Eljött a nagy visszatérés ideje

befektetés tőzsde jövő kilátás távcső
Vágólapra másolva!
A piacok jellemzője, hogy nagy emelkedés vagy esés után előbb-utóbb visszakorrigálnak. Az elmúlt öt év nagy bukója egyértelműen a nyersanyagpiac volt, így egyre izgalmasabb a kérdés, mikor indul el a korrekció, amit már befektetőként is érdemes meglovagolni. A K&H Alapkezelő befektetési szakemberei szerint már most érdemes a nyersanyagárakkal együttmozgó befektetési eszközöket keresni.
Vágólapra másolva!

2015-től sokan a nyersanyagpiac helyreállását várták, ezzel szemben - a kitermelési verseny erősödése és a kínai növekedés lassulása miatt - elmaradt a jó teljesítmény. „A piacok jellegzetessége, hogy az eufória és a pesszimizmus is túlzottan el tud uralkodni. Azonban ha egy befektetési eszköz túl messzire elmegy akár pozitív, akár negatív irányba, törvényszerű, hogy onnan vissza is korrigál. Kedvező befektetési lehetőségeket keresve ezért

és azt megvizsgálni, fennáll-e még az esést okozó fundamentális ok, vagy lassan elindul a korrekció” - mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Jöhet a nagy visszatérés Forrás: Bloomberg, K&H Alapkezelő

Az idei év ilyen nagy visszatérői lehetnek a nyersanyagok. Az elmúlt öt évben a túlkínálatos nyersanyagpiacon nem csak az olaj, de az ipari és a nemesfémek is sokat zuhantak. Ebben óriási szerepe volt azoknak a változásoknak, amelyek az elmúlt években meghatározták a világgazdaság nyersanyag kereslet-kínálatát. Az átalakuló kínai gazdasági modell jóval kisebb mértékű gazdasági növekedést produkál, a kevesebb infrastruktúra-fejlesztés pedig nyilvánvalóan kisebb nyersanyagigénnyel is jár.

A kínálati sokkot az okozta,

hogy az USA - a palaolaj-forradalom eredményeként - 4 év alatt összesen 60 százalékkal, az OPEC pedig napi 1 millió hordóval növelte a kitermelést, miközben Irak után már Irán is visszatér a világpiacra.

Mi lehet a folytatás?

Az olyan nyomasztó negatív jóslatok ellenére, amelyek azt mondják, hogy akár 10-20 dollárig is lemehet az olaj hordónkénti ára, komoly csődkockázatnak kitéve ezzel az olajkitermelő országok (Venezuela, Azerbajdzsán…), illetve olajcégek egy részét, valójában a fundamentumok már nem romlanak az olaj piacán. A kitermelők haladnak a megegyezés felé, és világszerte drasztikusan, közel negyedére csökkent az aktív fúrótornyok száma. Közel van tehát a trendforduló,

a nyersanyag kapcsolt befektetések ezért vonzó célpontot jelentenek.

Ezt igazolja az is, hogy a K&H Gazdaság és Befektetés konferencia intézményi befektetőinek többsége (58 százalék) szerint a nyersanyag lesz az idei legjobb befektetési története.

„A piac azonban még nem tisztult meg! A folyamat már elindult, de még hosszú időt vehet igénybe, hogy eltűnjön a túlkínálat. Mivel a határidős nyersanyagpiacokon csak 10-20 százalékkal magasabb árakon lehet pozíciót felvenni, ezért a direkt nyersanyagkitettség helyett a nyersanyagárakkal együttmozgó befektetési eszközöket kell keresni, mint amilyenek a nyersanyag kapcsolt részvények (olaj- és bánya részvények), vagy a „nyersanyag” devizák (norvég korona, ausztrál dollár). Ezekből fokozatosan lehet pozíciót építeni” - javasolja a befektetési szakember.