A magyarok erősen számítanak karácsonyi prémiumra

Pénz Euro and Dollar EBF Economy-Business-Finance Macro_Economics dollar_note euro_coins interior symbolic HORIZONTAL Euro coins (Cents) lie on a Dollar note featuring a George Washington portrait, in Osterode, Germany, 15 June 2008. Photo: F
Euro coins (Cents) lie on a Dollar note featuring a George Washington portrait, in Osterode, Germany, 15 June 2008. Photo: Frank May
Vágólapra másolva!
A magyar munkavállalók többet remélnek a karácsonytól, mint a nyugat-európai kollégáik. A Randstad Workmonitor 2014 utolsó negyedévében felvett adatai alapján hazánkban a megkérdezettek 55 százaléka számít az ünnepek alkalmából egyszeri pénzjutalomra, míg Németországban 48 százalék, az Egyesült Királyságban 43 százalék, Franciaországban 32 százalék, Dániában pedig csak 22 százalék vár bónuszt.
Vágólapra másolva!

A Randstad Workmonitor 34 országra kiterjedő, negyedévente elvégzett felmérése alapján az ázsiai és dél-amerikai országokban a leggyakoribb, hogy plusz pénzt kapnak karácsonykor az alkalmazottak, Mexikóban például a megkérdezettek 86 százaléka számít erre.

A magyarok többsége szerint a fellendülés még csak álom Forrás: DPA/AFP/Frank May

Tízből alig négy ember remél magasabb fizetést

Viszont csak a megkérdezettek 43 százaléka gondolja úgy, hogy 2015-ben növekedhet a fizetése. A közép-európai régióban a magyarok így is a bizakodóbbak közé tartoznak. Szlovákiában 32 százalék remél a jelenleginél több jövedelmet, még Belgiumban vagy Luxemburgban is kevesebben számítanak fizetésemelésre, mint Magyarországon. Svájcban, az Amerikai Egyesült Államokban vagy az Egyesült Királyságban azonban már a megkérdezettek több mint fele gondolja úgy, hogy növekedni fognak a bérek.

Mi nem számítunk konjunktúrára, a többség igen

Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója úgy véli, a teljesítmény mellett a bónuszokat és a fizetésemelést a 2015-ös várakozások is nyilvánvalóan befolyásolják. A felmérésben ezért arra is rákérdeztek, számítanak-e hazájukban a munkavállalók a gazdasági helyzet javulására . A globális átlagot nézve a többség bizakodó: 58 százalék bízik a gazdasági növekedésben. Baja Sándor hozzáteszi, hogy Portugáliában és Spanyolországban még az elmúlt nagyon kemény néhány év után is a megkérdezettek 78, illetve 87 százaléka bízik a további javulásban.

Magyarországon azonban a megkérdezettek meglehetősen borúlátóak a gazdaság teljesítményét illetően: csak 39 százalékuk vár növekedést. Mi tehát leginkább recesszióra készülünk 2015-ben. A 34 országra kiterjedő vizsgálatban ez az ötödik legalacsonyabb érték – a legpesszimistábbnak ezúttal Franciaország, Japán és Luxemburg bizonyult.