Az EU újra támogatja a tejtermékexportot

Vágólapra másolva!
A nyomott világpiaci árak miatt az Európai Uniónak újra be kell vezetnie egyes tejtermékek exportjának támogatását, jelentette be csütörtökön Mariann Fischer Boel, az Európai Bizottság mezőgazdasági kérdésekben illetékes tagja.
Vágólapra másolva!

Mint közölte, azt fogja javasolni, hogy a jövő héten újítsák fel a 2007-ben felfüggesztett exportszubvencionálási gyakorlatot a vajra, a sajtra, valamint a zsíros és a zsírszegény tejporra. Amikor márciusban megkezdődik a vaj és a zsírszegény tejpor intervenciós felvásárlása, akkor az Európai Bizottság szükség esetén az előre kikötött mennyiségnél többet fog felvásárolni, tette hozzá.

Az intervenciós felvásárlás a februárban előállított tejtermékre vonatkozóan márciusban kezdődik, és augusztus végéig tart. Az első 30 ezer tonna vajat és 109 ezer tonna sovány tejport előre kikötött áron vásárolják fel. Ez az ár tonnánként 2218 euró a vajra, 1698 euró a sovány tejporra. Fischer Boel azt valószínűsítette, hogy ezeken az előre meghatározott mennyiségen túl is indokolt lesz az intervenciós ár alkalmazása. Arról azonban nem volt hajlandó konkrét számokat mondani, hogy mekkora lesz az exportszubvenció.

Az EU-biztos szerint az elmúlt hónapokban meglepő árzuhanás volt tapasztalható a tejpiacon, és ez félelmet keltett a tejtermelők körében. Felhívta a figyelmet arra, hogy 2007-ben és 2008 elején példa nélkül álló áremelkedés volt a tejtermékek piacán, azóta azonban a helyzet gyökeresen megváltozott. A világpiacon hatalmas tartalékok halmozódtak fel, és az EU piacán is csökkent a kereslet. A világpiaci árak immár elmaradnak az intervenciós ár, illetve az EU-piaci ár mögött, az uniós termelők nem tudnak nyereségesen exportálni.

A piaci áresés okai közül Fischer Boel kiemelt két tényezőt: azt, hogy Új-Zéland jelentős készleteket dobott piacra, valamint azt, hogy az orosz rubel árfolyama - és így az orosz részről támasztott fizetőképes kereslet - csökkent.