Helyszíni riport: Irakban mindenki fél

Vágólapra másolva!
Egy Bagdadból kimenekült sofőr szerint az iraki hadsereg katonái megpróbálják visszatartani az északra menekülőket, az iraki fővárosból csak a kevésbé ellenőrzött mellékutakon lehet kijutni. A Bagdadból kijutottak szerint Irakban mindenki fél a háborútól, már a katonák is tudják, nem győzhetnek - jelentette a helyszínről az MTI-nek Peremiczky Attila újságíró.
Vágólapra másolva!

Az Irak elleni csütörtök hajnali amerikai támadás ellenére napközben viszonylagos nyugalom uralkodott az Irak északi részén, a török határ közelében fekvő településeken. A török hatóságok a hadművelet megkezdése után lehetővé tették, hogy néhány újságíró a török-iraki határt átlépve elmenjen a határvonaltól 40 percnyi útra fekvő Zahúig. A település környékén még nem volt érezhető a hadművelet hatása. Az emberek egy részre a szokott módon reggel munkába indult, az iskolákban nem szünetelt a tanítás. Az üzletek egy részre azonban már nem nyitott ki - jelentette a helyszínről Peremiczky Attila, a Budapesti Nap munkatársa.

Dél felől érkező kamionosok beszámolója szerint az észak-iraki repülési tilalmi övezet majd minden városában nyugodt a helyzet, bár Erbil és Moszul térségében láttak családokat, akik északabbra húzódtak. Egy Bagdadból visszatérő sofőr Zahúban elmondta: az iraki hadsereg katonái megpróbálják visszatartani az északra menekülőket, s az iraki fővárosból csak a kevésbé ellenőrzött mellékutakon lehet kijutni.

Sosem voltam annyira boldog, hogy Törökországba értem, mint most - mondja Cuma Timur. - A hajnali bombázáskor még Bagdad határában voltam. Háromszor állítottak meg az iraki katonák, mindháromszor megvertek. Nem jutok ki élve Irakból, mondták, de néhány botütés vagy pofon után mindig tovább engedtek. Az úton végig kihalt volt minden. Az északi zóna határáig, bár nincs igazi határ, alig láttam embert. Irakban mindenki fél a háborútól. A katonák is tudják, nem győzhetnek - fűzte hozzá.

A hajnali amerikai bombázásokat követően a török hadsereg megerősítette a török-iraki határszakasz védelmét. Ez érezhető volt mind Zahúnál, mind a török határhoz közel fekvő kis észak-iraki településeken. Észak-iraki katonai források szerint jelenleg már több mint 60 ezer török katona tartózkodik iraki területen, mintegy 10 kilométeres térségben.

Az [origo] Irak-oldala/irak/index.htmlHírek az iraki háborúról

Az intenzív katonai mozgás mellett a humanitárius szervezetek is növelték jelenlétüket a térségben. Felépült egy 50 ezer menekült befogadására alkalmas tábor, amelyet a törökországi Vörös Félhold - a Vöröskereszt mintájára működő segélyszervezet - működtet. Serdar Günnel, a szervezet ankarai központjának silopi koordinátora elmondta, hogy a tábor már most alkalmas a menekültek fogadására, de a Vörös Félhold egyelőre nem számol nagyobb menekültáradattal.

Bár az amerikai egységek megkezdték a támadást Irak ellen, egyelőre nem érkezett sok menekült a török-iraki határra. Értesüléseink szerint mintegy 8-10 ezer, zömében kurd nemzetiségű iraki hagyta el lakóhelyét, de eddig mindössze néhány menekült regisztráltatta magát a határ iraki oldalán. Véleményem szerint csak az északi hadműveletek megindulását követően számolhatunk jelentős menekülthullámmal, de akkor az Irakot Törökország felé elhagyni szándékozók száma elérheti a 200-250 ezret is - tette hozzá a Vörös Félhold munkatársa.