Hónapok óta az utcai harcokra készülnek az amerikaiak

Vágólapra másolva!
Hónapok óta az utcai hadviselésre készíti az Egyesült Államok katonáit. Bár az amerikai hadsereg igyekszik elkerülni, hogy városi hadviselésben kelljen megtörnie az iraki hadsereget, a legtöbb szakértő szerint elkerülhetetlenek lesznek a rengeteg áldozattal járó utcai harcok. Katonai szakértők szerint a városi hadviselés akár a szövetségesek stratégiai és politikai vereségét is hozhatja.
Vágólapra másolva!

A rengeteg áldozatot követelő utcai harcoktól tartanak leginkább a szövetséges csapatok. Paul Beaver, a BBC katonai elemzője szerint a szövetségesek éppen ezért nem hatoltak be Bagdadba és több iraki nagyvárosba. Ahová viszont bejutottak - így például Umm Kaszrba és Bászrába -, ott jelentős veszteségeket szenvedtek. Beaver úgy vélte, hogy az amerikai-brit haderő csak körbezárja a városokat és arra vár, hogy az iraki csapatok kijöjjenek a nyílt terepre, vagy megadják magukat.

Az [origo] Irak-oldalahttp://www.origo.hu/irakTérkép a stratégiai pontokrólhttp://javascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep_telepulesek/terkep.html', 500, 620) Térkép a hadműveletekrőlhttp://javascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep/terkep.html', 500, 620)Friss hírek az iraki válságról SMS-ben/o-mobil/hirek/20030319friss.html

Az iraki csapatok azonban vélhetően a városokban, utcai harcokban szeretnék eldönteni a háborút. Az 1991-es Öböl-háborúban Irak rengeteg katonát veszített a sivatagi harcok során. Most viszont az elemzők szerint úgy tűnik, hogy tanultak korábbi hibájukból: feladják a nyílt terepen lévő állásaikat és a városok védelmére koncentrálnak. Az utcai küzdelem ugyanis az egyetlen olyan harci forma, amelyben nem érvényesül a szövetségesek elsöprő erőfölénye.

Az Irak elleni háború kitörése előtt az iraki lapok sokat cikkeztek az Egyesült Államok korábbi fegyveres konfliktusairól. Az amerikai hadseregről szóló iraki cikkek gyakran elemzték az Egyesült Államok 1993-as szomáliai behatolását, amikor 18 amerikai katona vesztette életét Mogadisu sikátoraiban.

Forrás: EPA
Nem tudhatják, hol az ellenség

Brit védelmi szakértők szerint az iraki elit csapatok, a Köztársasági Gárda egységei is a városi harcokra készülnek, a hadviselésnek ebben a formájában a legképzettebbek. A gárda egységei már be is rendezkedtek Bagdad védelmére. Az iraki fővárostól 50 kilométerre ásták be magukat.

Irak minden bizonnyal tudatosan igyekszik a városok ostromára kényszeríteni a szövetségeseket. Szaddám Huszein hétfőn az iraki televízióban mondott beszédében kijelentette: "ellenségeink maguk mögött hagyták a sivatagot, de most ütköznek majd az igazi ellenállásba csapataink és a lakosság részéről egyaránt".

A szövetségeseknek így várhatóan utcáról utcára kell majd megkezdeniük az iraki városok ellenőrzéséért. Ezért azonban a szakértők egybehangzó véleménye szerint drágán megfizethetnek. Ha ugyanis az utcai összecsapások elhúzódnak, akkor a szövetségeseknek komoly áldozatokkal kell számolniuk. A szövetséges csapatok legnagyobb veszteségeiket már eddig is a városoknál szenvedték el.

Forrás: EPA
Sok civil áldozatául eshet az utcai harcoknak

"Az alapvető probléma a városi hadviseléssel, hogy az épületeket, az utcákat, a hidakat és a civileket is le kell győznöd. Nem tudsz távolsági fegyvereket használni, és nincs rálátásod a terepre sem" - mondta a BBC-nek Tim Ripley, a lancesteri egyetem védelmi tanulmányok intézetének oktatója. "Egyszerűen nem tudod, hogy hol az ellenség, ezért nem tudsz végezni vele a hagyományos módszerekkel" - vélekedett Ripley.

Az utcai harc a legnehezebb módja a modern hadviselésnek, melyben sok védő és támadó is életét veszti. Az utcáról utcára zajló küzdelem így akár a szövetségesek stratégiai és politikai kudarchoz vezethet, vélik a szakértők. A sok amerikai, brit és iraki áldozat és az elkerülhetetlen civil halottak ugyanis megkérdőjelezhetik a háború értelmét. A Pentagon New York Timesnak nyilatkozó tisztségviselői szerint ezért a szívós iraki utcai harc akár arra is kényszerítheti a szövetségeseket, hogy lefújják az Irak elleni háborút.

Az amerikai hadsereg az elmúlt évtizedben Afganisztánban, Boszniában, Koszovóban és Szomáliában szerezhetett tapasztalatokat az utcai hadviselésben. Az Irak elleni támadás megindítása előtt ezen kívül tartottak egy nagyszabású hadgyakorlatot Kuvaitban, ahol a városi hadviselésre készítették fel a katonákat. A kiképzésben a 3. gyalogoshadosztály vett részt. A hadosztály katonái már a háború második napján megindultak Bagdad felé.

A januári kiképzésen részt vevő katonák ugyanakkor vegyes érzelmekkel nyilatkoztak a hadgyakorlatról az ABC-nek. Mint mondták, egész más elfoglalni egy sivatagi tábort, mint valódi épületek között, valódi utcákon harcolni az ellenséggel, akár utcasarokról utcasarokra, lakásról lakásra, szobáról szobára. A katonák szerint problémát jelenthet az is, hogy a hadgyakorlaton olyan körülményeket nem lehetett modellezni, mint egy civilekel teli piac. "Nem az a baj, ha a hadgyakorlaton elveszted egy embered. A baj az, ha a háborúban esik el egy katonád" - vélekedtek a gyakorlat résztvevői.