Külföldi segítséget vesznek igénybe a pusztaszőlősi földgázkút elfojtásához<br/>

Vágólapra másolva!
A kitörés 17. napján, vasárnap elzárt, hétfőn ismét kitört pusztaszőlősi földgázkút elfojtásához valószínűleg néhány hétre lesz szükség. A műszaki megoldás megtalálásához külföldi segítséget vesznek igénybe, de a falu lakóit nem kell kitelepíteni.
Vágólapra másolva!

A vasárnap lezárt pusztaszőlősi földgázkút mellett a föld mélyében megsérült béléscsövön oldalsó kifúvás keletkezett, amit a kitörésgátló megnyitásával megszüntettek. "A kitörés végleges elzárására a 34. számú kút egyre kevésbé látszik alkalmasnak "- fogalmazott Bokor Csaba, az olajtársaság ügyvezető igazgatója. Hozzátette: a rendkívüli helyzet elemzése folyik, és a minden eddigi hazai gázkitörésnél nagyobb pusztaszőlőfi elfojtására külföldi társaságok szakembereivel vették fel a kapcsolatot.
A védelemvezető elmondta: a magyar szakemberek több tucat úgynevezett ferde fúrást végrehajtottak már, a külföldiek tapasztalatát a mentesítő kúthálózat kialakításában vennék igénybe.

Két megoldás látszik elfogadhatónak: a társaság itteni föld alatti gáztározójának a kitermelése, vagy mentesítő fúrással a szőlősi gázkút elfojtása. Bokor Csaba elmondta: ha a földgázkút végleges elzárására kínálkozó módszer közül az utóbbit választják a szakemberek, akkor a 34. számú szőlősi kút környékén lévő többi "lelőhely"-ről mentesítő fúrással érik el azt a réteget, amelyből a gáz kitör.

A vasárnap már elzárt kúttól háromszáz méterre hétfőn hajnali fél négykor észlelték az éjszakai műszakban dolgozó kitörésvédelmi szakemberek, hogy gáz és víz tör a felszínre. A védelemvezető gyors intézkedésére nyomban megnyitották az előző nap felszerelt új kitörésgátlót, így ismét csak azon távozik a gáz a szabadba. "Az újabb balesetet az okozhatta, hogy a kútból a gázzal együtt feltörő homok tönkretette a béléscsövet, amely nem bírta a terhelést, és ötszáz méternél nem mélyebben megsérült" - mondta Bokor Csaba.

A falu, Pusztaszőlős lakóinak kompenzálására készül a Mol Rt, "miután nagy valószínűséggel még sokáig kell elviselniük a védekezést, a gázkitöréssel járó éjjel-nappali dübörgést és más kényelmetletlenségeket" - mondta Bokor. Az ügyvezető igazgató megjegyezte: mindez nem a felelősség közvetett elismerését jelenti.
"Ha szükséges, a Mol lemond a föld alatti gáztározó e részéről" - tette hozzá Bokor.

A kitörő gáztól alig egy kilométerre lévő Pusztaszőlősön, az öt kilométerre fekvő Kaszaperen és a légvonalban hét kilométer távolságban található Tótkomlóson óránként mérik a levegő gáztartamát. "Eddig minden alkalommal 0 volt az eredmény" - közölte Gáti Zoltán ezredes, a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője. Az ezredes elmondta: a hajnali ijedség "a bugyogó föld" miatt érthető volt, de kitelepítésre nincs szükség.

Hétfőn a kút környékét megtisztították a gépektől, munkaeszközöktől, majd a szükséges földmunkák elvégzése után, biztonsági okokból újra meggyújtották a kitörő gázt.

(MTI)

Korábban:

(2000. szeptember 4.)