A parlamenti pártok vezetőivel reggelizett a köztársasági elnök<br/>

Vágólapra másolva!
Egyetlen megbeszélés kevés ahhoz, hogy változtasson a parlamenti munka és a politikai párbeszéd időnként durva, alpári hangnemén - összegezték a parlamenti pártok vezetői Mádl Ferenc köztársasági elnöknél tett tegnap reggeli látogatásuk tapasztalatait. A két és fél órás tanácskozáson, amelyen részt vett Áder János házelnök is, a Fidesz elnöke kemény vitát folytatott az MSZP és az SZDSZ első emberével. A leköszönt államfő, Göncz Árpád a tegnapihoz hasonló találkozókon nem látta vendégül a parlamenti pártok vezetőit.
Vágólapra másolva!

A köztársasági elnök hétfőn munkareggelin fogadta a hat parlamenti párt elnökét az Országházban, hogy az őszi ülésszak legfőbb feladatairól és az uniós csatlakozás időszerű kérdéseiről egyeztessenek. A találkozót Mádl Ferenc kezdeményezte, ám a pártelnökök is támogatnák, hogy rendszeressé váljon a hasonló munkareggeli, mivel mint külön-külön, de egybehangzóan elismerték: egyetlen alkalom kevés a feszültségek oldására. Vita egyébként tegnap is volt a Fidesz, illetve az ellenzéki MSZP és SZDSZ elnöke között.

Kövér László ezt a találkozó után úgy értékelte: ilyen szűk körben szükséges leginkább, hogy őszintén és kendőzetlenül ismertessék egymással véleményüket. Szerinte nincs sok esélye, hogy megváltozzon a koalíció és az ellenzék viszonya, e téren csak akkor lesz némi javulás, ha az őszinte beszélgetés oldja az álláspontok merevségét. Mint mondta: ha már a nemzeti értékekről nem tudnak megegyezni az MSZP-vel és az SZDSZ-szel, legalább olyan konkrét ügyekben közös nevezőre kellene jutni, mint az uniós csatlakozás és a haderőreform.

A konszenzust az MSZP elnöke is fontosnak nevezte, ám azt szerinte hátráltatja, az olyan egyoldalú és szigorú kritika, mint amilyen tegnap is érte a baloldali ellenzéket. Kovács László szerint végre közelíteni kellene az álláspontokat a demokratikus intézmények zavartalan működése, az EU-csatlakozás, illetve az ország kettészakadásának megállítása érdekében. A találkozón Magyar Bálint, az SZDSZ elnöke is a közös nevező hiányáról beszélt, azt kifogásolta, hogy mindeddig nem sikerült egyezségre jutni a parlamenti ülések rendje és a vizsgálóbizottságok felállítása ügyében.

Torgyán József kisgazda- elnök azt indítványozta, hogy a pártvezetők fogalmazzanak meg közös nyilatkozatot az EU-csatlakozás fölgyorsításáért, mert az integrációs folyamat - rajtunk kívülálló okok miatt - lelassult. Szerinte a parlamenti viták hangnemén egy új házszabály javíthat, ennek elfogadására azonban csak a következő ciklusban lát esélyt.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke úgy vélte: abban mindenki egyetértett Mádl Ferenccel, hogy a magyarországihoz hasonló, erős belpolitikai ellentétek nem jellemzőek még azoknak az uniós országoknak a parlamentjeire sem, amelyekben egyébként gyakoriak az éles viták. Dávid Ibolya ezért arra kérte az SZDSZ, illetve az MSZP elnökét, segítsenek abban, hogy a parlament megalkothassa a lényeges kétharmados jogszabályokat, így az Alkotmánybíróságról szóló törvényt. Az államfő is azt javasolta, találják meg azokat a területeket, amelyeket mindenki egyértelműen támogatni tud - utalt Mádl Ferenc szavaira Dávid Ibolya.

A MIÉP elnöke szerint a köztársasági elnök tegnap pontosan megtudhatta, milyen a kocsija elé fogott hat paripa, amelyek nem akarják egy irányba húzni a szekeret. Csurka István közölte: az obszcenitásnak valóban nincs helye a Ház falai között, de a parlamenti vitáknak igen. A MIÉP mindenesetre támogatja majd azokat a kormányzati erőfeszítéseket, amelyek megakadályozhatják, hogy az uniós tagállamok Magyarországra fogják a csatlakozás késlekedését - tette hozzá.

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000. szeptember 4.)