Vágólapra másolva!
A lakosság gazdasági várakozásait tükröző index értéke január-márciusban 41,7 százalék volt, 3,1 százalékponttal csökkent 2002 negyedik negyedévéhez képest - derül ki az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet legfrissebb felméréséből. Az elemzés szerint 8 százalékponttal romlott a munkanélküliség várható alakulásával kapcsolatos várakozás is.
Vágólapra másolva!

A munkanélküliségi rátára vonatkozó becslések a lakossági vélemények határozott rosszabbodását, emellett a bizonytalanok számának csökkenését mutatják. A kérdezettek 39 százaléka számít a munkanélküliek számának kis mértékű, 24 százalékuk pedig lényeges növekedésére, míg csökkenést 16 százalékuk valószínűsít.

A felmérés szerint erősödtek a lakosság inflációs félelmei: a válaszadók több mint kétharmada a tavalyinál magasabb inflációra számít, ezen belül 19 százalékuk az elmúlt évinél sokkal nagyobb mértékű drágulást vár.

A háztartások negyede szerint nem sikerül mérsékelni a fogyasztói árak növekedésének ütemét, s csak 7 százalék véli úgy, hogy az éves infláció alacsonyabb lesz a 2002. évi 5,3 százaléknál.

A lakosság saját anyagi helyzetének megítélése romlott a legkevésbé a részmutatók közül. A megkérdezettek 61 százaléka értékelte háztartása anyagi helyzetét közepesnek. Családjuk egzisztenciális helyzete egyötödük szerint rossz, és további 5 százalékuk szerint nagyon rossz. Saját háztartása anyagi helyzetét a lakosság 13 százaléka ítélte jónak.

A válaszadók 44 százaléka márciusban nem érzett változást pénzügyi helyzetében az egy évvel korábbihoz képest. Javulásról egyötödük számolt be, 35 százalékuk pedig anyagi helyzete romlására panaszkodott.

Ecostathttp://www.ecostat.hu

A lakosság véleménye szerint az ország gazdasági helyzete kis mértékben romlott az egy évvel korábbi állapothoz képest. A válaszadók 35 százaléka nem látott változást e téren, 20 százalék enyhe, további 2 százalék jelentős mértékű javulásról számolt be. A mintában szereplők 27 százaléka vélte úgy, hogy az ország gazdasági helyzete valamelyest romlott.

A jövő megítélésében valamivel optimistábbak a háztartások: a lakosság 38 százaléka kis mértékű javulásra számít a következő évben, további 3 százalékuk úgy véli, egy év múlva sokkal jobb helyzetben lesz az ország, mint jelenleg. Az értékelések átlaga 53 pont, nem sokban marad el a tavaly év végi 55 ponttól.

A felmérés szerint a lakosság mintegy fele éppen csak megél jövedelméből. Kisebb mértékű megtakarításra 27 százalékuknak nyílik lehetősége, jelentős megtakarítási potenciál mindössze 2 százalékukra jellemző. A lakosság 18 százaléka tartalékait éli fel és további 5 százalékuk elindult az eladósodás útján.