<P>Csökkenő inflációra számít a lakosság és a vállalati szféra</P>

Vágólapra másolva!
A GKI Gazdaságkutató Rt. szezonális hatásoktól megtisztított konjunktúra-indexe némi hullámzás mellett tavasz óta stagnál. Az üzleti szféra optimistábban látja a jövőt, mint a lakosság, de mindkét csoport bízik a magyar gazdaság további növekedésében.
Vágólapra másolva!

A lakosság várakozásait kifejező lakossági bizalmi index októberben -32,2 pontos értéket mutatott, ami kis mértékű javulás a szeptemberi -34,3 ponthoz képest.Az ipari és kereskedelmi vállalkozások válaszaiból számított üzleti bizalmi index az előző hónap 0,1 pontos értékéhez képest kissé nőtt, 0,3 pontra, ám még mindig elmarad az előző hónapok értékétől: augusztusban 1,2, júliusban 2,3 pont volt. Ez a mozgás a kutatóintézet értékelése szerint a szokásos ingadozás határain belül marad.

A lakossági és az üzleti indexből számított konjunktúra-index -7,8 pont volt októberben a szeptemberi -8,5, és az augusztusi -7,1 pont után.

Az üzleti szférán belül az iparvállalatok várakozásai szeptemberhez képest javultak, a kereskedelmi cégeké viszont tovább romlottak. Az iparvállalatok októberben jobbnak ítélték termelési színvonalukat, mint az előző hónapban, s továbbra is derűlátóak voltak. A GKI felméréséből az is kiderül, hogy tovább tart az általuk várt árnövekedési ütem nyáron megindult csökkenése. A kereskedelmi cégek áremelési elképzelése is mérséklődött, üzleti lehetőségeiket viszont kevésbé jónak látják, mint egy hónappal korábban. A magyar gazdaság egészének helyzetével kapcsolatban az ipari és kereskedelmi cégek is optimisták.

Októberben a lakosság a saját és az ország gazdasági helyzetét is kedvezőbbnek látta, mint egy hónappal korábban, s a következő 12 hónapra is lassú javulást várt. A 10. hónapban már második hónapja csökkenő inflációt érzékeltek a válaszadók és ezzel párhuzamosan inflációs várakozásaik is mérséklődtek.

A lakosság változatlan munkanélküliségi szintre számít a következő egy évben. Októberben kissé gyengült a lakosság tartós fogyasztási cikk vásárlási kedve, ám itt inkább egy stabil szint körüli ingadozásról van szó. Ugyanakkor mind kevesebben bíznak abban, hogy jövőre a mostaninál többet költhetnek tartós fogyasztási cikkekre. Ebben a hónapban nem változott a lakosság megtakarítási hajlandósága, de nőtt azok aránya, akik szerint több megtakarítható pénzük lesz a következő 12 hónapban.

A lakossági bizalmi indexet a háztartások pénzügyi helyzetének jelenlegi és várt alakulására, az ország gazdasági helyzetének jelenlegi és várt alakulására, valamint a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlására vonatkozó kérdésekre adott válaszokból számítják.

(MTI)

Ajánlat:

GKI