Rejtélyes összeesküvők ölték meg Kennedyt?

Kennedy
John F. Kennedy 1963 november 23-án megérkezik Dallasba. Az elnök előtt Conolly texasi kormányzó ül
Vágólapra másolva!
Hatvan éve, 1963. november 22-én minden idők egyik legnépszerűbb amerikai elnöke, John Fitzgerald Kennedy gyilkos merénylet áldozatául esett Dallasban. Lyndon B. Johnson alelnök, akit Kennedy halála után - még a merénylet napján -, az Egyesült Államok 36-ik elnökeként iktattak hivatalába, egyik legelső intézkedésével vizsgálóbizottságot állított fel a gyilkosság körülményeinek feltárására. A Warren-bizottság óriási érdeklődéssel várt jelentése arra a végkövetkeztetésre jutott, hogy Kennedyvel egy magányos merénylő, a zavarodott pszichéjű kommunista-szimpatizáns Lee Harvey Oswald végzett, akinek nem voltak sem megbízói, sem pedig tettestársai. A Warren-jelentést számos kritika érte, ami miatt 1976-ban a szenátus új vizsgálóbizottságot állított fel. A vizsgálóbizottság a Warren-jelentéssel szemben már arra a konklúzióra jutott, hogy az elnökkel nem egyetlen merénylő végzett, és Kennedy egy „valószínűsíthető összeesküvés" áldozata lett.
Vágólapra másolva!

Az amerikai történelem első celebelnöke igazi hidegháborús politikus volt

Az 1963. november 22-én Dallasban történt elnökgyilkosság híre mélyen megrázta az amerikai közvéleményt. Az Egyesült Államok 35-ik elnöke, a mindössze 43 évesen a Fehér Házba jutott John F. Kennedy az elődeitől jelentősen eltérő új stílust honosított meg az amerikai és a nemzetközi politikában. Kennedy volt ugyanis az első olyan amerikai államfő, aki a televízió és a modern tömegkommunikáció jelentőségét felismerve szakított a hagyományos, zárt ajtók mögötti politizálással. A női választók körében különösen népszerű, sármos Kennedy imádta a nyilvánosságot, de szívesen vette a bulvársajtó érdeklődését is, aminek köszönhetően rövid időn belül ő lett az Egyesült Államok történelmének első valódi „celebelnöke".

A merénylet áldozatául esett John F. Kennedy az amerikai történelem egyik legnépszerűbb elnöke volt Forrás: Wikimedia Commons

Új és populáris stílusa ellenére Kennedy azonban valódi hidegháborús elnök volt, aki minden külpolitikai kérdést szigorúan az amerikai érdekeknek alárendelve, valamint a kelet-nyugati szembenállás tükrében vizsgált meg. Körültekintő, de roppant határozott fellépésének köszönhetően sikerült megoldania az atomháború rémképével fenyegető 1962-es kubai rakétaválságot, majd 1963 októberében tető alá hoznia a szovjet-amerikai feszültséget csökkentő első atomcsendegyezményt. A roppant népszerű elnök erőszakos halála éppen ezért valósággal sokkolta az amerikai társadalmat.

Kennedy és Hruscsov. Az amerikai elnök minden új és populáris megnyilvánulása ellenére valódi hidegháborús politikus volt Forrás: AFP/-

Mivel Kennedy kemény harcot hirdetett meg az amerikai szervezett bűnözés legnagyobb szindikátusa, a Cosa Nostra ellen, és abból sem csinált titkot, hogy mindent megtesz a kubai kommunista diktatúra, a Castro-rezsim megdöntéséért, valamint a Truman-doktrína szellemében a szovjet nagyhatalmi befolyás visszaszorításáért, már közvetlenül a dallasi merénylet után számtalan konspirációs elmélet született arról, hogy az elnököt a maffia vagy Fidel Castro tetethette el láb alól, vagy pedig a szovjet titkosszolgálat, a KGB szervezte gyilkosság áldozatául esett.

