Hogyan válasszunk vitamint? Óriási különbségek vannak közöttük

vitamin szedése
Ha gyógyszertárban vásárolsz, szakszerű tanácsokat is kaphatsz a választott vitamin készítmények mellé
Vágólapra másolva!
A jó minőségű vitamin ritka, mint a fehér holló. Sokan nem bíznak a vitaminkészítményekben. Bizalmatlanságuk mondhatni egyáltalán nem alaptalan. Azonban van választásunk, ezért ajánlott jól megfontolni, mit támogatunk. Sokat hallani arról is, hogy nem mindegy, hogy egy vitamin szintetikus, vagy növényből kivonatolt - írja a Magyarmezogazdasag.hu.
Vágólapra másolva!

Vitamin és vitamin között óriási különbségek vannak. Ezért az ezeket tartalmazó készítményekkel akár komoly gondok is lehetnek.

Tehát akár az egészségünk is múlhat azon, hogy melyik készítményt emeljük le a polcról.

A vitaminok különösen érzékeny anyagok, köztük és az ásványi anyagok között pedig szövevényes, szinte már szappanoperába illő kapcsolat van. Optimális esetben jó minőségű vitaminokhoz juthatnánk a táplálékainkból, de ehhez egyidejűleg rengeteg feltételnek kellene teljesülnie. Az utóbbi huszonegynéhány évben folytatott kutatások arra derítettek fényt, hogy

a terményeink vitamintartalma jelentősen lecsökkent.

Két információt keressünk a csomagoláson, a táblázatot és az összetétel felsorolását.

Ha gyógyszertárban vásárolunk, szakszerű tanácsokat is kaphatunk a választott vitaminkészítmények mellé Forrás: 123rf.com

Molekulaforma

Elsődleges fontosságú a jó minőségű és biztonságos molekulaforma. Lehetnek olyan formák is, amelyek hatástalanok, mert túl stabilak, inaktívak, és vannak egyenesen veszélyesek is, pl.: az oxidok feldolgozása során egy reaktív oxigéngyök szabadul el, aminek az elfogásához a szervezetnek antioxidánsra lesz szüksége, és a hasznosulásának hatásfoka is elhanyagolható.

Szigorúan ajánlott messzire elkerülni azokat a készítményeket, amelyek cianokobalamin formában tartalmazzák a B12-vitamint, mert ciánnal szennyezik a szervezetet, amelyet aztán szintén közömbösítenie kell a testnek.

A minőségi termékek metil-, hidroxi- vagy adenozil- kobalamint tartalmaznak. A folsav azon túl, hogy inaktív, még káros is, mert miután sok emberben nem tud foláttá alakulni, felhalmozódik a vérben és még az aktív folát a sejtekbe jutását is akadályozza. A magasabb folsavszint maga után vonja a homociszteinszint emelkedését, ami gyulladásos folyamatokat indít el, és károsodásokat, lerakódásokat eredményez az érfalakon. Az erek átmérőjének csökkenése pedig elvezet a kardiovaszkuláris problémák kialakulásához.

Biológiai hasznosulás

Ez azt jelenti, hogy a vegyület képes-e elérni a neki tulajdonított hatást. Nagy segítségünkre lesz, ha készítünk egy kis listát a kiválóan hasznosuló formákról, mert így könnyebben megy az ellenőrzés. A vegyület hasznosulását befolyásolja a környezet, hogy vannak-e mellette segítők, gátlók, valamint aktív-e, hogy a szervezet közvetlenül vagy minimális befektetéssel tudja-e hasznosítani.

A nem aktív formákkal az a legnagyobb gond, hogy akár több különféle enzim, vitamin, ásványi anyag (pl.: magnézium, cink, kalcium) jelenlétére és

a máj egészséges működésére is szükségük van a hasznosulásához.

Bármelyik hiányában, nem játszódik le megfelelően az átalakulás, és végső soron abszolút semmi garancia nincs arra, hogy hozzájutunk a készítmény vitamintartalmához. Olykor csak néhány betűn múlik, mint például a B6-vitamin esetét vizsgálva a piridoxin-5'-foszfát az átalakulásához a szervezet erőforrásait igénybe vevő inaktív forma, a piridoxál-5'-foszfát pedig az aktív forma. Összefoglalva az aktív vitaminformák bevitele nem csak a szervezet számára kíméletesebb megoldás, hanem hatékonyabb is.

Ellenőrizzük az ajánlott beviteli értékeket, hogy tudjuk, miből mennyit kellene tartalmaznia készítménynek Forrás: Phanie/GARO/PHANIE/Garo

Hatóanyagtartalom

Érdemes feljegyezni az ajánlott beviteli értékeket, hogy tudjuk miből mennyit kellene tartalmaznia készítménynek. Gyakran a hatástalanság küszöbét súrolják a mennyiségek, ezért különösen a kifejezetten drágának (pl.: metil-kobalamin, adenozil-kobalamin, folát, transzformájú menakinon 7, tokoferolok és a tokotrienolok) számító hatóanyagokat vegyük górcső alá.

A jelenleg érvényben lévő ajánlási rendszer abban az időszakban született meg, amikor a hiánybetegségek elkerülése volt a cél. Tehát nem a szervezet optimális működésének biztosítása, az egészségmegőrzés, hanem a baj elkerülése.

A címkéken rendszeresen feltüntetett NRV százalékok tehát csak az optimális zóna legelejét jelentik, a valóságban jellemzően nagyobb dózisokra van szükségünk az egyes mikrotápanyagokból.

Hatásfokozás

A vitaminok között is vannak örök barátságok, de sajnos összeférhetetlenségek is. Emiatt bukik el aztán rengeteg multivitamin, amely egy tablettába sűríti magába az összes vitaminból a napi beviteli ajánlásnak megfelelő adagot, jobb esetben néhány ásványi anyaggal megtoldva.

A vitaminok és ásványi anyagok kapcsolása egy készítményben alapvetően jó megoldás, azonban a megvalósítás módja nagyon nem elhanyagolható.

Szinergiának nevezzük azt a kapcsolatot, amelyben egymást kölcsönösen támogató vegyületek vannak jelen. pl.: a D3-vitamin mellé hasznos némi A-vitamint, jó minőségű K2-vitamint és magnéziumot adni, jó páros alkotnak a B6-vitamin és a magnézium, illetve az L-aszkorbinsav és a bioflavonoidok is.
Az antagonizmus éppen ellenkezőleg egy kedvezőtlen dolognak tudható be, mivel a vegyületek csökkentik vagy gátolják egymás hatását, előfordulhat ugyanis, hogy éppen egymás konkurensei, mint például a kalcium és a magnézium, amelyek pótlását ezt elkerülendő, ajánlott időben egymástól távol megejteni.