Kisebb az érdeklődés a Balaton iránt

Vágólapra másolva!
Csupán egy százalékkal emelkedett a Balatonhoz érkező turisták száma januártól szeptemberig, a 4,8 millió vendég összesen 15 millió éjszakát töltött el kereskedelmi szálláshelyeken.
Vágólapra másolva!

A januártól szeptember végéig tartó időszakban 4,8 millió vendég 15 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. Az előző év hasonló időszakához képest a vendégek száma 1 százalékkal emelkedett. A szállásdíjbevételek összességében 5 százalékkal nőttek, és 68,7 milliárd forintot tettek ki. A szállodák szobafoglaltsága átlagosan 49 százalékos volt. A Magyar Nemzeti Bank előzetes fizetésmérleg-adatai szerint az év elmúlt időszakában az idegenforgalomból 3350 millió euró bevétel származott, amely 19,3 százalékos növekedést jelent folyó áron és az aktuális árfolyamon számítva.

Január-szeptember időszakban a kereskedelmi szálláshelyek 2,5 millió külföldi vendége 9 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt 3 százalékkal emelkedett az elmúlt év hasonló időszakához képest. Az átlagosat meghaladó mértékű növekedés figyelhető meg az öt- és a háromcsillagos szállodákban. A más típusú szálláshelyeken a tavalyihoz hasonlóan alakult a külföldi vendégek és vendégéjszakáik száma, eltekintve a turistaszállásokon regisztrált vendégszámcsökkenéstől és az ifjúsági szállókban tapasztalt 14 százalékos vendégszám-emelkedéstől. Az Európai Unióból érkező vendégek 6,5 millió vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken. Az Ázsiából és Afrikából ideutazó vendégek 23, illetve 14 százalékkal több, ugyanebben az időszakban az amerikai kontinens államaiból érkezők 2 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek hazánkban. Szeptember hónapban a szállodákban az amerikai vendégéjszakák 27 százalékos visszaesése figyelhető meg az előző év szeptemberéhez képest.

Szeptember végéig 2,3 millió belföldi vendég 6,1 millió vendégéjszakát töltött el hazánk kereskedelmi szálláshelyein, ami 1, illetve 3 százalékos visszaesést jelent a 2000. év hasonló időszakához képest. A forgalom nagy részét lebonyolító három-, kétcsillagos szállodák és panziók közül a háromcsillagos házakban a tavalyihoz hasonlóan alakult a vendégek és a vendégéjszakák száma, míg a kétcsillagos egységek és a panziók visszaesést regisztráltak. A belföldi vendégek és vendégéjszakáik száma a legnagyobb mértékben az egycsillagos szállodákban csökkent.

A harmadik negyedév végéig a Balaton-parton a kereskedelmi szálláshelyek vendégeinek és vendégéjszakáinak száma 2-2 százalékkal csökkent a 2000. év hasonló időszakához képest. A külföldi és a belföldi vendégéjszakák számát vizsgálva megállapítható, hogy a külföldi vendégéjszakák visszaesése 1 százalékos, míg a belföldieké 4 százalékot tett ki. Az üdülőkörzet szállodái szintén a vendégforgalom visszaesését regisztrálták. Az összességében közel 28 ezer férőhellyel rendelkező szállodákban a vendégek száma 4, a vendégéjszakák száma 3 százalékkal csökkent az év első kilenc hónapjában. A Balaton a három nyári hónapban (június-augusztus) 32 százalékot, az első három negyedév egészében egynegyed részt képviselt az összes szállodai vendégforgalomból.

A szállodák szobakihasználtsága a szeptember végéig tartó időszakban átlagosan 49 százalékos volt. A legmagasabb foglaltságot továbbra is a négy- és az ötcsillagos szállodákban mérték. Budapesten 4 százalékkal esett vissza a szállodák kihasználtsága szeptember hónapban az előző év szeptemberéhez képest. A négy- és ötcsillagos fővárosi szállodák kihasználtsága 7, illetve 8 százalékkal volt alacsonyabb, mint tavaly szeptemberben.

Az év első kilenc hónapjában 68,7 milliárd forint szállásdíjbevételt realizáltak a kereskedelmi szálláshelyek, 5 százalékkal meghaladva az elmúlt évi értéket. A belföldivendég-forgalomból származó bevételek növekedése átlagosan 8 százalékos volt.

Szeptember végéig a kereskedelmi szálláshelyek vendéglátásból és egyéb szolgáltatásokból származó bevételei egyaránt nagyobb mértékben növekedtek, mint a szállásdíjbevételek, és együttesen 48,8 milliárd forintot tettek ki.

Egy kiadható szállodai szobára 1,5 millió forint szálásdíjbevétel jutott, 2 százalékkal meghaladva az előző évi bevételt. Az egy vendégéjszakára jutó szállásdíj összességében 4500 forint volt.

A kereskedelmi szálláshelyek és a vendéglátás együttes bevételei az év első nyolc hónapja alatt 2 százalékkal bővültek, miközben a szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás együttes fogyasztói árai 14,4 százalékkal növekedtek.

A vizsgált hónapokban 24,3 millió külföldi látogató érkezett Magyarországra, 2 százalékkal több, mint az elmúlt év azonos időszakában. A volumenében jelentős osztrák, német és horvát beutazások száma csökkent, míg a Romániából, Jugoszláviából és Ukrajnából érkezők száma növekedett. Az Európai Unióból 7,4 millióan lépték át a határt.

(Népszava)

Korábban:

Tíz év alatt 609 milliárd a Balaton fejlesztésére
(2001. november 29.)