Nagy bajban van Detroit városa

Vágólapra másolva!
Néhány kötvénye után nem fizetnek kamatot, így próbál kibújni a pénzügyi nyomás alól Detroit városa. A bejelentés után léptek is a minősítő cégek.
Vágólapra másolva!

Pénteken jelentette be Detroit városa, hogy a 18,5 milliárd dolláros hiteltartozásai közül néhány esetben felhagy a törlesztéssel. Kevyn Orr, Detroit pénzügyi válságmenedzsere jelentette be, hogy a közel 40 millió dolláros törlesztést nem hajt végre a város.

Minden egy dollárnyi fedezetlen hitel után a város csak 10 centet fizetne Orr javaslata szerint, de a többi esetben is szeretnének a hitelezőktől kedvezményt szerezni. Detroit a Reuters szerint 11,5 milliárd dollárnyi fedezetlen hitellel rendelkezik és 7 milliárd dollárnyi fedezettel kötelezettséggel.

A bejelentések után a Fitch és a Standard and Poor's minősítő is azonnal bejelentette Detroit városának leminősítését. Az S&P minősítő "CC"-ről "CCC-" kategóriába sorolta Detroitot, mely a befektetésre ajánlottól 10 kategóriával marad el.

Kevyn Orr szerint a rossz pénzügyi vezetés, a csökkenő lakosság, a zsugorodó adózó bázis is közrejátszik abban, hogy a város a fizetésképtelenség felé halad, aki úgy véli, hogy jelenleg 50 százalék az esélye a csődvédelemnek.

A pénteki bejelentések miatt többen attól tartanak, hogy Detroit fizetésképtelensége a 3,7 ezer milliárd dollár nagyságú önkormányzati kötvénypiacon gondot okoz majd. James Spiotto, a Chapman & Cutler LLP ügyvédi iroda partnere a Bloombergnek elmondta, hogy a bejelentés miatt nem kell pánikolni, hiszen a kamatfizetések felfüggesztése nem jelenti a tőketörlesztés elhagyását. 1975-ben New York városa is hasonló lépést jelentett be, de a hitelezők később teljes egészében megkapták a befektetett pénzüket.

Eléggé zűrös város Detroit

Az amerikai kormány által meghatározott szegénységi küszöb alatt él a város lakóinak harmada, ráadásul az USA-ban itt az egyik legnagyobb arányú a bűnözés. Detroitban ingatlannal rendelkezők alig több mint 50 százaléka fizette be az ingatlanadót a Reuters szerint.

A korábbi becslésekhez képest Detroit nyugdíj kötelezettsége 644 millió dollár helyett 3,5 milliárd dollárra tehető, melyet a város alkalmazottainak (mint például a tűzoltóknak, rendőröknek) kell fizetni, ami szintén nehéz helyzetbe hozza a várost.

iShares S&P National Municipal Bond ETF napi grafikon (NYSE)

Forrás: Origo

Hogyan működnek a kötvények?

A kötvény egy meghatározott futamidejű hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, melyet vállalatok és országok is kibocsáthatnak, ha forrásra van szükségük. A kötvénykibocsátó vállalja, hogy a kötvény névértékét a lejárat végén visszafizeti és közben meghatározott kamatot fizet, legtöbbször évente. A kötvény árfolyama és a hozama fordított módon viselkedik. Az árfolyam emelkedése azt jelenti, hogy a hozama esik, az árfolyam esése pedig azt jelenti, hogy a hozama nő. Ez annak köszönhető, hogy minden kötvénynek van egy meghatározott éves, névértékhez viszonyított kamatfizetési kötelezettsége, amit kuponnak nevezünk.

Ha például ez a kupon két százalékos és a kötvényt mondjuk annak 100 forintos névértékén vásároljuk meg, akkor a kötvény hozama is két százalékos számunkra. Ha azonban a kötvény futamideje közben megváltozik a véleményünk a kötvény kibocsátójáról, például valamilyen okból már kevésbé bízunk meg benne, mint korábban, akkor valószínűleg el akarjuk adni a kötvényünket.

Ha nagyon szabadulni szeretnénk a kötvénytől, már a 100 forintos névértéke alatt is hajlandóak leszünk megválni tőle (leesik a kötvény árfolyama). Aki viszont tőlünk például 98 forintért megveszi a kötvényt, annak a 100 forintos névértékre vetített 2 százalékos hozam már nem 2 százalékos hozam lesz, hiszen csak 98 forintot fizetett érte. Az árfolyam esése tehát növelte a kötvény hozamát. Ugyanezen logika mentén a kötvény árfolyamának emelkedése a hozam csökkenését jelenti.
Ha egy kibocsátó kötvényeinek csökken a hozama, az legtöbbször azt jelenti, hogy nő a bizalom a kötvény kibocsátója irányában, a hozamemelkedés ezzel szemben bizalomvesztést jelent. Ennek magyarázata egyszerű: a kötvény árfolyama a gyakorlatban akkor emelkedik (hozamcsökkenés), ha megnő a kereslet iránta, a kínálat pedig ezzel nem tart lépést. Ha oksan akarnak szabadulni egy kibocsátó kötvényétől, akkor annak a túlkínálat miatt esik az árfolyama (emelkedik a hozama).

Mi az az ETF?

Az ETF a tőzsdén kereskedett befektetési alap angol nevének rövidítése. Az ETF-ek olyan befektetési alapok, amelyeknek befektetési jegyeit bevezetik tőzsdére, így a részvényekkel megegyező módon lehet adni-venni az alapot. Az ETF-ek általában indexkövető alapok, azaz egy előre meghatározott részvényindex összetételét képezik le pontosan, így egy tranzakcióval megvásárolhatóvá téve az egyébként nehézkesen előállítható nagy részvényportfóliókat.