Magyarországon kisebb a különbség a nők és a férfiak keresete között, mint az Európai Unióban<br/>

Vágólapra másolva!
Európa szinte minden országában többet keresnek az ugyanolyan beosztásban dolgozó férfiak, mint a nők. Nagy-Britanniában egy hétfőn ismertetett tanulmány szerint 20 százalékkal alacsonyabb órabért kapnak a nők, mint az ugyanazt a munkát végző férfiak. Életük során tehát átlagosan 200 ezer fonttal, 83 millió forinttal járnak jobban a férfiak. Magyarországon ennél kisebb - csak 13 százalék körüli - az eltérés a nemek között a fizetések terén.
Vágólapra másolva!

Azok az angol nők, akik a családjuk helyett a karriert választják, életük során 200 ezer angol fonttal keresnek kevesebbet, mint az ugyanolyan beosztásban lévő, hasonló végzettséggel rendelkező férfiak. Akik viszont gyereket szülnek, anyagilag még rosszabbul járnak: hosszabb időre kiesnek az aktív pénzkeresők közül, ráadásul pont abban az életkorban, amikor a legjobban kereshetnének - írta a BBC.

Nagy-Britanniában a nők átlagosan 20 százalékkal alacsonyabb órabért kapnak, mint a férfiak. A legkisebb jövedelmi különbség a diplomások között tapasztalható. Itt ugyanis a nők átlag 143 ezer fonttal (59 millió forint) keresnek kevesebbet, mint az ugyanolyan képzettséggel rendelkező férfiak. Az érettségizettek már 200 (83 millió forint) ezer fonttal visznek kevesebbet haza. A legrosszabbul az alapfokú végzettséggel rendelkező hölgyek járnak. Ők 241 ezer fonttal kevesebbel kell hogy beérjék életük során - a londoni közgazdaság-tudományi egyetem hétfőn nyilvánosságra hozott felmérése szerint.

Nagy-Britannia az uniós tagállamok között a 10. a férfiak és a nők közötti jövedelemkülönbségek terén. Az országok közötti különbségek azonban nem jelentősek: szinte minden tagállamban 20 százalék körüli az eltérés.

A nők hátrányos helyzetének egyik oka, hogy - a tanulmány készítői szerint - a nők kevésbé rámenősek, mint a férfiak, amikor főnökeikkel meg kell állapodniuk fizetésükről. Emellett a szülés és a gyereknevelés ideje alatt is jelentős bevételektől esnek el.

Juliet Mitchell, a cambridge-i egyetem kutatója állítja: a nők azért keresnek életük során sokkal kevesebbet, mert pontosan abban az életkorban - 25 és 40 évés koruk között - kerülnek ki a munkaerőpiacról, amikor a legtöbb pénzt kereshetnék.

Az angliai Egyenlő Lehetőségek Bizottsága arra biztatja a nőket, hogy tudják meg, mennyit keresnek azonos beosztásban lévő férfi kollégáik, és követeljék, hogy ők is ugyanannyit kapjanak. Emellett szeretnék elérni, hogy a jövőben minden vállalat küldje el a bizottságnak a bérlistákat. Ahol eltérést találnak az azonos beosztásban dolgozó férfi és a női alkalmazottak fizetései között, felszólítják a céget a diszkrimináció megszüntetésére.

A nők Magyarországon is kevesebbet keresnek, mint a férfiak, de kevésbé rossz a helyzetük, mint az Európai Unió országaiban vagy az Egyesült Államokban. Nálunk az 1990-es évek elején még 20 százalék körüli volt a nemek közötti jövedelemkülönbség. Ma ez 13 százalékra csökkent. Az EU-ban még mindig 20 százalék körüli ez a szám, az Egyesült Államokban pedig 22 százaléknyi.

Nálunk azért kisebb a különbség, mert a munkaerőpiac folyamatosan szűkült az utóbbi években. A munkanélküliség '90-es évekbeli növekedése miatt csak a képzettebb, talpraesettebb nők tudták megtartani munkahelyüket. Az unió tagállamaiban viszont éppen fordított a helyzet: az utóbbi években egyre több munkahely létesül, így a kevésbé képzett nők is taláhatnak állást, de csak kevesebb pénzért, mint a férfiak - mondta Lévai Katalin, az ELTE szociálpolitikai tanszékének munkatársa.

A férfiak és a nők közötti jövedelemkülönbségeket sokszor nem lehet vizsgálni. A legtöbb esetben nem lehet ugyanis pontosan körülírni, hogy mi számít azonos szintű végzettségnek. Sok munkahelyen ráadásul nincs két teljesen ugyanolyan beosztás, a kisebb különbségek miatt lehetnek nagyobb fizetésbeli különbségek is - folytatta Lévai.

Magyarországon a közalkalmazottaknál a legkisebb az eltérés: mindössze 6 százalékos. Ez a kis különbség abból adódhat, hogy a közalkalmazotti törvény részletesen előírja, milyen feltételek alapján kell megállapítani valakinek a fizetését. A vezetőknek persze így is lehetőségük van arra, hogy saját belátásuk szerint kismértékben eltérjenek az előírástól.

A magáncégeknél ennél jóval nagyobb a különbség. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 1997-ben a 20 főnél több embert foglalkoztató vállalatoknál a férfiak bruttó átlagkeresete 65 186, a nőké 50 910 forint volt. 1998-ra alig változott az eltérés: a férfiaknak 76 487, a nőknek 60 521 forint volt a fizetése.

Komáromi Gergely

Ajánló:

angolul