2013 közepe óta először tapasztalhattunk emelkedést a működő cégek számában. Ez alatt a csaknem hároméves időszak alatt több mint 36 ezerrel csökkent a magyarországi cégszám, majd a 2015 év végi 524 237-es mélypontot követően
2016 első negyedévének végére ez a szám már 525 ezer fölé emelkedett.
Ahogyan az alábbi ábrán is látható, az enyhe javulás ellenére még mindig elmaradunk a korábbi évek (2014 és 2015) azonos időszakainak cégszámaitól.
Ennek ellenére a tény, hogy 2015 és 2016 első negyedéve között 3,37 százalékról 1,52 százalékra csökkent a mérséklődés, további javulást jelez.
Pozitív várakozásokra adhat okot az új cégek számának minimális emelkedése is, illetve a cégmegszűnések számának visszaszorulása a 2015. első negyedéves adatokhoz képest. Ám mivel még a folyamat elején tartunk, mind az új, mind pedig a meglévő partnerek körültekintő megválasztásának kulcsszerepe van a hitelezési veszteségek csökkentésében – világít rá Keleti József a Bisnode Magyarország Country Managere.
A legtöbb új társaság az építőipari, a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységet végző és a kiskereskedelmi cégek közül került ki. 500-nál több új vállalkozás alakult az ingatlanszektorban, a nagykereskedelemben, az adminisztratív és szolgáltató tevékenységet végző területeken.
Fontos viszont kiemelnünk, hogy
a kis- illetve nagykereskedelemben ezek a számok komoly visszaesést jelentenek
az egy évvel korábbi cégalapítási számokhoz képest. A kiskereskedelemben 19,88 százalékkal kevesebb, míg a nagykereskedelemben 27,69 százalékkal kevesebb vállalkozás alakult, mint 2015 első negyedévében.
A kisebb cégszámokkal rendelkező ágazatok közül dinamikusan növekedett a piacra lépők száma a számítástechnikai, elektronikai és optikai terméket gyártó, a gépipari és a gumitermékek gyártó cégek körében (175 százalék, 87,5 százalék, illetve 78,57 százalékkal), míg nagyobb csökkenés a papíripart jellemezte, ahol 22,22 százalékkal kevesebb új cég alakult, mint egy évvel korábban.