Magányos merénylő, magányos gyilkos, felbujtók és támogatók nélkül

Az amerikai alkotmányos rendelkezések értelmében a meggyilkolt elnököt az alelnöke, Lyndon B. Johnson követte a hivatalában. Johnson még a merénylet napján, 1963. november 22-én a Washingtonba visszatartó elnöki különgépen, az Air Force One fedélzetén letette az elnöki esküt. Az új elnök egyik első intézkedésével a Kennedy-gyilkosság körülményeit felderítő vizsgálóbizottságot állított fel, amelynek vezetésével Earl Warren főbírót, az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának elnökét bízta meg. A bizottság amely mind a képviselőháztól, mind pedig a szenátustól megkapta a felhatalmazást arra, hogy tanúkat idézhessen maga elé és hallgathasson ki, valamit bizonyítékokat szerezhessen be, már november 29-én munkához látott.

John F. Kennedy amerikai elnök és felesége, a first lady megérkezik a dallasi Love Field repülőtérre, 1963. november 22-én Forrás: Wikimedia Commons

Érdemes szemügyre venni a bizottság összetételét is, amelybe többek között egy „sértett ember", az az Allan W. Dulles, a CIA korábbi főnöke is helyet kaphatott, akinek korábban komoly összetűzései voltak Kennedyvel, és akit az elnök mozdított el a hivatalából, így aligha lehetett pártatlan vizsgálónak tekinteni. De John J. McCloy bankár, Johnson befolyásos texasi köre, az úgynevezett 8-F egyik tagja is a Warren-bizottság tagja lehetett. Az üléseit zárt ajtók mögött tartó bizottság összesen 552 személyt hallgatott ki a dallasi merénylet ügyében, a 889 oldalas zárójelentést pedig a bizottsági elnök, Earl Warren főbíró adta át Johnson elnöknek az Ovális Irodában, 1964. szeptember 24-én.

Johnson leteszi a elnöki esküt az Air Force One fedélzetén Forrás: AFP/Cecil Stoughton-Wh Photographs

A bizottság végkövetkeztetése szerint a merénylő, Lee Harvey Oswald három lövéssel egymaga ölte meg Kennedyt, illetve sebesítette meg az elnöki autóban utazó John Conolly texasi kormányzót. A testület az elnök feltételezett merénylőjét, Oswaldot az 1964. november 24-én a dallasi kerületi rendőrség alagsorában pisztolylövéssel meggyilkoló Jack Ruby esetében is a magányos gyilkos teóriáját osztotta, és arra a következtetésre jutott, hogy Rubynak sem lehettek cinkosai. A Warren-bizottság így kategorikusan kizárta annak lehetőségét, hogy a dallasi merénylet hátterében akár hazai, vagy külföldi összeesküvők álltak volna.

John F. Kennedy 1963 november 23-án megérkezik Dallasba. Az elnök előtt Conolly texasi kormányzó ül Forrás: Wikimedia Commons

A magányos elkövető teóriáját, továbbá a konspirációt kizáró végkövetkeztetést már a zárójelentés 1964. szeptember 27-i nyilvánosságra kerülése után is sokan kétségbe vonták. A Warren-bizottságnak csak a zárójelentése kapott nyilvánosságot, a 24 vaskos kötetet kitevő vizsgálati anyagot ezzel szemben 75 évre titkosították. Noha a Clinton-adminisztráció idején, majd Donald Trump elnöksége alatt 2017-ben a Warren-bizottság dokumentációjának mintegy 90 százalékát hozzáférhetővé tették, de négyezer oldal még ma is államtitoknak számít.

