározó kutatócsoportjai vettek részt a SZTE mellett a Debreceni Egyetemről, valamint a Szegedi Biológiai Kutatóközpontból. A kutatócsoportok összehangoltan fejlesztették és működtették a szakmai, elméleti, laboratóriumi műszeres kapacitásukat, nemzetközi kooperációjukat.

A vázizomzat-regeneráció molekuláris alapjainak jobb megismerése hozzájárult egyes izombetegségek, sérülések, túlterhelés, öregedés során bekövetkező változások megelőzéséhez, az izomzat helyreállításához.

Az alapkutatásban elért eredmények alkalmazása már megkezdődött gazdasági partnerek bevonásával.

A pályázat keretében elvégzett, a szívizomzattal kapcsolatos kutatások jobb alapot adnak bizonyos terápiás mellékhatásoknál - mellkasi daganatok sugárkezelése, krónikus veseelégtelenség - kialakuló szívizom-károsodások megelőzéséhez, a sérülések kezeléséhez.

Egyes izombetegségek, sérülések, túlterhelés, öregedés során bekövetkező változások megelőzését tűzték ki célul Forrás-képillusztráció: WELL PR Agency

A szakemberek molekuláris szinten vizsgálták a férfi és női hormonális különbségek, a fizikai terhelés és táplálkozási szokások hatását a szívizom működésére.

A szívizomzat ritmusos összehúzódása bonyolult elektromos rendszerek összehangolt munkájának eredménye. Ezek meghibásodása ritmuszavarokhoz, akár hirtelen szívhalálhoz vezethet, jelentős társadalmi, gazdasági veszteséget okozva. A kutatások hozzájárultak ezen elektromos rendszerek jobb megismeréséhez, gyógyszeres befolyásolásának lehetséges új megoldásaihoz.

A program fontos célja volt a tudományos utánpótlás megteremtése is: tíznél is több fiatal kutató készítette és védte meg doktori értekezését.

A pályázat több mint ötven magas színvonalú tudományos közlemény elkészítéséhez és megjelentetéséhez nyújtott segítséget, több új hazai és nemzetközi együttműködés alapjai teremtődtek meg - áll az egyetem közleményében.

(MTI)