Jövőre már nyereséges lehet Bábolna

Vágólapra másolva!
Ez év végére teljes egészében eladhatóvá válik a Bábolna Rt., előtte azonban sor kerülhet a tetra- és a sertéságazat értékesítésére, valamint lezárulhat a Bábolnai Ménesbirtok Kft. leválasztása a cégről. A döntéshozatalt az utóbbi hónapokban lelassították a tulajdonos ÁPV Rt. vezetésében bekövetkezett változások is. Heimann Zoltánnal, az agrárnagyüzem vezérigazgatója a Magyar Hírlap kérdésére elmondta, vajon milyen okokra vezethető vissza a cég veszteséges gazdálkodása.
Vágólapra másolva!

Végéhez közeledik a Bábolna Rt. vagyonának üzleti értékelése, a fő tulajdonos, az ÁPV Rt. éppen a napokban tárgyalt a privatizációs szaktanácsadó kiválasztásáról. Az a jövő hónapban derül ki, hogy az utolsó körben állva maradt két jelentkezőből ki kapja majd a megbízást - tudta meg a Magyar Hírlap a Bábolna Rt. vezérigazgatójától. Heimann Zoltán hozzátette: rövidesen eldől az is, melyik cég végzi az rt. környezetvédelmi értékelését, amelynek szeptemberre kell elkészülnie. Amennyiben minden a tervek szerint halad, októberre kiírható a privatizációs pályázat, s a jövő év elején már az új tulajdonos irányíthatja az ország egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalkozását. Heimann lapunknak elmondta: érdeklődőkből nincs hiány, számos magyar és külföldi nagyberuházó jelezte már vételi szándékát.

Az esélyeket némiképp ronthatja a túlkínálat, hiszen ez idő tájt több kisebb-nagyobb vágóhíd és baromfiipari vállalkozás vár vevőre, s ezzel párhuzamosan újabb, egyre erősebb baromfiintegrációk jönnek létre.

A leendő vevő nem a mostani "nagy" Bábolnát vásárolhatja meg. A társaságról ugyanis leválasztanak részegységeket. Így például már eladták a sertésállományt, s ugyanez a vevő - a nyitott kérdések tisztázása után - megvásárolná a cég mind a négy hizlaldáját is.

Hasonlóképpen az utolsó szakaszába ért a világhírű Tetra tojóhibrid-ágazat eladása. A világ barnahéjútojás-piacának 6 százalékát kitevő, több tucat országban tenyésztett tetrahibrid nagy értéket képvisel. Hogy mekkorát, az a cégcsoport üzleti értékeléséből kiderül ugyan, de az ágazatról elkészített dokumentum mindezt titkosan kezeli. Most az ÁPV Rt. a magánosítási pályázat kiírásán dolgozik, s a majdani tulajdonos kiválasztása attól függ, hogy meg kívánja-e őrizni az egész tojástermelési tevékenységet, és vállalja-e a foglalkoztatási előírásokat. Lapunk baromfiipari szakértőktől úgy tudja, hogy a tetraágazatért milliárdon felüli bevételre tehet szert az ÁPV Rt.

A mai Bábolna Rt.-ről leválik a történelmi hagyományokat megtestesítő, tartós állami tulajdonban maradó Bábolnai Ménesbirtok Kft., mely a jövőben a híres arab ménest, a lovardát, a kastélyt, vendégfogadót üzemelteti. A vagyonátadásra a július végi közgyűlésig várni kell, ezalatt tisztázódhat, hogy milyen tulajdonú erdők kerülnek át az új kft.-be. Döntés született viszont az új, nemzeti kincsként kezelt vagyonelemekkel foglalkozó ménesbirtok vezetőjéről. Az ÁPV Rt. ezt a jogot átruházta az rt. igazgatóságára, amely Sárfy Pétert, a társaság vezetésének régi tagját bízta meg a feladattal.

A legutóbbi, két héttel ezelőtti közgyűlésen nem éppen kedvező hírek láttak napvilágot a Bábolna Rt. gazdálkodásáról. A tavalyi, közel félmilliárdos veszteségnek több oka van, ahogy megindokolható az idénre tervezett egymilliárd körüli mínusz is - állítja a vezérigazgató. A baromfiiparban az utóbbi másfél évben a jól gazdálkodók nagyobb nyereséget értek el, miért pont Bábolna maradt ki a konjunktúrából - kérdeztük. Heimann válaszában kiemelte: a csirkehús drágulása csak részben képes ellensúlyozni a vállalati működés elemi részeiben is meglévő hatékonysági gondokat. Így hiába volt jó éve a baromfinak, az rajtunk keveset segített - tette hozzá, elismerve, hogy a Bábolna Rt. egyik legnagyobb baja az "óriási vízfej", a tucatnyi nem mezőgazdasági, de kötelező tevékenység.

Utóbbiak nem elhanyagolhatók: még a járdaszegélyt is nekünk kellett a faluban meszelni, mert hogy nézne ki Bábolna e nélkül - sorolja az okokat Heimann, aki szerint nem segíti a gazdálkodást egy sor külső alaptevékenység, amelyek tavaly egytől egyig veszteséget hoztak. Megdöbbentő, de csak az év végére készül el egy olyan integrált informatikai rendszer, amely segítségével végre naprakészen tudjuk, hogy egy-egy termékünk mennyibe kerül. Ez tavaly és az idén csak pénzt vitt el, ahogy a takarmánykeverő óriásberuházás is most készül el, eddig százmilliókat fordítottak e célra. Meg kellett újítani a Bábolnáról kikerülő pecsenyecsirke genetikai hátterét. Nem mellesleg tavaly év végére sikerült háromtucatnyi új, konyhakész baromfiterméket kifejleszteni, s piacra dobni. A negatív gazdálkodás okaként kell említeni a 16 milliárd forintnál nagyobb hitelállomány okozta terheket, hogy likvid források miatt nem tudtunk tavaly időben olcsóbb gabonatételeket vásárolni.

Mindezek a beruházások az idén vagy jövőre hoznak pénzt. Az informatikai rendszer segítségével a tavasszal kiderült, hogy tavaly a különböző baromfifajoknál az iparági normák alatti fajlagos kihozatal volt a jellemző, és sok gond volt a minőséggel is. Most egyszerre folyik a termelési folyamatok átszervezése és a bábolnai termékek piaci helyének keresése. Mindez sok áldozattal és költséggel jár, de e nélkül nincs jövője a Bábolna Rt.-nek.

O. Horváth György

(Magyar Hírlap)