Itt vannak a megdöbbentő részletek az ukrán ellentámadásról

Tank, Challenger-2, Katonaság, Brit,
British Army Challenger 2 tanks are seen at the training ground in Nowa Deba on September 21, 2022, in Nowa Deba, Subcarpathian Voivodeship, Poland. Soldiers from Poland, the USA and Great Britain take part in the joint military exercise 'BEAR 22' (Polish: Niedzwiedz 22') in the Eastern Poland. (Photo by Artur Widak/NurPhoto) (Photo by Artur Widak / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Vágólapra másolva!
Ukrajna folyamatosan készül az orosz offenzívával szembeni ellentámadásra, amely azonban csak akkor kezdődik, ha megérett rá az idő - mondta a Sky News brit kereskedelmi hírtelevíziónak nyilatkozva kedden az ukrán kormányfő.
Vágólapra másolva!

Denisz Smihal, aki III. Károly király koronázása alkalmából látogatott Londonba, és nagy-britanniai kiképzésben részesülő ukrán katonai alakulatokat is meglátogatott egy angliai támaszponton, az interjúban úgy fogalmazott:

Ukrajna nagy gondot fordít az ellentámadás előkészítésére, mivel nagyon fontos, hogy "sikert tudjon felmutatni".

Arra utalva, hogy kedden Moszkvában a náci Németország feletti győzelem évfordulóját ünnepelték, Smihal kijelentette: Ukrajna számára a legfontosabb győzelem napja az lesz, amikor győzelmet arat "e rettenetes, totális orosz agresszió felett".

Denisz Smihal Forrás: AFP/Sergei Supinsky

Arra a kérdésre, hogy a nagy-britanniai kiképzésben részesülő ukrán katonák részt vesznek-e majd az ukrán fegyveres erők ellentámadásában, Denisz Smihal kitérően úgy válaszolt, hogy a brit kiképzési programba bevont "jövőbeni katonák, fiúk és lányok egyaránt" minden olyan különleges tudás és gyakorlati tapasztalat birtokában lesznek, amelyre a hadszíntéren szükség van.

Nagy-Britannia tavaly széleskörű kiképzési programot kezdett több tízezer ukrán katona számára.

A legutóbbi hivatalos adatok szerint 2022 második felében tízezer ukrán katona részesült harckészségfejlesztő képzésben brit támaszpontokon, és az idei brit kiképzési programban további húszezer ukrán katona vesz részt.

A brit védelmi minisztérium emellett külön képzési programokat indított azoknak a harceszközöknek a működtetésére, amelyeket Nagy-Britannia adományozott Ukrajnának.

A Downing Street az év elején bejelentette, hogy Ukrajna 14 Challenger 2 típusú brit harckocsit és "hozzávetőleg harminc" AS90 önjáró löveget kap a brit kormánytól.

Nem sokkal később megérkeztek Nagy-Britanniába azok az ukrán katonák, akik a brit fegyveres erők szakértőitől ezeknek az eszközöknek az üzemeltetésére kapnak kiképzést.

Challenger 2 típusú brit harckocsik Forrás: NurPhoto via AFP/Artur Widak/NurPhoto/Artur Widak

Nagy-Britannia - a nyugati szövetségesek közül elsőként - megkezdte ukrán pilóták NATO-szabványoknak megfelelő kiképzését is, de a brit kormány rendre hangsúlyozza, hogy nem készül harci repülőgépek ukrajnai szállítására, a pilóták kiképzése arra irányul, hogy Ukrajna a NATO által meghonosított harcászati módszerekkel védhesse meg légterét "a jövőben".

Az ukrán miniszterelnök a keddi Sky News-interjúban - arra a kérdésre, hogy miért húzódik ilyen sokáig az ukrán ellentámadás elindítása - úgy válaszolt: Ukrajna nagyon gondos előkészületeket folytat, mivel nagyon fontos műveletről van szó, "és tudjuk, hogy sikert kell felmutatnunk e művelet során társadalmunknak, partnereinknek, az egész világnak és ellenségünknek is".

Denisz Smihal szerint az ellentámadás "abban a pillanatban megkezdődik", amikor Ukrajna erre "abszolút készen áll", és amikor a katonai és politikai vezetés meghozza az erről szóló döntést.