Csökkenhet az örökösödési illeték

Vágólapra másolva!
Az európai mércével szerény családi vagyonokat jelentős teherrel nem lehet sújtani, így az elképzelések között szerepel az öröklési illeték rendszerének megváltoztatása - mondta Gyurcsány Ferenc. Szerinte egy pont fölött viszont irritálná az embereket, ha illeték nélkül lehetne örökíteni a vagyont.
Vágólapra másolva!

Gyurcsány Ferenc kijelentette, hogy nem tartaná igazságtalannak a felső tízezer vagyonátörökítését illetékkel terhelni. A Napi Gazdaság kérdésére a Kormányszóvivői Irodán azt közölték, hogy a közterhelés átalakítása során az öröklési illeték szabályozását is vizsgálni fogják. A kiindulási alap az, hogy a költségvetés bevételeit biztosítani kell, de belső átcsoportosításokra sor kerülhet.

A kormányfő által elmondottak alapján tehát elképzelhető, hogy a vagyonosabbaknak a mostaninál magasabb, a kevésbé jómódúaknak kisebb illetéket kell majd fizetniük a jövőben. Az öröklési illeték mértéke jelenleg a vagyonelemtől, annak értékétől és a rokonsági foktól függ: lakástulajdon szerzésekor 2,5 és 21 százalék, egyéb esetben pedig 11 és 40 százalék között mozog. Az ingóörökség 300 ezer forint forgalmi értékig mentességet élvez, telek öröklése esetén pedig nem kell fizetni abban az esetben, ha az örökös vállalja, hogy arra a hagyaték jogerős átadását követő négy éven belül lakóházat épít.

A terhelést meg lehet változtatni az illetékalap szélesítésével, illetve szűkítésével is. Jelentős vagyont lehet például örökölni a közterhek megfizetése nélkül a vagyoni betétek, illetve az üzletrészek mentessége miatt, amely minden vagyonszerzési illeték tekintetében fennáll. Az örökléssel kapcsolatos terhek emiatt igazságtalanul alakulnak: fizetnie kell annak, akire egy lakás száll, annak viszont nem, aki milliárdokat örököl céges vagyon formájában.

Miközben egy bt. vagy kft. öröklése mentes az illeték alól, az egyéni kisvállalkozói vagyon örököse számára csak abban az esetben csökkentik a felére a fizetendő terhet, ha a vállalkozást még legalább három évig működteti. Mentességet nem adhatnak, mivel az egyéni vállalkozás nem tekinthető gazdasági egységnek, vagyis nincs a működtető magánszemélytől elkülöníthető vagyona.

Három évvel ezelőtt már a parlament elé került egy módosító javaslat, amely többek között a gazdasági társaság tagját megillető vagyoni betét, illetve üzletrész mentességét is megszüntette volna, végül azonban az értékpapírokra szűkült a kör.