Torgyán József elkoboztatott egy vele készült interjút tartalmazó kazettát<br/>

Vágólapra másolva!
Hétfő délelőtt visszakapta a Duna TV a Torgyán József által elkoboztatott kazettát, majd az aznap esti Híradóban elnézést kért a televízió Torgyántól. A miniszter vasárnap provokatívnak minősített egy újságírói kérdést, ezért elkérte az interjút tartalmazó kazettát, majd a Köztársasági Őrezred tisztje - aki Torgyánt védte - igazoltatta az újságírónőt. A Duna TV elismerte a provokációt, és több, napközben elhangzott nyilatkozattal szemben közölték: Torgyán nem adott utasítást a kazetta elkobzására.
Vágólapra másolva!

Torgyán József

Dicső Anikó nem kívánt nyilatkozni az ügyben az [origo]-nak, de Marosi Barna, a Duna TV alelnöke válaszolt az üggyel kapcsolatos kérdéseinkre. Szerinte a riporternő egy hosszú, szakmailag ügyetlen, valóban provokatív kérdést tett fel, mely leginkább egy ügyészi vádirathoz hasonlított. A kérdést egész nap homály övezte, míg hétfő este 9 órakor a Duna TV Híradójában fel nem olvasták. A Torgyán és a Duna TV szerint provokatív kérdés lényege így hangzik: "...a miniszter úr lépései az agrárkérdés megoldásában sorra széthúzást, szétválást okoznak. Hogyan kívánja megoldani ezt a helyzetet?..."

Marosi információja szerint Torgyán az interjú után elkérte a kazettát, melyet az operatőr és a technikus önként átadott a minisztert védő Köztársasági Őrezred tisztjeinek. Ezt követően egy nő Torgyán munkatársai közül, elkérte Dicső Anikó személyes adatait, melynek kiadását a riporter megtagadta. Ekkor, a feltehetően titkári feladatokat ellátó hölgy az őrezred egy tisztjéhez fordult segítségért, akinek Dicső már átnyújtotta igazolványát.

A Földművelésügyi Minisztérium hétfő délelőtt visszaküldte az elkobzott kazettát a Duna Televíziónak. Ezt követően Marosi Barna közölte: "a Duna TV hamarosan nyilatkozatot tesz közzé az ügyben. A nyilatkozat végső megfogalmazására csak a FVM-ből várt fax megérkezése után kerül sor, amelyben a minisztérium közli saját álláspontját. A Duna TV a nyilatkozatban várhatóan elismeri, hogy a kérdés provokatív volt, ugyanakkor a televízió vezetősége elítéli, hogy rendőri fellépésre került sor, és a kazettát elkobozták. A Duna TV vezetősége a nyilatkozaton túl további lépéseket nem tervez, a kazetta visszakapásával részükről lezártnak tekintik az ügyet. A televíziót felügyelő kuratórium viszont várhatóan egy héten belül összeül, és valószínűleg panasszal fordul az ORTT-hez (Országos Rádió és Televízió Testület)."

Ehhez képest nyilatkozat helyett a Duna TV helyreigazítást közölt Torgyán József kérésére, melyben ismertették a kérdést, és elnézést kértek a minisztertől. Továbbá a következő hangzott el a Híradóban: "Torgyán nem utasított senkit a kazetta elvételére, azt a miniszter úr titkárnőjének kérésére az operatőr önként adta át."

Ennek az utóbbi mondatnak két rendőrségi nyilatkozat, és Marosi Barna délelőtti közlése is ellentmond.

Gémesi István dandártábornok, a Köztársasági Őrezred parancsnoka az érintett testőr jelentése alapján nyilatkozott [origo]-nak. E szerint Torgyán kikérte magának a kérdést, és következőt mondta: "Kérem szépen a muster-szalagot, és legyen szíves közölni az adatait és a nevét." Ezt követően a stáb önként átadta a kazettát Torgyán testőrének, majd az őrezred tisztjével kölcsönösen megmutatták egymásnak igazolványaikat. A köztársasági őrezred tagjai rendőrök, igazoltatási joguk van, így teljesen szabályosan jártak el vasárnap Ópusztaszeren - állítja a dandárparancsnok. Ugyanakkor erőszakot nem alkalmazhattak volna a tisztek a kazetta elvételénél. Így ha önként nem adta volna át a stáb a felvételt, Torgyánnak nem lett volna lehetősége megszerezni azt.

Orbán Péter országos rendőrfőkaptány a történet harmadik változatát ismeri. Eszerint az illetékes parancsnok az esettel kapcsolatban annyit jelentett, hogy a védett vezetőnek "valamilyenfajta nyilatkozatbeli problémája" volt. Ezért elkérte a kazettát azzal, hogy a miniszter nem járul hozzá a nyilatkozathoz. Eközben Torgyán József már egy másik riporternek nyilatkozott, emiatt a Köztársasági Őrezred beosztottja vette át a kazettát, amelyet átadott a miniszternek.
- Semmiféle elkobzásról nem tudok - mondta Orbán Péter. Hozzátette: az elkobzás bírói intézkedés, a rendőrség csak lefoglalhat. - Amennyiben hivatalos bejelentés érkezik az ügyről, azt kivizsgáljuk - tudatta.

Mind a dandártábornok, mind a rendőrfőkapitány nyilatkozatából az derül ki tehát, hogy Torgyán kérte a kazetta elvételét. A titkárnő szerepe itt homályban marad.

Szikinger István jogász szerint jogilag két szempontból lehet aggályos az ügy. Egyrészt Torgyán nem utasíthatja a törvény szerint az őt őrző rendőröket, így igazoltatásra sem szólíthatja fel őket (a 160/96-os kormányrendelet értelmében). Saját hatáskörükben azonban szabadon igazoltathatnak, így szinte bizonyíthatatlan, ha jogsértés történt. Ugyanakkor a kazetta elvétele sem lehetett jogszerű, bár ez ügyben nem lehetne eljárást indítani, hiszen a stáb önként adta át a szalagot, és a minisztérium már visszaszolgáltatta azt a Duna TV-nek. A sajtószabadság megsértése miatt lehetne esetleg polgári peres eljárást indítani Torgyán ellen, akkor esetleg bocsánatkérésre szólíthatná fel a bíróság a politikust.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban egész nap senki sem volt hajlandó nyilatkozni az ügyben, azt javasolták, hogy várjuk meg a Duna TV helyreigazítását, abból majd minden kiderül.


Magyari Péter

Ajánló: