Számháború a Fidesz közeli cég tb-tartozásáról <br/>

Vágólapra másolva!
A Polt Péter által megnevezett összeg több mint 32-szerese volt a Centum Kft. járuléktartozása - áll a Magyar Hírlap birtokában lévő dokumentumban. A legfőbb ügyész alighanem a Fidesz közeli cégek tőketartozását közölte Dornbach Alajos képviselő kérdésére - a fantomizálásukig görgetett tetemes kamatok nélkül. A képviselőnek feltűnt a különbség, ám még nem döntött arról, hogy, mi lesz a következő lépése.
Vágólapra másolva!

Egy a Magyar Hírlapban publikált dokumentum szerint az alapításakor Századvég nevű, majd Centum Kft.-re átkeresztelt társaság bevallás szerinti tb-tartozása 1989. január 1-jétől 1993. október 31-éig 26 millió 9 ezer 836 forint volt, ami a késedelmi kamatokkal együtt 53 millió forintra rúgott 1996 januárjára. Polt Péter legfőbb ügyész Dornbach Alajosnak írt levelében ugyanakkor a Centum Kft. 1 millió 636ezer forint járuléktartozásáról írt. A társadalombiztosítás által vezetett dokumentáció szerint azonban már "1990 júliusában a kft. Képviselőjeként személyesen idézték Simicska Lajost, mivel a vállalkozás több mint kétmillió forint tb-tartozást halmozott fel.

Az ígért törlesztés elmaradására utal, hogy a tb 1992 áprilisában a kft. számlavezető bankjának azonnali kifizetési megbízást küldött, mivel a Századvég Kft.-nek addigra 5,6 millió forint tartozása volt." Vagyis a legfőbb ügyész által megjelölt összeg semmiképpen sem valós, és a következtetés sem, miszerint "Mindezek alapján rögzíthető, hogy a büntetőeljárás megindításakor feltételezett és képviselő úr kérdésében is megjelölt több százmillió forint adó- és társadalombiztosítási járuléktartozás meglétét a nyomozás nem igazolta".

A társadalombiztosítás behajtási osztálya az 53 milliós járuléktartozásról szóló küldeményt nem tudta kézbesíteni, mert Kövér Szilárdot felkeresték, aki arról számolt be, hogy ügyvezetősége megszűnt, Kaya Ibrahimnak pedig törökországi címe szerepelt a cégpapírokban. A tulajdonosok, a Quality Party Service Kft. és a Quality Profit Kft. szintén ismeretlen helyre költözött - áll a '96. január 30-ai följegyzésben, amelyet a végrehajtási osztálynak megküldtek. Ám ezek a cégek is Kaya Ibrahimnál kötöttek ki. A csak a Centum Kft. járuléktartozásában fennálló harminckétszeres különbség a Polt Péter által közölt és lapunk birtokában lévő adatok között abból adódhat, hogy a legfőbb ügyész tőketartozást jelöl meg, a még öt évig idehaza egzisztáló cég köztartozásának tetemes kamata nélkül.

Márpedig ezekkel együtt került a szóban forgó Centum Kft. két tulajdonos cégével együtt 1995. július 13-án Schlecht Csaba tulajdonába. (12 nap múlva pedig Kaya Ibrahimhoz.) Polt egyébként a Schlecht által megszerzett 11 cég adósságának összegszerű felsorolása elé ezt írta: "a tulajdon megszerzésének időpontjában a társaságok az alábbi adó- és járulék hátralékokkal rendelkeztek (bevallott, de be nem fizetett adó)." Vagyis nem a hatóságok által az elévülési időn belül évekig mindhiába követelt összegeket.

Dornbach Alajos lapunknak elmondta: feltűnt neki ez a megfogalmazás és a nagy eltérés a sajtóban megjelentek és a legfőbb ügyész által közölt összegek között.

A Népszabadság a társadalom biztosítási tartozásról szóló bemutató cikkünk megjelenése után a Centum Kft. 28 milliós adótartozásáról számolt be, míg a legfőbb ügyész levelében 9 milliós adótartozást írt a cég számlájára. A legfőbb ügyészt a két ünnep között nem sikerült elérni.

Laptársunk, a Világgazdaság szerint a dokumentumok nem igazolják Polt Péternek a másik SZDSZ-es képviselő, Szalay Gábor részére írt válaszát sem. A legfőbb ügyész szerint ugyanis nem bizonyítható, hogy Varga Tamás, a Fidesz volt gazdasági tanácsadója részt vett volna az általa irányított cégcsoport kétmilliárd forintos áfacsalásában. A Világgazdaság ugyanakkor arról írt, hogy Varga igenis aktív szereplője volt az ügyletnek.

Ez az értesülés is bizonyítja, hogy Varga érintett az eddig megismert legnagyobb áfa-csalási ügyben - nyilatkozott lapunknak Szent-Iványi István (SZDSZ).

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000.12.20.)