Profi mesterlövészek sem tudták megismételni azt, amit a gyenge céllövő Oswald állítólag megcsinált

A Warren-jelentés ellentmondásai miatt a képviselőház kezdeményezésére 1976-ban új bizottságot állítottak fel a dallasi merénylet körülményeinek kivizsgálására. Az 1979-ben lezárt vizsgálat kategorikusan megkérdőjelezte a Warren-jelentés végkövetkeztetését, miszerint magányos merénylő végzett az elnökkel, és a képviselőházi bizottság – ugyancsak cáfolva a Warren-bizottság második konklúzióját is – megállapította, hogy Kennedy elnök „a legnagyobb valószínűség szerint" összeesküvés áldozata lett.

Oswald az elfogása után. Ekkor már nem sok volt hátra neki sem Forrás: AFP

Arra azonban már nem adtak választ, hogy ki, vagy kik állhattak a „valószínűsíthető" összeesküvés hátterében. Viszont számos olyan elgondolkodtató tényt feltártak, amelyek erősen megkérdőjelezik a magányos elkövető teóriáját, illetve feltárják a Warren-jelentés súlyos hiányosságait. A merénylet helyszínén, a dallasi Elm és a Houston Street sarkán bámészkodó Howard Bronnan tanúvallomása szerint amikor az elnöki konvoj jelentősen lelassítva bekanyarodott az Elm Street-re, az elnök nyitott limuzinjához képest az utca jobb oldalán álló tankönyvraktár ötödik emeletéről adták le az első lövéseket. Bronnan elmondása szerint az első dörrenés után egy férfit látott az ötödik emelet legszélső ablakában, ugyanazt a személyt, aki néhány pillanattal korábban kitekintett onnan.

A Kennedyt ért halálos lövés pillanata Forrás: Wikimedia Commons

Bronnan erről azonnal tájékoztatta az egyik rendőrt, mire a nyomozók felrohantak az ötödik emeletre, de már senkit sem találtak ott. A kartondobozok mögé elrejtve viszont rábukkantak egy puskára, amiről Seymour Weitzman fegyverszakértő azonnal megállapította, hogy német gyártmányú 7,65-ös Mauser.

A másnapi sajtótájékoztatón azonban különös módon nem ezt,

hanem egy másik puskát, egy első világháborús ósdi olasz Manlicher Carcanót mutattak be az elnök életét kioltó gyilkos fegyverként, amelyen viszont Oswald egyetlen ujjlenyomatát sem sikerült rögzíteni. A bizottság a Warren-jelentés három lövésre vonatkozó megállapítását sem találta meggyőzőnek, mint ahogyan azt sem, hogy csak és kizárólag a tankönyvraktárból lőhettek rá az elnökre.

A dallasi tankönyvraktár, amelynek az ötödik emeletéről dördültek el a végzetes lövések Forrás: Wikimedia Commons

Számos tanú azt állította ugyanis, hogy az első lövés nem a raktár emeletéről, hanem szemből, az ottani felüljáró irányából dörrent el. Az a megállapítás szintén erősen sántít, - amit a képviselőházi vizsgálóbizottság által meghallgatott a ballisztikai szakértők egyenesen képtelenségnek tartottak-, hogy az elnöki limuzinban ülő Conolly texasi kormányzót több testrészén is súlyosan megsebesítő lövedék előbb Kennedy testét járta át. De a magányos merénylő teóriájának az a rekonstrukciós kísérletekkel alátámasztott tény is erősen ellentmond, hogy a gyilkos fegyverként bemutatott Manlicher Carcanóval egyetlen hivatásos mesterlövésznek sem sikerült 5,6 másodperc alatt három lövést leadnia, arról már nem is beszélve, hogy a tengerészgyalogosoknál szolgált Lee Harvey Oswald a szolgálati lapja szerint kifejezetten gyenge céllövő volt.

Mi volt a világkormány-összeesküvés és mik azok a torontói jegyzőkönyvek?https://www.origo.hu/tudomany/20231012-az-uj-vilagrendteoria-szerint-egy-magat-gondosan-elrejto-befolyasos-hatterhatalmi-csoport-akarja.html#google_vignette