Ezek most a világ legnagyobb olajvállalatai

PetroChina
--FILE--Cars are being refueled at a gas station of PetroChina, a subsidiary of CNPC (China National Petroleum Corporation), in Fuzhou city, southeast China's Fujian province, 30 July 2015. PetroChina, China's biggest oil and gas producer, reported a 63 percent drop in its first-half profit, with earnings upstream and in the marketing segment both taking a hit from lower prices. Net profit declined to 25.4 billion yuan ($3.97 billion) in the first six months of 2015, from 68.1 billion yuan a year ago, the state-controlled company said on Thursday (27 August 2015) in a filing with the Hong Kong bourse. In April, PetroChina reported a 82 percent slump in net profit for the first quarter.
Vágólapra másolva!
Két kínai vállalat vezeti a világ legnagyobb olaj- és gázvállalatainak listáját. A két cég együtt több mint 500 milliárd dolláros bevételt produkált 2020-ban, megelőzve olyan óriásokat, mint a Saudi Aramco vagy a BP.
Vágólapra másolva!

Kínai vállalatok vezetik a világ legnagyobb olaj- és gázvállalatainak listáját – derül ki egy friss összesítésből, amely a 2020-as vállalati bevételeket vizsgálta. Úgy tűnik tehát, hogy az olajpiac általános tavalyi megrendülése ellenére a sikeres kínai járványkezelés 2020-ban megtámogatta az ország olajcégeit is.

A Statista összesítése azonban kiemeli, hogy

a 2020-as bevételek még így is 25-35 százalékkal maradnak el a 2019-es szintektől.

A Forbes Global 2000 listája szerint a dollárban számolt vállalati bevételek széles körben jelentősen csökkentek az olaj- és gázcégek körében. A Royal Dutch Shell bevételei például több mint 50 százalékkal zsugorodtak, míg az amerikai óriás, az Exxon Mobil bevételei 35 százalékkal szakadtak be, de a Chevronnál is 40 százalékos volt a csökkenés a 2019-es szinthez képest.

A világ legnagyobb olaj- és gázvállalatainak toplistája az alábbi grafikán látható.

A világ legnagyobb olaj- és gázvállalatai - a 2020-as évi bevételek alapján (milliárd dollár) Forrás: Statista

Az orosz energiacégek közül csupán a Gazprom fért be a top 10-es listára, miközben a Rosneft lecsúszott az élbolyból, ahogy kiszorította az amerikai Marathon Petroleum.

Az összesítés hangsúlyozta, hogy bár a százmilliárdos nagyságrendű éves bevételek nem szokatlanok (még válságidőszakban sem) az energiacégek körében,

a bevételek mégis jelentős kilengéseket tudnak produkálni, mivel számos tényező befolyásolja a cégek teljesítményét – például a változó olajár.

Végül érdemes kiemelni, hogy a szaúdi állami olajóriás, Saudi Aramco új szereplőként lépett be a listára 2018-ban, miután először közölt nyilvánosan éves pénzügyi eredményeket. Korábban a vállalat számai lényegében titkosak voltak, miután a céget az 1970-es években államosították.