Vágólapra másolva!
Torgyán József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter külföldi útjai voltak a legköltségesebbek, a Külügyminisztérium vezetői utaztak a legtöbbet, a honvédelmi tárcától pedig általában nagy létszámú delegációval mentek külföldre 1999-ben - derül ki a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal pénteken nyilvánosságra hozott jelentéséből, amelyet a Miniszterelnöki Hivatal honlapján tettek közzé.
Vágólapra másolva!

Legtöbbet a külügyminiszter utazott, 43-szor járt külföldön, összesen 103 napot, míg az oktatási miniszter csak egy napot töltött a határon túl. A miniszterek átlagosan 47 napot voltak külföldön. A földművelésügyi miniszter 90, a gazdasági miniszter 79, a honvédelmi miniszter 67, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának vezetője 62, az igazságügy-miniszter pedig 52 napot töltött távol Magyarországtól.

A vizsgált 15 minisztérium 1999-ben intézményi szinten 2 milliárd 350 millió forintot költött külföldi kiküldetésre. Az állami vezetők delegációval együtt 529 millió forintot költöttek utazásaikra. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnál 82,3, a Külügyminisztériumnál 71,2, a Honvédelmi Minisztériumnál 70,4 millió forint volt a kiadás.

A kiutazások 54 százaléka az Európai Unió országaiba irányult. Ez összesen 532 utat jelent. További 31 százalék - 305 út - más európai országot, elsősorban a szomszédos, illetve a visegrádi államokat érintette. Észak-Amerika 62 úttal elsősorban a NATO-csatlakozás miatt volt
látogatott. Ázsiába 45, Afrikába 18, Ausztráliába 6 utat jeleztek a minisztériumok.

A legdrágábban az FVM politikai államtitkára, Szabadi Béla utazott. Egy útjának közvetlen költsége 1 millió 288 ezer forint, ami négyszerese egy átlagos miniszteri útnak. Kiadásainak 70 százalékát 7 repülőútjának menetjegyköltsége okozta, mivel az ellenőrzési hivatal szerint a vonatkozó kormányrendelettel ellentétben első osztályon utazott. A KEHI jelentése utal arra is, hogy az érintett FVM- államtitkár öt hónapon belül négyszer járt a Távol-Keleten, ahol összesen több mint egy hónapot töltött ez idő alatt.

A politikai államtitkárok közül a Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára utazott a legtöbbet, 14 úton 94 napot volt távol 1999-ben.

Az Egyesült Államokba való utazások alkalmával az Igazságügyi Minisztériumból átlagosan 157 ezer forintért utazott egy-egy személy, míg az FVM-ből ugyanez az út csaknem ötszörösébe, 723 ezer forintba került.

A honvédelmi tárca kapcsán a jelentés kitér arra, hogy az utazások költsége magas, alig volt egyszemélyes út. A tárcától 1999-ben 349-szer utaztak külföldre állami vezetőként, illetve delegáció tagjaként. A HM vezetői első osztályon egyszer sem utaztak, ugyanakkor számos alkalommal katonai különgéppel repültek külföldre. Ezek költségét az éves kiképzési keret terhére számolták el.

A Külügyminisztérium esetében a jelentés megállapítja, hogy a tárca vezetői jellemzően gyors, rövid utakat tettek, egy út átlagosan kevesebb, mint három napig tartott, gyakran - 103 alkalommal - önállóan utaztak.

Egy állami vezető egy útjának közvetlen költsége - delegáció nélkül - átlagosan 264 ezer forint. Ez a mutató az FVM-ben a legmagasabb, 522 ezer forinttal. Az egy résztvevőre jutó összes költség átlagosan 213 ezer forint, ami szintén az FVM-ben a legmagasabb, 538 ezer forinttal.

Alacsony volt a kiadása az Ifjúsági és Sportminisztériumnak, az Egészségügyi Minisztériumnak, az Oktatási Minisztériumnak és az
Igazságügyi Minisztériumnak.

A jelentés szerint a pénzügyi elszámolási rendszer a minisztériumoknál jól működik, de a célok és eredmények szempontjából a vezetői utak kevésbé értékelhetők. Az utazásokkal kapcsolatos nyilvántartási feldolgozási rendszer a hivatal szerint a Külügyminisztériumnál, a közlekedési és a környezetvédelmi tárcánál a leghatékonyabb.

A javaslatok között szerepel, hogy a kormány vonja be a minisztériumok, országos hatáskörű szervek vezetőinek, köztisztviselőinek külföldi kiküldetésével kapcsolatos szolgáltatások - például a menetjegy, szállás, rendezvény-biztosítás - megrendelését a központosított közbeszerzési eljárás körébe.

A külföldi utakra vonatkozó, a miniszterekre, a politikai, a közigazgatási és a helyettes államtitkárokra kiterjedő vizsgálatot Orbán Viktor miniszterelnök kezdeményezte. A jelentést a KEHI elnöke szolgálati titokká nyilvánította, aminek feloldását szintén a kormányfő javasolta, annak érdekében, hogy a nyilvánosság is megismerhesse a jelentés tartalmát. A teljes jelentés a Miniszterelnöki Hivatal honlapján elolvasható.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2001.01.08.)