A GKI 5,2 százalékos növekedést vár

Vágólapra másolva!
A gazdasági növekedés, az ipar teljesítményének bővülése, valamint a külkereskedelem növekedése gyorsabb lesz a tavalyinál - állítja a GKI Gazdaságkutató Rt. az ABN Amro Bank együttműködésével készült előrejelzésében. A kutatók nem változtattak egyetlen korábbi előrejelzésükön sem, így az éves gazdasági növekedést 5,2 százalékra, a pénzromlást pedig 8,7 százalékra várják.
Vágólapra másolva!

Májusban kiemelkedő volt a termelékenység bővülése, a külső egyensúly viszont enyhén romlik, a külföldi tőke beáramlása lassul, ám az államháztartás egyensúlya javul.

A gazdaság legdinamikusabban fejlődő ága változatlanul az ipar, amely idén újabb rekordot döntött: az év első öt hónapjában 21 százalékkal (májusban 23,5 százalékkal) termelt többet, mint egy évvel korábban. Kiemelkedő volt a termelékenység növekedése: az egy főre jutó termelés közel 20 százalékkal emelkedett. A húzóerő továbbra is az export, de a tavalyi tendenciáktól eltérően a belföldi értékesítés is jelentősen, több mint 9 százalékkal nőtt. Az iparban az év második felében folytatódik az élénkülés.

A kiskereskedelem forgalma mintegy 3 százalékkal nőtt, ezen belül azonban csökkent az élelmiszer- és ruházaticikk-eladás, és jelentősen visszaesett a gyógyszerforgalom. A lakosság növekvő jövedelme és csökkenő megtakarítási hajlandósága a kiskereskedelmi forgalom gyorsabb bővülését vetíti előre.

A fogyasztói árak az első öt hónapban 9,5 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Ezen belül nagy volt a szóródás: leggyorsabban (18,6 százalékkal) az üzemanyagok és egyéb cikkek árai emelkedtek. Az év hátralévő részében az infláció további mérséklődése várható.

Az év első májusban a bruttó átlagkeresetek 13,4 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, áprilishoz képest némileg nőttek. A növekedés a versenyszférában 15,3 százalék volt, ami közel megegyezik a tavalyi mértékkel. Az emelkedés a költségvetési szférában csak 9,3 százalék volt, ami az adóterhelés növekedése miatt a nettó reálkeresetek csökkenéséhez vezetett.

A külkereskedelem sokkal gyorsabban bővül, mint 1999-ben. A kereskedelmi mérleg öthavi hiánya 1,6 milliárd euró, ami - a cserearányok romlása miatt - rosszabb a tavalyinál. A fizetési mérleg viszont - az idegenforgalmi aktívum növekedése mellett - 300 millió euróval kedvezőbb.

(Magyar Hírlap)

Ajánlat:

GKI Gazdaságkutató Rt.