Megint reszketünk a munkanélküliségtől

burkoló családi ház csempe dolgozik építkezés építőipari munkás ÉPÜLET épület belső Foglalkozás FOTÓ FOTÓ ÁLTALÁNOS FOTÓTÉMA fugáz fürdőkád fürdőszoba HÉTKÖZNAPI Lakóépület munka közben padlólap SZEMÉLY
Szolnok, 2015. december 22. Szakember dolgozik egy saját erőből épülő családi házban Szolnokon 2015. december 22-én. A kormány a magánépítkezőknek is biztosítaná az alacsonyabb lakásépítési áfát, miután a vállalkozók által épített új lakásokat a parlament döntése szerint januártól 27 százalék helyett már csak 5 százalék áfa terheli a következő négy évben. MTI Fotó: Bugány János
Vágólapra másolva!
Februárban a januári magas szinthez képest egy éve nem látott mértékben csökkent a GKI-konjunktúraindex. Minden ágazatban és a fogyasztók körében is romlottak a várakozások, de így is meglehetősen optimista hangulatot tükröznek – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. felméréséből, amelyet az Európai Unió támogatásával készít. 
Vágólapra másolva!

A konjunktúraindex a januári 1,0 pontról mínusz 1,8 pontra romlott, az üzleti bizalmi index 7,2 pontról 4,7 pontra, a fogyasztói bizalmi index pedig mínusz 16,6 pontról mínusz 20,2 pontra csökkent februárban.

Senki sem derűlátó

Az üzleti bizalmi index minden ágazatban esett, de a kereskedelemben csak egészen minimálisan. Az ipari bizalmi index februári csökkenése sem nagy, de az elmúlt hónapok hullámzásai következtében értéke a tavaly tavaszi szintre került. Februárban januárhoz képest nem változott a termelési helyzet megítélése, és kissé javultak a termelési várakozások, romlott viszont a rendelésállományokról – ezen belül az exportrendelésekről – és a készletekről alkotott vélemény.

Az építőipari bizalmi index 2015 eleje óta egy szűk sávban ingadozik, a mostani csökkenés a nyári mélypont megközelítését jelenti. Februárban az előző háromhavi termelés megítélése és a rendelésállomány értékelése is számottevően romlott.

Az építőiparban is kivárnak Forrás: MTI/Bugány János

A kereskedelmi bizalmi index hibahatáron belül csökkent, így továbbra is az elmúlt immár több mint két évet jellemző, viszonylag keskeny sáv közepén maradt. Az eladási pozíció megítélése a csökkenőnek érzett készletszint mellett rosszabb lett, míg a rendelések várható alakulását a januárihoz hasonlóan minősítették a válaszadók – közölték.

A szolgáltatói bizalmi index a januári megugrás után februárban annál kevésbé, de érezhetően csökkent. Kedvezőtlenebbé vált az üzletmenet, az elmúlt időszaki és a várható forgalom megítélése is.

Megint félünk a munkanélküliségtől

Az elemzés szerint a foglalkoztatási hajlandóság az építőipar kivételével – ahol nem változott – minden ágazatban gyengült, és

kissé erősödött a lakosság munkanélküliségtől való félelme is.

Az áremelési szándék az iparban kissé gyengült, a többi ágazatban viszont erősödött, miként a fogyasztók inflációs várakozása is. Az építőiparban az áremelésre törekvő cégek aránya februárban hosszú idő után érdemben meghaladta az árcsökkenést valószínűsítőkét, de a többség továbbra is változatlan értékesítési árakkal kalkulál. A magyar gazdaság kilátásait minden ágazat a januárinál érezhetően kedvezőtlenebbnek látta, és kissé pesszimistább lett a lakosság is.

Megint attól tartunk, hogy kirúgnak bennünket a munkahelyünkről Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

A GKI fogyasztói bizalmi index februárban háromhavi emelkedést követően őszi szintjére csökkent. A fogyasztók következő egy évben várható pénzügyi helyzetüket és

megtakarítási képességüket sokkal kedvezőtlenebbnek ítélték, mint januárban.

A lakosság a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek jelenre vonatkozó vásárlási lehetőségét javulónak, a következő egy évre vonatkozót viszont kissé romlónak érzékelte – áll az elemzésben.